1398/10/24 17:07

استراحت ذهن

توسط مدیر / 0 نظر

به ذهنتان استراحت دهید

چگونه است که نمی‌توانید دست بکشید و رها کنید؟ جوابش این است که مغز شما خیلی ساده می‌خواهد راه حلی برای آن مسئله خاص پیدا کند. اگر مسئله غامض باشد و شما را کلافه کند ذهنتان در حداکثر ظرفیت خود کار نمی‌کند زیرا به مسئه‌ای که برایش پیش آمده فکر می‌کند.

اگر احساس می‌کنید مرتب با کم‌خوابی مواجه می‌شوید، این موضوعی جدی است. اگر به مغز فرصت استراحت داده نشود، به لحاظ روانی با مشکلاتی مواجه می‌شود.

 

اهمیت استراحت ذهن

وقتی موضوع اهمیت استراحت ذهن مطرح می‌شود، به یاد سال‌ها پیش می‌افتم که خدمت سربازی انجام می‌دادم. فرصت نادری دست داد که برنامه یکی از گروه‌های زبده ارتش، یعنی رنجرها را در آخرین مرحله آموزششان تماشا کنم. عملیاتشان برایم به شدت جالب است. این اشخاص باید به هر شکل که شده و به رغم همه سختی‌ها برنامه‌های پیش‌بینی شده را انجام دهند. رنجرها باید بخش پایانی برنامه‌هایشان را با  یک ساعت خوابیدن در شبانه‌روز انجام می‌دادند.

حال تصور کنید یک دست لباس را یک هفته بپوشید، سرما به مغز استخوانتان برسد، فرسوده شوید، زیر سنگینی اسلحه، مهمات و کوله‌پشتی چهل پوندی تمام عصلات بدنتان درد بگیرد، در تمام اوقات سینه‌خیز بروید، از کوه و تپه بالا بروید، صدای گلوله را در همه جا بشونید. اما این اشخاص با تمام فشارها و ناراحتی‌هایی که تحمل می‌کردند، بسیار تیز و گوش بزنگ بودند و روحیه‌شان کاملا خوب بود.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

اهمیت استراحت ذهن از دید یکی از مربیان ارتش

برای پاسخ به این پرسش که این اشخاص در دنیا چگونه می‌توانند چنین کنند و چنین باشند، یکی از مربیان ارتش در حالی که تبسمی می‌کرد گفت: «این افراد به لحاظ جسمانی و مهم‌تر از آن به لحاظ روانی در موقعیت عالی قرار دارند. مغز انسان در شبانه‌روز به سی تا چهل دقیقه خواب خوب احتیاج دارد تا خود را دوباره شارژ کند. این اشخاص به قدری تحت فشار قرار می‌گیرند که وقتی نوبت خوابشان می‌رسد به خوبی می‌خوابند و وقتی از خواب بیدار می‌شوند مغزشان استراحت کرده و در موقعیتی قرار می‌گیرند که برای انجام دادن هر کاری آمادگی کامل دارند.

باید خودشان را به سرعت تطبیق دهند. نمی‌توانند چیزی به ذهن‌شان برسد که فکرشان را ناراحت کند. دوره‌ها بیش از آن‌که جسمانی باشد روانی است. اگر ذهن شما به قدر کافی استراحت نکرده باشد و یا اگر فکر کنید از عهده کار برنمی‌آیید، از برنامه حذف می‌شوید. بدن انسان می‌تواند عملا هر شرایطی را تحمل کند - درد، خستگی و چیزهای دیگر - اما این ذهن است که حائز اهمیت است و باید به آن برسد.»

من از تجربه‌ام با رنجرها برای آموزش مدیریت استفاده می‌کنم. مدیران حرفه‌ای می‌توانند در شرایط مختلف کار کنند. آن‌ها از آن جهت موفق‌اند که به مغزشان اجازه استراحت می‌دهند. شخصا به این نتیجه رسیده‌ام برای این‌که در هر کاری موفق شوید، مغزتان باید استراحت کند. استراحت همه روزه شما را برای روبه‌رو شدن با مسائل و مشکلات روز بعد آماده می‌کند.

اگر به خود استراحت ندهیم از پا درمی‌آییم

توجه داشته باشید که من ابدا نمی‌گویم برای حل و فصل مسائل زندگی‌تان باید یک کماندو باشید. واقعیت را بگویم در مقایسه با آن یونیفورم پوشیده‌ها من بسیار ضعیف و بی‌بنیه هستم. من میانسال هستم، بسیار تنبل هستم و دیگر روزی سیصد بار ورزش شکم نمی‌کنم. اما این را می‌دانم که اگر با توجه به این همه کار و فعالیتی که داریم، در مواقعی به خود استراحت ندهیم، از پای درمی‌آییم.

علت این که نمی‌توانید شب را به خوبی بخوابید این است که ذهنتان مایوسانه می‌خواهد راه خلی برای مشکل شما پیدا کند. توجه داشته باشید که ذهن شما مانند یک سی دی روم سرعت در حال حرکت و گردش است تا بدنتان بتواند به اعمال خود ادامه دهد. مغز نه تنها اطلاعات و داده‌ها را انبار و ثبت می‌کند. اما اگر به این مغز استراحت لازم را ندهید، نابود می‌شود و از کار می‌افتد.

به همین دلیل است که نمی‌توانم به قدر کافی ارزش یک شب خواب خوب را به خوبی بیان کنم. وقتی باطری شما شارژ باشد با هر مسئله‌ای که برایتان پیش‌ بیاید بهتر می‌توانید روبه‌رو شوید.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 

منبع: کتاب از خودتان پذیرایی کنید، نوشته دیو پلزر

 

بیشتر بخوانید:

در لحظات سخت زندگی پرطاقت باشید

تضادهای درونی ما

با گذشته خودم میجنگم