1398/10/25 11:52

بخشیدن دیگران

توسط مدیر / 0 نظر

با بخشیدن دیگران خودتان را آزاد می‌کنید. منظور من از بخشیدن فراموش کردن نیست. منظور این نیست آنچه را به سرتان آمده فراموش کنید.

بخشیدن دیگران زمان می‌برد

بخشیدن دیگران مانند سوگواری کردن مستلزم گذشت زمان است. بخشیدن یک شبه اتفاق نمی‌افتد. اما با درست اندیشی، با گذشت زمان و با اتخاذ چشم‌اندازی متفوت می‌توانیم خود را از شر احساسی که در نهایت می‌تواند منجر به درد و رنج بیشتر شود نجات دهیم.

برنی زیلبرگلد، روانشناس مشهور حرف مرا به شکل دیگری می‌زند. او می‌گوید:«دلخور باقی ماندن یکی از مخرب‌ترین کارهایی است که می‌توانید یکنید. اگر دنبال زندگی شاد و سعادتمند هستید، باید دلخوری را کنار بگذارید و به راهتان ادامه دهید.»

از کسی متنفر نباشید

از کسی متنفر نباشید. با کسی که باید او را ببخشایید حرف بزنید، به او نزدیک شوید، تلفن را بردارید و به او زنگ بزنید. به او نامه‌ای بنویسید، می‌توانید در صورت تمایل حتی این نامه را پست نکنید. از شدت دفاع‌هایتان بکاهید. با تمام وجود گوش دهید. ذهنی پویا و منطقی داشته باشید. هر کاری را که لازم است بکنید تا احساس ناخوشایند را از ذهن‌تان بیرون بریزید.

زباله‌های زندگی

برای من خلاص شدن از زباله‌های زندگی، شبیه خلاص شدن از کیسه زباله آشپزخانه است. همه روزه غذاهای مانده، روزنامه‌های کهنه و چیزهای زائد دیگر را به دور می‌ریزیم. اما وقتی این کار را می‌کنیم، دست‌هایمان را می‌شوییم و دیگر به آن فکر نمی‌کنیم. حال آن که به شکلی به زباله‌های روانمان اجازه می‌دهیم تا عزت نفس و روحیه‌مان را خراب کنند. روزهای مدید، روزهای پشت سر هم. برای این که خودتان را نجات دهید، باید دست بکشید، باید رها کنید و ببخشایید.

اگر احساسات منفی را همچنان در خود نگه دارید، اگر در محیط منفی باقی بمانید و با موقعیت‌های دردسرآفرین کاری نکنید، زندگیتان از حدی بهتر نمی‌شود. ممکن است دنیایی را در کف دست خود داشته باشید و با این حال از خودتان بگریزید. هر روز صبح از خواب بیدار می‌شوید و در آینه نگاهی به خود می‌اندازید، خودتان را به شکلی که هستید می‌بینید، به باری که بر دوش خود حمل می‌کنید نگاه کنید.

ممکن است تحت تاثیر معضلات ساده و پیش‌پا افتاده به قدری گرفتار شده باشید که نتوانید مشکلات اساسی زندگیتان را ببینید. بار دیگر از شما می‌پرسم، به رغم همه این مشکلات، به رغم همه این فشارها، آیا شایسته چیزی بهتر از این نیستید؟ به نظر من هستید.

 

منبع: کتاب از خودتان پذیرایی کنید، نوشته دیو پلزر