1398/10/20 19:43

اختلاف نظر والدین و فرزندان

توسط مدیر / 0 نظر

اختلاف نظر والدین و فرزندان

اختلاف نظر والدین و فرزندان

اختلاف نظر والدین و فرزندان،

در مواقعی با توجه به ارزش‌ها و باورهای فرزندان اختلافاتی میان آن‌ها و والدینشان بروز می‌کند. در بسیاری از مواقع فرزندان خانواده از ترجیحات و فلسفه‌ای در زندگی برخوردارند که با ارزش‌های مورد باور والدینشان همخوانی ندارند.

اختلاف ارزش‌ها در بین والدین و فرزندان

برای بسیاری از فرزندان ما سبک اصلاح موس سر معانی نمادین فراوان دارد. لازم نیست که پدر و مادر تمام اجزای معانی نمادین طرز آرایش موی سر را درک کنند اما توجه کردن به این موضوع مهم است که برای فرزندان ما طرز آرایش موضوع بسیار مهمی است. فرزندان ما به طرز اصلاح موی سر خود اهمیت و بها می‌دهند. فرزندان ما نمی‌خواهند، بلکه نیاز دارند که موی سرشان را به شکلی که دوست دارند آرایش بدهند.

در این شریط هر تلاشی از سوی والدین برای مخدوش کردن این خواسته فرزندان طبیعتا با مقاومت شدید آن‌ها روبه‌رو می‌شود. سبک آرایش موی سر برای یک نوجوان بدین معناست که او به خواسته و علاقه خود رفتار می‌کند، بدین معناست که او زندگی خودش را دارد. حال سعی کنید سبک و طرز آرایش موی سر فرزندتان را تغییر دهید. او به احتمال زیاد به شما خواهد گفت:

«این موی سر من است.»

«من این جوری دوست دارم.»

«دست از سرم بردار.»

«حق دارم مویم را هر طور که دوست دارم درست کنم.»

«موی من چه کاری به شما دارد.»

«مگر من به شما می‌گویم که چگونه موهای سرتان را اصلاح کنید. پس شما هم به من کاری نداشته باشید.»

این پیام‌ها را اگر به درستی بررسی و استخراج کنیم به پدر و مادر می‌گوید «احساس می‌کنم خق دارم که پای‌بند ارزش‌های خودم قرار بگیرم، ارزش‌هایی که به شما لطمه نمی‌زند.»

اگر فرض را بر این بگذارم که این حرف فرزند خودم باشد باید بگویم که حق با اوست. این که او چگونه موهایش را اصلاح می‌کند با این که من نیازها و خواسته‌هایم را چگونه برطرف می‌سازم ارتباطی ندارد. شغلم را از دست نمی‌دهم، از درآمدم چیزی کم نمی‌شود، سببی نیست که نتوانم دوستان جدیدی دست و پا کنم، سببی نیست تا یک گلف‌باز خوب نباشم. مانعی نیست که نتوانم این کتاب را بنویسم. و از همه این‌ها مهم‌تر باعث نمی‌شود که نتوانم موی سرم را به هر شکلی که می‌خواهم اصلاح کنم. حتی برایم هزینه‌ای هم تولید نمی‌کند.

با این حال بسیاری از والدین که آن‌ها هم در شرایط حال و روز من به سر می‌برند فکر می‌کنند که این برای آن‌ها مساله‌اسز است. و در نتیجه مشکل را مساله خودشان ارزیابی می‌کنند.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره کودک و فرزندپروری تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

آزادی مدنی باید در خانواده شکل بگیرد

اختلاف نظر پدر و مادر و فرزندان بر سر موضوعاتی از قبیل طرز آرایش موی سر که به زعم فرزندان هیچ تاثیری بر موقعیت اجتماعی و شغلی والدین نمی‌گذارد موضوع حقوق مدنی فرزندان را مطرح می‌سازد. نوجوان‌ها احساس می‌کنند می‌توانند به عنوان یکی از حقوق مدنی خود به هر طرز و شکلی که بخواهند مویشان را اصلاح کنند. و هر لباسی که دوست دارند بپوشند. نوجوان‌های امروز مانند نوجوان‌های هر تاریخی در گذشته بر این خواسته خود پا می‌فشارند.

نوجوان‌ها مانند بالغ‌ها و تمامی ملت‌ها برای رسیدن به خواسته‌های بر حق خود تلاش می‌کنند . در برابر بر اقدامی که بخواهد حقوق مدنی آن‌ها را باطل کند مقاومت می‌کنند. این‌ها نکات مهمی برای نوجوان‌ها محسوب می‌شود که جایی برای مذاکره و مصالحه با باقی نمی‌گذارد.

دلایل بی‌اعتنایی والدین به حقوق مدنی فرزندان خود

چرا والدین نمی‌‌توانند این را متوجه شوند؟ چرا والدین متوجه نمی‌شوند که دختران و پسران آن‌ها انسان هستند و این طبیعت انسانی است که برای رسیدن به آزادی مبارزه کند. چرا پدر و مادر متوجه نیستند که ما با موضوعی اساسی و مهم روبه‌رو هستیم. مبارزه یک انسان برای حراست و پاسداری از آزادی‌های خود؟ چرا پدر و مادر متوجه نیستند که آزادی مدنی باید در خانواده شکل بگیرد و از آن‌جا شروع شود؟

یکی از دلایل بی‌اعتنایی والدین به حقوق مدنی فرزندان خود این باور رایج است که پدر و مادر خود را صاحب فرزندانشان به حساب می‌آورند. پدر و مادر با این باور می‌خواهند به هر شکل و ترتیب که مایلند اصلاح کنند، می‌خواهند به هر شکلی که مایلند فرزندانشان را اصلاح کنند و آن‌ها را شست و شوی مغزی بدهند. اعطای حقوق مدنی به فرزندان و دادن آزادی عمل به آن‌ها بدین مفهوم است که بپذیریم فرزندان ما موجودات منحصر به فردی برای خود هستند، اشخاص مستقلی هستند و برای خود زندگی دارند.

متاسفانه پرشمار نیستند والدینی که فرزندانشان را این گونه می‌بینند. به خصوص اغلب والدینی که در برنامه آموزش موثر والدین ثبت‌نام می‌کنند در شروع چنین باوری ندارند. برایشان دشوار است که به فرزندانشان آزادی عمل بدهند که به سبک و میل خود رشد کنند. و البته مشروط بر آن که رفتار فرزندان لطمه‌ای به موقعیت و شرایط پدر و مادر نزند.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره کودک و فرزندپروری تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

منبع: کتاب آموزش موثر والدین ، با روشی دمکراتیک برای تربیت فرزندانی مسئول. نوشته دکتر توماس گوردون