1398/12/27 23:24

افراد دارای وسواس فکری دارای چه خصوصیاتی هستند ؟

توسط مدیر / 0 نظر

افراد دارای وسواس فکری دارای چه خصوصیاتی هستند ؟

 

شاید تا به حال برای شما هم اتفاق افتاده باشد که شک کنید در اتومبیل یا خانه خود را بسته‌اید و برای بررسی کردن آن برگردید. حالا تصور کنید مدام این نگرانی برای شما تکرار شود و اضطراب ناشی از این افکار شما را  مجبور کند چندین بار برای بررسی کردن قفل ماشین یا درب منزل‌تان برگردید. در این صورت شاید دچار وسواس فکری شده باشید.

 طبق تحقیقات انجام شده در هر50 نفر یک نفر ممکن است دچار وسواس فکری شود و البته این موضوع  به جنسیت فرد هم بستگی ندارد. 

این اختلال بیشتر در دوره جوانی ظاهر می‌شود و ممکن است زیاد عمیق نباشد و پس از مدتی از بین برود، اما در بیشتر افراد سال‌های طولانی در صورت درمان نشدن باقی می‌ماند و موجب اذیت آن‌ها می‌شود.

 

وسواس فکری چیست ؟

تکرار مدام یک فکر در ذهن شما، به دنبال خودش اضطراب شدیدی را در پی دارد، زیرا اضطراب مانند یک سیستم هشداردهنده برای ذهن شما رفتار می‌کند که به خودی خود مورد بدی نیست. اضطراب و ترس در زمانی که ما در خطر هستیم به مغز فرمان می‌دهد که واکنشی نشان بدهیم، خود را نجات دهیم و از خودمان محافظت کنیم.

در این زمان و در حالت عادی ما می‌توانیم فرق میان ترس واقعی و ترس غیر منطقی را تشخیص بدهیم اما اگر شما دچار وسواس فکری باشید فرق میان ترس حقیقی و ترس غیر واقعی را متوجه نمی‌شوید و درست نبودن ترس را نمی پذیرید.

 در این زمان سیستم هشداردهنده با ایجاد ترس و اضطراب و با فرستادن پیام‌های اشتباه به مغز می‌گوید که شما باید واکنش نشان بدهید در حالی که واقعیت این نیست و در این مورد فرد نمی‌تواند ترس و اضطراب ناشی از آن را کنترل کند.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 

وسواس فکری چیست

 

چگونه تشخیص دهیم که دچار وسواس فکری هستیم

مراجعه به روان درمانگر و روانشناسان که برای تشخیص این اختلالات آموزش دیده‌اند بسیار کمک‌کننده است اما به طوری کلی می توان گفت کسانی که دچار وسواس فکری هستند معمولا:

• افکار وسواسی دارند

• به افکار وسواسی خود بها می‌دهند و آن را درست می‌دانند

• افکار و اعمال وسواسی باعث می‌شود آن‌ها بیشتر وقت خود را صرف از بین بردن حس نارضایتی خود کنند و از کارهای مهم  مانند سرکار رفتن، مدرسه و... باز بمانند.

 

 

کدام یک از افکار ما وسواسی هستند؟

وسواس فکری زمانی اتفاق می‌افتد که فرد در مقایسه با افراد عادی رفتار متفاوت و وسواس‌گونه‌ای را از خود بروز دهد. معمولا افکار، کار و امیال وسواسی خارج از کنترل فرد هستند و فرد خودش هم دوست ندارد این کارها و اعمال را انجام دهد.

او این افکار را مزاحم و ناخواسته می‌داند اما این فکر و خیال‌ها با ایجاد ترس، اضطراب، نفرت یا شک او را به این باور می‌رسانند که باید در مقابل‌شان کوتاه بیاید.

 اعمال وسواسی زمان زیادی را از فرد می‌گیرند و بر معاشرت و ارتباط ‌اجتماعی او تاثیر می‌گذارند.

اینکه ما گاهی دچار این افکار می‌شویم به معنای وسواس نیست ولی اگر این عمل بارها و بارها و هر روز برای ما تکرار شود جزو افکار وسواسی محسوب  می‌شود.

 

افراد دارای وسواس فکری دارای چه خصوصیاتی هستند

 

افراد دارای وسواس فکری چه اعمالی انجام می دهند ؟

آن‌ها با بها دادن به افکار خود برای از بین بردن وسواس دست به افکار و اعمال تکرارشونده می‌زنند، بی‌آنکه بدانند ایا این روش برای از بین بردن افکارشان درست هست یا خیر. 

حتی ممکن است فرد متوجه این موضوع باشد که این راهکار موقتی است اما بدون پیدا کردن راهی موثر این اعمال وسواسی را به عنوان راهی برای فرار از افکارش انجام می‌دهد.

آن‌ها سعی می‌کنند از موقعیت‌هایی که آن‌ها را در برابر این افکار قرار می‌دهد، بپرهیزند با این حال بیشتر وقت خود را در روز صرف اعمال وسواس‌گونه می‌کنند.

البته باید متذکر شویم که تمام افکار تکرار شونده مثلا تمرین و تکرار برای یادگیری یک مهارت و یا روتین‌های بهداشتی قبل ازخواب اعمال وسواسی نیستند اما اگر در روز به طور مثال 8 ساعت صرف تمیز کردن یک محیط شود این عمل وسواس است.

 

 

 انواع نشانه های وسواس فکری 

وسواس فکری ممکن است در زمینه‌های مختلفی بروز پیدا کند که می‌توان آن را به دسته‌های زیر تقسیم‌بندی کرد.

 

پاکیزگی و نظافت

فرد به آلودگی حساس است و نگاه او به این مسئله خیلی ریزبینانه‌تر از یک فرد عادی است. او از آلودگی‌ها می‌ترسد و معمولا مجبور به تمیزکردن یا شستن سطح، دست‌ها و حمام کردن است. او برای حضور در اجتماع نیز برای خود محدودیت‌های زیادی قائل می‌شود و بیشتر زمان او صرف افکار و اعمال مربوط به تمیزی می‌شود بدون آن‌که با صرف وقت زیاد در انتها  فکرش آرامش یافته باشد.

 

 چک کردن

این افراد بارها و بارها به چک کردن چیزهای مختلفی مانند: اجاق گاز خاموش، درب قفل شده اتومبیل یا خانه، روشن یا خاموش بودن لامپ‌ها و … می‌پردازند و مدام در اضطراب هستند که آن‌ها با فراموشی به خود یا دیگران آسیب زده باشند. اضطراب ناشی از این افکار باعث می‌شود حتی پس از بارها چک کردن آسایش نداشته باشند.

 

ترس از انجام کار نادرست

این افراد بسیار می‌ترسند که همه چیز به درستی انجام نشده باشد یا به طور کامل کاری را انجام نداده باشند و به دیگران یا خود آسیب بزنند. آن‌ها از مجازات می‌ترسند و مدام فکر می‌کنند، ممکن است هرکار آن‌ها موجب آسیب به دیگران شود. مانند رابطه مادری با کودکش که مدام ترس آسیب زدن به او را دارد.

 

تقارن، اعداد 

این افراد دارای افکاری هستند که باعث می‌شود به نظم و تقارن وسواس داشته باشند. هر محیط بدون تقارنی برای آن‌ها عذاب‌آور است و سعی می‌کنند تمام محیط‌شان دارای نظمی این چنینی باشد. آن‌ها ممکن است در مورد اعداد زوج و فرد، برخی رنگ‌ها یا ترتیب چیدمان نیز حساس باشند.

 

احتکار کردن

این افراد فکر می‌کنند اگر چیزی را دور بریزند، اتفاق بدی برای آن‌ها پیش می‌آید به همین دلیل به اجبار هرچیزی حتی وسایل خراب شده را نزد خود نگه می‌دارند. 

 

کمال طلبان

این افراد معمولا به حس رضایت نسبت به خود یا کاری که انجام داده‌اند دست پیدا نمی‌کنند. مرتب سوال می‌پرسند که آیا خوب به نظر می‌رسند یا کاری را به درستی انجام داده‌اند؟

اغلب در چیدمان دارای اعمال وسواسی‌اند و برای مرتب کردن منزل مدت‌ها وقت صرف می‌کنند. ممکن است کاری مانند نوشتن را بارها انجام بدهند. آن‌ها ترس گم‌کردن یا از یاد بردن مطلبی را دارند و بسیار با دقت به مسائل نگاه می‌کنند.

 

وسواس مسائل دینی

در انجام مسائل دینی مرتب دچار شک می‌شوند و خود را گناه کار می‌بینند. وسواس به نجاست و پاکی، چند بارگرفتن وضو یا تکرار نمازها از این‌ دسته وسواس هستند.

 

اعمال وسواسی ذهنی

ترس از بیمار شدن، ترس از اتفاق‌های ناگوار برای عزیزان، ترس از صدمه زدن به دیگران و فکر مدام به این مسائل از وسواس‌های ذهنی است.

 

به طور کلی هر مسئله‌ایی از حالت عادی خارج شود و کنترل رفتار و اعمال و افکار یک فرد را به دست بگیرد وسواس نامیده می شود. برای شناخت و درمان انواع وسواس فکری بهترین راه مراجعه به روانشناسان و روان‌پزشکان است تا مسئله را با مشاوره و گاهی با دارو به طور کامل درمان کنند.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.