1398/10/25 14:41

احساس رضایت و ساده سازی

توسط مدیر / 0 نظر

یکی از راه‌های رسیدن به احساس رضایت، دنبال کردن شیوه تورو و گاندی است: شما می‌توانید ساده کنید.

کاهش دادن تعداد انتخاب‌های روزانه تعداد پردازش‌های «من» را به طوری موثر محدود می‌کند و برخی از نگرانی‌های زندگی امروزی را از میان برمی‌دارد.

آیا واقعا لازم است که شما ۱۰۱ کانال روی آنتن ماهواره خود داشته باشید؟ آیا از این کانال به آن کانال پریدن احساس رضایت شما را بیشتر می‌کند یا از میزان آن می‌کاهد؟

کفه‌های ترازو در چه وضعی هستند؟ این معیار را به بساری از موارد زندگی خود بسط بدهید.

 

ما آزادی را به بالاترین درجه فردیت و بیشترین تعداد انتخاب‌ها می‌سنجیم. فقط به عنوان یک تجربه آزمایشی ببینید زندگی کردن با حق انتخاب‌های کمتر چگونه می‌تواند باشد. تعطیلات آخر این هفته را به جای پیروی از یک زندگی مصرفی، تصمیم بگیرید که در سکوت و آرامش به سر ببرید. به قدم زدن در میان طبیعت بپردازید یا ترتیب مصرف یک شام ساده را با دوستانتان بدهید.

 

زتدگی خود را در نظر بیاورید و به دنبال راه‌هایی برای ساده کردن آن بگردید. آیا خریدن یک ماشین نو واقعا شما را خسنودتر می‌کند، یا چنان تاثیری روی وضع مالی شما می‌گذارد که مجبور می‌شوید بیشتر کار کنید؟ اتومبیل نو تا کی و برای چه مدت «تازگی» خود را حفظ می‌کند؟ اگر خانه‌مان را عوض کنیم چطور؟ آیا این فرصت‌های شادی‌آفرین با نگرانی‌ّا و نقشه‌های بی‌شمار ما برابری می‌کند؟

اینکه ما کاری کنیم فقط برای اینکه کاری کرده باشیم، عامل اصلی نارضایتی در عصر جدید است.

 

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 

[image src="http://www.teleyare.com/wp-content/uploads/2019/09/احساس-رضایت-درونی.jpg" size="400" width="400" height="" align="center" stretch="0" border="0" margin_top="" margin_bottom="" link_image="" link="" target="" hover="" alt="" caption="" greyscale="" animate=""]

 

اما ساده‌سازی احساس رضایت نیست

وقتی از کنار یک مرکز خرید یا رستوران می‌گذریم ممکن است یک درشکه، وسیله شخم‌زنی، یا آسیاب بادی را ببینیم که به عنوان دکور از آن‌ها استفاده شده است. فیلم‌ّا و داستان‌های قدیمی پلی میان گذشته با انسان‌های مدرن و امروزی ایجاد می‌کند و این نشانه علاقه ما به روزگاران گذشته است.

ساده کردن زندگی مزایایی را به دنبال دارد. مطمئنا صرف می‌کند که شما به دنبال راه‌هایی برای بهبود تغذیه خود باشید. مسیر رفت و آمدهایتان را کوتاه کنید، از میزان استرس خود بکاهید و بدهی‌هایتان را کاهش بدهید تا فرصت بیشتری برای رسیدن به افراد خانواده و دوستان داشته باشید.

اما این را بدانید که تلاش‌های شما برای ساده کردن زندگی در نهایت نمی‌تواند شما را به آن درجه از رضایت که می‌خواهید برساند. ممکن است بزرگترین آرزوی شما این باشید که به باغ بهشت برگردید، اما این عملی نیست.

آگاهی فقط می‌تواند به جلو حرکت کند و هرگز به عقب برنمی‌گردد.

مردم امروزین حتی وقتی در یک باغ طبیعی زندگی می‌کنند و نان خود را در خانه می‌پزند باز هم می‌بینند که در میان نارضایتی‌ها مخاصره شده‌اند. و این به خاطر این است که احساس رضایت به هیچ وجه از کارهایی که انجام می‌دهیم و چیزهایی که داریم به دست نمی‌آید.

دادن یک شکل تازه به زندکی و عوض کردن آن از بیدون، نمی‌تواند در ما احساس رضایت - دست‌کم نه برای مدتی طولانی- به وجود آورد.

احساس رضایت یک تجربه درونی است که از سطح آگاهی شما سرچشمه می‌گیرد.

 

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 

منبع: کتاب احساس رضایت / نوشته رابرت جانسون، جری رول

بیشتر بخوانید:

مقایسه کردن خود با دیگران

کارهای کوچک حاکی از مهربانی

رفتارهای بد ما با خودمان