1398/10/30 16:21

با کودکی که مشق نمی نویسد چگونه برخورد کنیم؟

توسط مدیر / 0 نظر

کودکی که مشق نمی نویسد و تکالیف خود را انجام نمی‌دهد،

موجب می شود که در خانواده برای والدین تنش  به وجود آید

و والدین را با نگرانی هایی روبرو سازد.

برای کودکی که مشق نمی نویسد چه کار باید انجام دهیم؟

6 گام برای نحوه برخورد با کودکی که نمی خواد مشق بنویسد

گام اول:

والدین باید اول بررسی کنند ببینند آیا تکلیف مزبور برای آن کودک خیلی مشکل و یا خیلی زیاد است. اگر این طور بود، باید با آموزگار وی درباره این موضوع صحبت کرد.

اگر سطح و میزان تکلیف شب مناسب است ولی باز هم کودک در انجام آن مشکل دارد، شاید بهتر این باشد که چگونگی انجام تکلیف مورد نظر بررسی شود.

گام دوم:

والدین، نباید برای انجام تکالیف فرزندشان وسواس به خرج دهند؛ ولی باید به او کمک کنند تا ترتیب به کارگیری روش مؤثر برای انجام دادن کارهای خود را فرا گیرد.

والدین باید کودک را به هنگام انجام تکلیف شب تحت نظر بگیرند، تا ببینند وی چه موقعی و در کجا تکالیف خود را انجام می‌دهد؛ و چگونه وقت خود را برای انجام دادن آن تنظیم می‌کند. معمولاً بهترین کار این است که زمان مشخصی به انجام تکلیف شب اختصاص یابد؛ زیرا این امر به بعضی از کودکان (مانند کودکانی که مشکل دقت دارند) فرصت می‌دهد تا با بازی­ های پر تحرک انرژی اضافی خود را بسوزانند. برای سایر کودکان، بهتر است بازی را به عنوان جایزه‌ای برای بعد از انجام تکلیف شب در نظر گرفت. هر مدت زمانی که انتخاب شده، باید پاداش خاصی برای کامل شدن تکلیف در آن مدت تعیین نمود.

گام سوم:

کودک، به محیطی که حتی‌الامکان آرام باشد نیاز دارد. عملکرد بعضی از کودکان، در کنار پدر یا مادر بهتر است؛ حتی اگر نیازی به کمک فعالانه آنها نداشته باشند. حضور پدر یا مادر، اثر آرامش بخشی روی این کودکان دارد.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره کودک و فرزندپروری تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

گام چهارم:

تکلیف شب، نباید برای مدت بسیار طولانی ادامه پیدا کند. اگر وظایف محوله خیلی زیاد است، یا کودک در انجام کارها کند است، شاید لازم باشد که زمان انجام تکالیف به دو جلسه تقسیم گردد.

مهم این است که به کودک آموخته شود، تا وقت خود را طوری تنظیم کند که کار محوله در مدت زمان در نظر گرفته شده قابل اجرا باشد. کودک باید بداند، چگونه کار را بر حسب تقدم آن­ها مرتب کند و چگونه به طور نظام‌مند کار کند. باید به وی یاد داد که نباید از والدین خود انتظار داشته باشد تا کارهایش را برایش انجام دهند، بلکه باید آن­ها را به عنوان منبعی که به هنگام نیاز می‌توان از رهنمودشان استفاده کرد تلقی نماید.

گام پنجم:

همچنین بعضی از کودکان عادت به ترک کردن،به عنوان راهی جهت مقابله با مشکلات خویش دارند. این کودکان در انجام تکالیف مدرسه یا بازی، هر لحظه‌ای که با مشکل برخورد بکنند، کار را رها می‌کنند و از ادامه آن سرباز می‌زنند. اگر کودکی چنین رفتاری دارد، والدینش باید اول درباره اهمیت پایداری با وی صحبت کنند. داستان­‌هایی درباره مردان و زنان بزرگی که وقتی با شکستی روبرو شدند ادامه فعالیت خود را رها نکردند برایش تعریف نمایند.

کتابخانه‌های کودکان غالباً دارای کتاب­‌هایی می‌باشند که طی داستان­‌هایی، فضائل اخلاقی ـ مانند شجاعت و پایداری ـ به کودکان می‌آموزند.

گام ششم:

والدین باید اطمینان حاصل کنند که کارهای محوله در توان کودک است و برای تکمیل این تکالیف به او پاداش دهند. آن­ها می‌توانند کار خاصی که نیاز به پایداری دارد به کودک محول سازند و برای انجام دادن آن نظام اهداء پاداش برقرار نمایند. بدین طریق کودک فرصت یادگیری آنچه از پایداری حاصل می‌شود را به دست می آورد.

نویسنده: روانشناس مژگان شوشتری

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره کودک و فرزندپروری تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

بیشتر بخوانید:

تبلت و موبایل برای کودکان، ۵ نکته برای آموزش صحیح

چگونه کودکان را در یادگیری فعال کنیم؟

برای افزایش بهره‌وری دانش‌آموزان چه باید بکنیم؟