1398/11/14 14:44

احساس تنهایی و راه رهایی از آن

توسط مدیر / 0 نظر

آیا تا به حال شده است که در یک اتاق پرجمعیت باشید اما باز احساس تنهایی داشته باشید؟ حقیقت ماجرا در این است که شما می توانید در هر زمان و هر مکانی احساس تنهایی بکنید.

اغلب ما می توانیم توسط دوستان و خانواده احاطه شده ولی  هنوز احساس تنهایی داشته باشیم و از جهان خسته شده باشیم.

تنهایی می تواند به هر کسی در هر زمان ضربه بزند. گاهی اوقات ممکن است حس تنهایی نباشد و آنچه که تجربه می کنید، می‌تواند به چیزهای دیگر مانند افسردگی یا اضطراب مربوط باشد.

اما این درست است که بسیاری از افراد در حوادث بزرگ زندگی تمایل دارند احساس تنهایی کنند. شاید پدر و مادر شما در حال جدایی از یک دیگراند. یا شما از مقطع راهنمایی به دبیرستان می‌روید یا گروه دوستی خود را از دست داده‌اید یا اینکه احساس می‌کنید بقیه شما را دوست ندارند و نمی‌توانند شما را درک کنند.

اما این حس چیز ترسناکی نیست و می‌شود آن را مدیریت کرد. برای رهایی از احساس تنهایی می‌توانید گام های زیر را بردارید.

۹ گام برای رهایی از احساس تنهایی

۱. سنگ کوچک بردارید

ابتدا با برخی از تعاملات اجتماعی ساده شروع کنید. مثل: صحبت کوچک با صندوق دار سوپرمارکت یا ارسال متن به یک دوست یا دادن سلام گرم به رفتگر محل

درست است که این کارهای کوچک کمک بزرگی به شما نمی‌کند، اما برای شروع  این تعاملات کوچک خوب است.

۲. در گروه ها حضور یابید

عضو گروه ها، انجمن ها، کلاس هایی شوید که فعالیت های آن ها مورد علاقه شماست

مثل کلاس رقص یا موسیقی یا زبان انگلیسی یا انجمن محیط زیست و...

۳. فعالیت ورزشی کنید

یک نکته مهمی که درباره فعالیت‌های ورزشی وجود دارد این است که، چون این فعالیت‌ها به صورت دوره‌ای و منظم هستند و در یک بازه  مدت‎دار طولانی با آن درگیر هستید. می‌توانید روابط خود را در طول این مدت طوری ایجاد کنید که به شما در وهله اول فشار زیادی وارد نشود. و کم کم با افراد جدید در گروه وارد ارتباط شوید.

۴. ایجاد برنامه منظم برای حضور در فعالیت‌های اجتماعی

در دفتر خاطرات، خود را ملزم کنید که هر هفته یک خاطره از حضور خود در اجتماع یادداشت کنید. چرا؟ زیرا گاهی اوقات هنگامی که شما در حس تنهایی خود فرو می‌روید، شروع به کنار زدن فعالیت‌های اجتماعی و حضور در جمع می‌کنید. و فرصت های اجتماعی را از خود دور می‎کنید. و با این کار بیشتر به حس تنهایی خود دامن می‌زنید.

۵. با خودتان بیرون بروید

اگر شما احساس خوبی ندارید که از دوستی بخواهید با شما بیرون بیاید و حس آویزان بودن به شما دست می‌دهد. می‎توانید یک روزنامه، کتاب خوب، جدول، یک بازی ورزشی یا حتی خوراک مورد علاقه تان را بردارید و به محلی بروید.

شما مجبور نیستید بیش از حد خلاق باشید، فقط جایی را پیدا کنید که برای یک ساعت راحت باشید. ممکن است یک کافه محلی، یک پارک، یک گالری هنری، موزه ، رفتن کنار ساحل و... باشد. اولین بار یا حتی برای چند بار تنهایی رفتن می‌تواند احساس ناخوشایندی برای شما داشته باشد. شما حتی ممکن است نگران باشید که مردم  شما را قضاوت کنند - اما ما قول می‌دهیم که این طور نیست- و اگر شما به طور منظم و همیشگی به آن محل بروید به شما در یافتن دوستان جدید کمک می کند. در آن جا متوجه خواهید شد که برخی از چهره ها آشنا هستند، و احتمال اینکه بعد مدتی آن ها جز دایره دوستی شما بشوند بسیار زیاد است.

۶. بنویسید

نوشتن یک راه عالی برای مبارزه با تنهایی است، زیرا به شما کمک می کند تا اندیشه های خود را روشن کنید، احساسات خود را پردازش کنید و خودتان را بهتر بشناسید. دفترچه شما می تواند به عنوان بهترین دوست تبدیل شود: این یک مکان امن برای رها کردن همه چیز است و همیشه برای شما وجود دارد.

اما شما مجبور نیستید فقط به نوشتن خاطرات در دفترچه و دفتر خود بپردازید - نوشتن شعر، داستان کوتاه یا حتی برخی از اشعار آهنگ نیز می تواند راهی عالی برای مقابله با احساس تنهایی باشد.

۷. نگه داری از حیوان خانگی

سگ ها می توانند استرس، اضطراب و افسردگی را کاهش دهند و حس تنهایی را در ما را از بین ببرند. اگر شما برای نگه داری حیوان خانگی آمادگی ندارید، می توانید از همسایگان و دوستان خود بخواهید؛ آنها ممکن است یک سگ یا گربه خانگی داشته باشند که می توانید گاهی اوقات آن را  برای پیاده روی، رفتن به پارک و ... با خود ببرید.

۸. داوطلب در امور خیریه شوید

وقتی احساس تنهایی می کنید، داوطلب شدن در امور خیریه کمک می کند تا شما را به جامعه متصل کند، و با مشغول نگه داشتن شما کمک می کند ذهن خود را از مشکلات خود دور کنید. در منطقه محلی شما سازمان های خیریه وجود دارد که به دنبال داوطلبان می گردند. مانند خانه های پرستاری محلی، مراکز مراقبت از کودکان و ...

۹. مشاوره روانشناسی

اگر شما هر کدام از گام های بالا را امتحان کردید و هنوز حس تنهایی و احساس کسلی می کنید، نیاز به یک کمک حرفه ای دارید.

رفتن نزد مشاور و روانشناس یا گرفتن مشاوره تلفنی از آن ها می تواند حرفه ای ترین کمک برای رهایی از این احساس باشد.