1398/10/20 19:38

آمادگی و شرایط مناسب برای ازدواج

توسط مدیر / 0 نظر

 ازدواج در روزگار کنونی مورد آسیب و تخریب بسیاری قرار گرفته است. طبق آمارهای جهانی و آمارهای رسمی کشور خودمان طلاق رو به افزایش و ازدواج رو به کاهش است!

دختران و پسران بسیاری از ترس تعهد و پذیرش مسئولیت و خراب شدن همه چیز و خوردن به در بسته طلاق، ازدواج را تا جایی که بتوانند به تعویق می‌اندازند یا به طور کلی از آن صرف نظر می‌کنند!

بسیاری از زنان و مردان از بروز اختلاف و درگیری در روابط نگران هستند و ترجیح می‌دهند وارد روابط عاطفی و زناشویی نشوند. خانواده درمانگرها و زوج درمانگرها روز به روز بیشتر می‌فهمند که حل و فصل مشکلات روابط عاطفی و زناشویی با مراجعینی که به شدت خسته و دلزده و عصبی هستند و به دنبال راه‌کاری برای بهبود روابط خود هستند و یا به دنبال راه‌کاری برای قطع وابستگی و تعهدات خود هستند، چقدر دشوار است.

زوج ها در گیر و دار شور و هیجان و نیاز شدید به ازدواج، گاهی اوقات از خصوصیات شخصیتی مهم خود و طرف مقابل‌شان غافل می‌شوند و به نکات مهمی که باید قبل از ازدواج دقت کنند، دقت نمی کنند.

مشاوره قبل از ازدواج چه کمکی می‌کند؟

مشاوره قبل از ازدواج به این افراد کمک می‌کند خود و طرف مقابل خود را به دقت تحلیل و بررسی کنند و ببینند آیا عشق و علاقه‌ای که در رابطه آن‌ها هست واقعی و اصیل است و یا آمیخته است با دروغ و توهم و ساده لوحی و ارضای صرفاً نیازهای غریزی و بدوی؟!

با انجام مشاوره قبل از ازدواج و تحلیل و بررسی‌های تخصصی و یا از طریق خودکاوی و تحلیل هوشمندانه خود و طرف مقابل می‌توان ازدواج با ریسک کمتر را برنامه‌ریزی کرد، اما باز هم باید بسیار دقت کرد و برای خطای ادراک، اشتباه در محاسبات و لغزش‌های ارزیابی جای کافی گذاشت!

چرا افراد ازدواج می‌کنند؟

بر حسب فلسفه زندگی، تفسیر، درک و هدف از ازدواج در جوامع و فرهنگ‌های مختلف بسیار متفاوت است. برخی پدیدار شدن قدرت بارور سازی (بلوغ جنسی) را زمان مناسب برای ازدواج می دانند، برخی سن زوجین، تمکن مالی، فشارهای مذهبی و عرفی، نیازهای جنسی، برخی دیگر آرامش، رشد و کمال معنوی و برخی هم مجموعه‌ای از تمام این عوامل را از شرایط لازم برای ازدواج می‌دانند.

به نظر می‌رسد مهم‌ترین و انسانی‌ترین دلیل برای ازدواج آرامش، رشد و کمال معنوی زوجین است و رابطه زناشویی که باعث تحقق این هدف نگردد، مشکلات بسیار جدی بر آن وارد است.

رای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

وقتی ازدواج بدی را تجربه می‌کنیم

اگر شما قبل از ازدواج آدم خوب و آرام و عادی بوده‌اید و ازدواج از شما آدمی عصبی، تندمزاج، دروغگو، فریبکار، خسته، افسرده، بدبین، شکاک، مضطرب، وابسته، منزوی، بدهکار، وسواسی، لجباز، خیانتکار و… ساخته، آیا به نظر شما این ازدواج توانسته شما را به آن هدف مقدس آرامش، رشد و کمال معنوی برساند؟! اصلاً شما در چنین رابطه‌ای چه کار می‌کنید و چرا اصرار دارید همچنان در چنین رابطه مخرب و بیهوده‌ای باقی بمانید؟ آیا صرفاً ارضای نیازهای جنسی، برخورداری از امتیازات زندگی متأهلی، حضور فرزندان، فشارهای عرفی و مذهبی و قانونی، مشکلات مالی، ترس های درونی، وابستگی‌های بیمارگونه، ترس از عواقب طلاق و تنهایی‌های بعد از آن و… می‌تواند دلایل کافی و منطقی برای ادامه چنین روابط مضری باشد؟!

اگر فقط بنا به دلایل فوق در رابطه مخرب و فرسوده کننده زناشویی خود باقی مانده‌اید و با وجود این که رضایت درونی از همسر و رابطه خود ندارید همچنان به آن ادامه می‌دهید، و روز به روز نیز خسته‌تر، دلزده‌تر، تندمزاج‌تر، افسرده‌تر، دروغگوتر، فریبکارتر، خیانتکارتر، بدهکارتر، عصبی تر و… می شوید، باید به سلامتی روانی شما شک کرد!

افرادی که آمادگی ازدواج ندارند

هیچ انسان سالم، طبیعی، عاقل و بالغی که برای خود حق زندگی سالم، صادقانه و صمیمانه قائل است و آن قدر اعتماد به نفس و عزت نفس دارد که  برخورداری از یک زندگی خوب، سالم  و عاشقانه را حق طبیعی خود بداند، حاضر نیست برای مدت طولانی در چنین شرایط بیمارگونه و مسمومی حضور داشته باشد و به هر شکلی که شده، با قاطعیت در مرحله اول سعی در بهبود روابط دارد و در مرحله دوم در صورت عدم بهبودی از رابطه خارج می‌گردد و تمام هزینه‌های مالی، عرفی، قانونی و عاطفی این جدایی را نیز می‌پردازد.

این انسان ضعیف، درمانده، مستأصل، ناتوان، منفعل و وابسته است که سال‌های سال در شرایطی حقارت بار و غیر ارضاء کننده باقی می‌ماند و هر گاه نیز ضعف و انفعالش زیر سئوال می‌رود با انواع و اقسام مکانیزم‌های دفاعی (دلیل‌تراشی، انکار، توجیه و…) سعی در دفاع از عملکرد ضعیفش دارد!

این گونه افراد در جلسات مشاوره قبل از ازدواج نیز شخصیت ضعیف و درمانده‌ای از خود نشان می‌دهند و به سئوالات تخصصی مشاور پاسخ‌های دقیق و روشنی نمی‌دهند، که همین مسئله می‌تواند هشدار جدی برای طرفی باشد که می‌خواهد با چنین فردی ازدواج کند!

وقتی از چنین فردی پرسیده می‌شود چرا می‌خواهد ازدواج کند، به ذکر چند دلیل صرفاً احساسی و جنسی و مالی اشاره می‌کند و هیچ دلیل منطقی و قانع کننده‌ای نمی‌واند بیاورد! در حالی که شرط لازم و بسیار ضروری برای ازدواج  رسیدن به خودآگاهی، بلوغ روانی، سلامت اخلاقی، تعهد و وفاداری، مسئولیت‌پذیری، صداقت و استقلال (مالی، عاطفی، اجتماعی و…) است و کسی که هنوز به چنین مرحله‌ای نرسیده شایستگی و صلاحیت ازدواج ندارد و نباید ازدواج کند، حتی اگر هشتاد سالش باشد، مدرک دکتری داشته باشد، پولش از پارو بالا برود، آدم متدین و مذهبی باشد و به لحاظ جنسی و ظاهری نیز فوق العاده جذاب باشد!

کسی می تواند صلاحیت و شایستگی ازدواج داشته باشد که در یکی از مراحل تحقیق (که حضور در جلسات مشاوره است) به سئوالات تخصصی مطرح شده توسط مشاور پاسخ‌های درست، منطقی و صادقانه‌ای بدهد و زمانی که مشاور با جدیت (و حتی بی رحمی!) او را زیر سئوال می‌برد، نقد می‌کند و به چالش می‌کشد خودش را نبازد و با متانت و وقار و قاطعیت پاسخ تحلیل‌ها و ارزیابی‌های مشاور را بدهد.

رای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

سئوالات مهمی که در جلسات مشاوره قبل از ازدواج مطرح می‌شوند

برخی از سئوالات مهمی که در جلسات مشاوره قبل از ازدواج مطرح می‌شوند در ادامه می‌آیند تا با آن‌ها آشنا شوید؛

اگر شما هنوز ازدواج نکرده‌اید ببینید می‌توانید به آن‌ها پاسخ‌های صادقانه و درستی بدهید و ببینید آیا طرف مقابلی که می‌خواهید با او ازدواج کنید می‌تواند پاسخ های صادقانه و درستی به آن‌ها بدهد! اگر هم ازدواج کرده‌اید که دیگر کار از کار گذشته و فقط باید برای شما طلب آمرزش کرد.

سئوالات این‌ها هستند:

۱. آیا از احساسات و عواطف خود و چرایی و چگونگی آن‌ها آگاه هستید؟ مثلاً اگر یک نفر از شما انتقادی کرد و یا در مورد یکی از باورها و نظرات شما سئوالی کرد دچار چه احساسی می‌شوید (نظیر خشم، رنجش، خجالت، خوشحالی و…) و چرا چنین احساسی به شما دست می‌دهد و چگونه با آن برخورد می‌کنید؟

۲. آیا از آرزوها و نیازهای خود آگاه هستید؟ آیا افراد مرتبط و نزدیک با شما از طرح و برنامه‌های شما برای آینده مطلع هستند؟ برای برآورده شدن آن‌ها چه طرح و برنامه‌ای دارید؟

۳.در زمان مواجه شدن با مسئله و مشکلی آیا قادر به برخورد آرام، منطقی، اصولی و قاطعانه و پیدا کردن راه حلی عاقلانه هستید؟

۴.در صورت بروز اشتباه و قصور مسئولیت خود را می‌پذیرید یا دیگران را سرزنش کرده و مقصر می‌دانید و نقش قربانی را بازی می‌کنید؟!

۵. آیا قادر به کارهای مشارکتی در فعالیت‌های جمعی و گروهی هستید یا این که بیشتر ترجیح می‌دهید درگیر کارهای انفرادی و جدای از دیگران باشید؟

۶.آیا با خصوصیات و ویژگی‌های فردی خود، هویت جنسی، نقش جنسی، وضعیت جنسی و جسمی و کیفیت زنانگی و مردانگی خود آشنا هستید؟

۷.آیا از آنچه در گذشته بودید و در حال حاضر هستید راضی و خشنودید یا تصور می کنید که به شما ظلم شده است و بدشانس هستید؟!

۸.آیا با وجود مجرد بودن همچنان خوب و خوش زندگی می‌کنید یا تصور می‌کنید که خوشبختی‌تان در گرو ازدواج است؟!

۹.آیا تصور می‌کنید که عموم مردم قابل احترام و قابل اعتماد هستند یا شایسته تحقیر و توهین و غیر قابل اعتمادند؟

۱۰.آیا خود را کاملاً فردی مستقل و بی‌نیاز از دیگران می‌دانید، یا بدون دیگران قادر به ادامه زندگی نخواهید بود؟

۱۱.آیا معنا و هدفی مهم در زندگی دارید و برای رسیدن به آن برنامه مشخص، منطقی و عملی دارید یا می‌خواهید زندگی کنید فقط به خاطر این که هنوز زنده هستید؟!

۱۲.آیا از تأثیرات مثبت و منفی خانواده خود بر خودتان مطلع هستید؟

۱۳.آیا با ترس‌ها، نگرانی‌ها و باورهای غلط خود در مورد ازدواج آشنا هستید و پاسخی درست و منطقی برای آن‌ها دارید؟

۱۴.آیا آماده پذیرش مسئولیت و تعهد در زندگی مشترک هستید یا فکر می‌کنید هنوز به اندازه کافی آزاد نبوده‌اید و جوانی نکرده‌اید؟!

۱۵.آیا تصور می‌کنید که با ازدواج باید با دوستان و زندگی مجردی خود (از جمله علایق و آرزوها) وداع کنید یا این که باید برنامه‌های زندگی مجردی خود را با زندگی زناشویی خود هماهنگ کنید؟

۱۶.آیا خود به این نتیجه رسیده اید که زمان ازدواج تان فرا رسیده است یا دیگران و فشارهای اجتماعی شما را مجاب به این کار کرده اند؟!

۱۷.آیا در تأمین مخارج زندگی مشترک با همسرتان همکاری می‌کنید یا توقع دارید او به تنهایی باید این کار را انجام دهد؟

۱۸.آیا این میل و اشتیاق را دارید که حداقل ۲۰، ۳۰ سال باقی عمرتان را با همسر آینده تان زیر یک سقف بگذرانید؟!

پنج ویژگی مهم

برای پاسخ درست، منطقی و صادقانه به این سئوالات بایستی حداقل دارای پنج ویژگی مهم باشید:

بلوغ جسمی و جنسی،

بلوغ عقلانی،

بلوغ عاطفی،

بلوغ اجتماعی،

توانمندی اقتصادی.

این ویژگی‌ها به آسانی به دست نمی‌آیند و برای دست یافتن به هر کدام مراحل دشواری را باید گذراند. خوب و انسانی و گرم و عاشقانه زیستن و با انسانی دیگر در مسیر ازدواج هماهنگ و سازگار شدن کار ساده‌ای نیست، اما بسیاری از افراد آن را ساده می‌گیرند و بعد به سادگی سقوط می‌کنند!