1398/12/17 14:27

  کرونا ، ترسی فراتر از واقعیت

توسط مدیر / 0 نظر

  کرونا، ترسی فراتر از واقعیت


1⃣ ویروس کرونا احتمال مرگش ۳٪ هست، این در حالیست که احتمال فوت از ویروس آنفولانزا ۱۳ ٪ ، سارس ۳۶٪ ، ابولا ۹۰٪ هست.
میبینید که کرونا از همه کمتر است.

2⃣ تا امروز که ۱۲ اسفند هست اخبار رسمی ۱۵۰۰ نفر رو مبتلا به کرونا اعلام کرده. 
ما بدبینانه به آمارها نگاه میکنیم میگیم ۱۰ برابر میکنیم، میگیم ۱۵ هزار نفر مبتلا هستند. خب چند نفر مردند ۶۶ نفر، این را هم ۱۰ برابر میکنیم میشود ۶۶۰ نفر . میشه حدود ۴.۵٪ فوتی.

3⃣ جمعیت ایران حدود ۸۰ میلیونه، خب کودکان رو جدا کنیم حدود ۶۰ میلیون بزرگسال در مملکت باشند. نسبتی افرادی که مبتلا هستند میشه ۰.۰۲۵٪ کل جمعیت، افرادی که فوت شدند میشه ۰.۰۰۱۱ ٪.

4⃣ غالب (۹۰٪) افرادی که فوت شده اند بطور میانگین سن بالای ۶۰ سال داشته اند.  

5⃣ حدود ۸۰ ٪ افرادی که مبتلا شدند و به بیمارستان رجوع کرده اند نیاز به بستری ندارند.
و حدود ۹۵ ٪ افرادی که بستری شده اند خوب شده اند. تنها ۵٪ افرادی فوت شده اند که ۱. سیستم دفاعی ضعیفی دارند و گرفتار بیماریهایی مثل ام اس، رماتیسم، ایدز و ... هستند. ۲. بیماری زمینه ای مانند دیابت، بیماریهای قلبی، ریوی داشته اند. ۳. خطای پزشکی سبب فوت آنها شده است.
6⃣ ما در پاییز سال جاری، مرگ و میر ناشی از آنفولانزا با ۱۳٪ احتمال فوت را پشت سر گذرانده ایم در حالیکه اصلا صدایی از آن درنیامد و همگان زندگی عادی داشتند. اصلا برخی خبردار نشدند.
7⃣ دیده شده برخی هم از اونور بوم افتاده اند. اصلا بیخیال و بی تفاوت که عمر دست خداست و پراید وسیله است.
🍁🍁🍁🍁
نتیجه اخلاقی : 
✅✅✅✅  اعتدال - اعتدال - اعتدال 

1⃣ آیا این بیماری خیلی بزرگ است ؟ طوری‌که ما را فلج کند .!!!
2⃣ ذهن انسان قابلیت این را دارد که فاجعه سازی کند و از کاه، کوه بسازد. خود ما باید جلوی آن را بگیریم.
3⃣ ترس از بیماری گاهی از خود بیماری، کشنده تر است و جلوتر از آمدن بیماری، بیمار را از پا در میاورد. چون سیستم دفاعی بدن، با استرس و ترس ضعیف میشود.
4⃣ بزرگنمایی و کوچک نمایی، در همه کاری، ناپسند است طوریکه یک جامعه را از روال عادی خارج میکند و کلی ضررهای مادی معنوی به انسان میزند. 

5⃣ باید به پدیده ها به اندازه خودش، پرداخته شود نه بیشتر و نه کمتر، وگرنه میشود چیزی که داریم میبینیم.
6⃣ روند فوتی ها هر روز بطور طبیعی وجود دارد و بهشت زهرا س، شلوغ تر نشده البته تعدادی هم به سبب یک ویروس بیش فعال و سمج، فوت کرده اند.
7⃣ بیایید با حفظ آرامش و پرهیز از شایعات، کام خود و دیگران را تلخ نکنیم و زندگی عادی خود را البته با رعایت تدابیر بهداشتی بیشتر از قبل، مدیریت کنیم.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.


نویسنده: روانشناس سید علیرضا سیفی

نظر (0)