1398/11/27 14:22

افسردگی بعد از زایمان چقدر طول می‌کشد ؟

توسط مدیر / 0 نظر

افسردگی بعد از زایمان چقدر طول می‌کشد ؟

اگرچه بارداری و زایمان در اکثر زنان، دورانی خاطره‌انگیز و دوست‌داشتنی به حساب مي‌آید، اما برای درصدی از زنان، بارداری و زایمان با عوارض و سختی‌های زیادی همراه است و نه تنها خاطره‌ای خوب از این دوران ندارند، بلکه در بارداری و مخصوصا پس از زایمان دچار مشکلات متعددی می‌شوند. افسردگی پس از زایمان، یکی از آزار دهنده‌ترین عوارض پس از زایمان است که حدود 5 تا 10 درصد زنان را درگیر می‌کند.

افسردگی بعد از زایمان چیست ؟

افسردگی، اختلالی روانی است که مهم‌ترین شاخصه آن، احساس اندوه شدید و ناامیدی بیمار است. افسردگی بعد از زایمان، ممکن است مدت کمی پس از زایمان اتفاق بیفتد، اگرچه خطر بروز آن تا 6 ماه پس از زایمان نیز، وجود دارد. مادر افسرده، بی‌خواب و بد خلق می‌شود و احساس ضعف و خستگی شدیدی دارد. این بیماری گاه می‌تواند بسیار خطرناک شود، زیرا در نوع حاد آن، بیمار تمایل شدیدی به خودکشی یا کشتن نوزاد خود نشان می‌دهد و اگر مراقبت‌های لازم و درمان به موقع صورت نگیرد، ممکن است جان نوزاد یا مادرش در خطر باشد.

چه زنانی در معرض افسردگی بعد از زایمان هستند ؟

افسردگی یک بیماری روحی- روانی است، بنابراین نمی‌توان با بررسی‌های فیزیکی یا انجام آزمایش و چکاب‌های مختلف از زنان باردار، درصد احتمال ابتلای آن‌ها به افسردگی پس از زایمان را تعیین کرد. تحقیقات نشان داده است، شانس ابتلا به افسردگی بعد از زایمان در زنانی که در دوران بارداری استرس و اضطراب بیش از حدی داشته‌اند، بیشتر از سایرین است.

علاوه بر این، مواردی مانند استرس والدین، بارداری ناخواسته، سابقه افسردگی قبلی، مشکلات اقتصادی و اجتماعی در زندگی، نارضایتی زن از زندگی مشترک، اعتماد به نفس پایین و نگرانی بابت زایمان و نگهداری کودک، می‌تواند خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان را افزایش دهد.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

علائم افسردگی بعد از زایمان

همانطور که گفته شد، افسردگی پس از زایمان ممکن است خطرناک باشد و باعث آسیب به مادر یا نوزاد شود. بنابراین لازم است نشانه‌های افسردگی را بشناسید و درصورت ابتلا به آن‌ها، حتما به پزشک مناسب مراجعه کرده و اقدامات درمانی لازم را انجام دهید. شما دچار افسردگی پس از زایمان هستید اگر به مدت دو هفته یا بیشتر، به صورت روزانه و در اکثر اوقات، حداقل 5 مورد از علائم زیر را تجربه کرده باشید.

 • بی‌اشتهایی شدید یا پرخوری بیش از حد
 • بغض و گریه مداوم
 • بی‌علاقگی به نوزاد و دوری از او
 • اختلال در خواب شب و خستگی و خواب آلودگی در طول روز
 • نگرانی بیش از حد در مورد سلامت نوزاد
 • احساس ناتوانی در مراقبت از کودک
 • سردرد، سرگیجه و تهوع
 • ظاهر بی‌نظم و شلخته نوزاد و مادر
 • نوسانات شدید خلق‌وخو
 • احساس اندوه شدید
 • فراموشی

افسردگی بعد از زایمان چقدر طول می‌کشد ؟

در دوران بارداری، سطح هورمون‌های زنانه به مقدار قابل توجهی افزایش می‌یابد. این هورمون‌ها پس از زایمان کاهش پیدا می‌کنند که این کاهش تا زمان اولین عادت ماهیانه پس از زایمان، ادامه خواهد داشت. محققان یکی از علل افسردگی بعد از زایمان را تغییر در سطح هورمون‌ها عنوان می‌کنند. بنابراین بازه‌ی زمانی زایمان تا اولین عادت ماهیانه پس از آن، به دلیل این که در این زمان سطح هورمون‌های زنانه در حال کاهش است، دورانی بحرانی محسوب می‌شود، به طوری‌که احتمال ابتلا به افسردگی در این دوران، 5 برابر بیشتر از سایر زمان‌هاست.

اکثر زنان در روز‌های اول پس از زایمان، دچار اختلالات خلق‌وخو می‌شوند. این تغییرات رفتاری طبیعی است و به مرور برطرف می‌شود. در مواردی ممکن است این تغییرات طولانی‌مدت و رو به افزایش باشد که می‌توان آن را به افسردگی نسبت داد. اگر تا دو الی سه هفته بعد از زایمان همچنان خسته، عصبی، غمگین و فراری از نوزاد خود بودید، لازم است به پزشک مراجعه کنید.

افسردگی بعد از زایمان اگر به موقع تشخیص داده شود، زود درمان خواهد شد. حدودا نیمی از زنانی که درمان مناسب و به موقع دریافت کرده‌اند، پس از یک سال بهبود یافته‌اند. 38 درصد از زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان که درمان مناسب یا زود هنگام دریافت نکرده‌اند، دچار افسردگی شدید و مزمن شده‌اند و بعضی از آن‌ها حتی تا 3 سال بعد از زایمان نیز دچار علائم افسردگی بوده‌اند. بنابراین می‌توان گفت افسردگی پس از زایمان، کوتاه مدت است اگر به موقع تشخیص داده شده و سریع درمان شود.

درمان افسردگی بعد از زایمان

مهم‌ترین مسئله در افسردگی پس از زایمان، درمان مناسب در زمان مناسب است. درمان این بیماری شامل درمان‌های پزشکی و درمان‌هایی که خود بیمار و اطرافیان او باید انجام دهند، می‌شود. درمان پزشکی افسردگی پس از زایمان، شامل دو روش درمانی صحبت کردن و دارو ‌درمانی است. در روش اول بیمار با روانشناس یا روانپزشک در چند جلسه متوالی حرف می‌زند. روانشناس با تکنیک‌های خاص به بیمار کمک می‌کند تا در حین صحبت، عقده‌‌گشایی کرده و از احساس خود حرف بزند. در موارد خفیف این درمان باعث بهبود علائم افسردگی در بیمار خواهد شد.

در موارد حاد افسردگی، بیمار نیاز به دارو‌های ضد افسردگی دارد. مصرف اکثر دارو‌های ضد افسردگی در دوران شیردهی بی‌خطر است، زیرا در دوز پایین استفاده می‌شود، اما در موارد شدید، ممکن است پزشک از بیمار بخواهد شیردهی را قطع کرده و از داروهای ضد افسردگی قوی استفاده کند. مادرانی که تمایلی به این کار ندارند باید بدانند، آسیبی که از عدم درمان افسردگی به کودکشان وارد می‌شود، بسیار بیشتر و خطرناک‌تر از آسیب احتمالی بر اثر قطع شیردهی است.

اگر افسردگی بعد از زایمان دارید به نکات زیر توجه کنید:

 • خجالت را کنار بگذارید و از بیماری خود صحبت کنید.
 • احساس بی‌کفایتی و گناه نداشته باشید، شما در این بیماری تقصیری ندارید.
 • به مقدار کافی استراحت کنید.
 • از همسر و اطرافیان خود بخواهید در نگهداری از نوزاد به شما کمک کنند.
 • در صورت امکان از خانه خارج شوید، ساعتی را در کنار دوستان بگذرانید یا به تفریحات مورد علاقه خود بپردازید.
 • به محض مشاهده علائم افسردگی، تحت مراقبت یک روانشناس یا مشاور حاذق قرار بگیرید و اقدامات درمانی لازم را انجام دهید.
 • ورزش کنید، تحقیقات نشان داده است ورزش روزانه، باعث کاهش احتمال ابتلا به افسردگی پس از زایمان و درمان سریع‌تر آن خواهد شد.
 • تا حد امکان با نوزاد خود تنها نمانید.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.