1398/10/24 16:50

بلاتکلیفی در انتخاب شغل

توسط مدیر / 0 نظر

چگونه بلاتکلیفی در انتخاب شغل را از بین ببریم؟

انتخاب کار و حرفه، مسئله‌ای است که هر انسانی در زندگی با آن مواجه می‌شود. انتخابی بسیار سخت که راه گریزی از آن وجود ندارد. با این انتخاب مسیر زندگی و شاید تا حدودی سرنوشت خود را رقم می‌زنیم و به همین دلیل، بلاتکلیفی در انتخاب شغل همیشه فشار و استرس زیادی را به ما وارد می‌کند. خوشبختانه راهکارهایی برای مدیریت این شرایط وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

راهنمای انتخاب شغل مناسب

برای گریز از بلاتکلیفی در انتخاب شغل باید سه عامل مهم را در نظر داشته باشید:

  • علاقه
  • مهارت
  • بازار کار

اهمیت هر سه مورد در یک سطح است و هیچ کدام را نمی‌توان نادیده گرفت. با استفاده از مراحل زیر می‌توانید ضمن در نظر گرفتن این موارد، فرایند انتخاب کار و حرفه خود را آسان‌تر کنید.

خود را بشناسید

قبل از هر چیز، باید روحیات خود را بشناسید. برای این کار می‌توانید از کمک مشاوران و روانشناسان متخصص استفاده کنید، آزمون‌های خودشناسی معتبر را بیابید یا به مطالعه کتاب‌های تخصصی بپردازید.

با شناختن تیپ شخصیتی و روحیات‌تان، یک قدم بزرگ در راه داشتن آینده شغلی روشن برمی‌دارید. قطعا برای یک آدم خلاق و پر شر و شور که سرشار از ایده‌های جدید است، کارمندی یک شرکت خصوصی یا کار دولتی مناسب نیست! این جور شخصیت‌ها معمولا می‌توانند یک کارآفرین خوب باشند.

از سوی دیگر، برای فردی که به برنامه روتین و ثبات و امنیت علاقه دارد، کارآفرینی و راه‌اندازی یک استارتاپ یا تجارت ابدا گزینه مناسبی نیست.

توجه داشته باشید که بسیاری اوقات، برداشت ما از شخصیت‌مان با استعداد شغلی واقعی‌مان متفاوت است. خودشناسی یک فرایند پیچیده و سخت است که بسیاری اوقات به کمک حرفه‌ای مشاوران متخصص نیاز دارد.

شغل‌ها را بشناسید

هر چه داده‌های بیشتری در مورد مشاغل مختلف داشته باشید، بهتر است. خوشبختانه در دنیای امروز بسیاری افراد تجربیات روزمره و کاری خود را در وب سایت‌های شخصی یا صفحات اجتماعی منتشر می‌کنند. می‌توانید از این مطالب برای شناخت بیشتر کارها استفاده کنید. البته اگر بتوانید مستقیما با صاحبان مشاغل صحبت کنید یا از محیط‌های کاری بازدید کنید بهتر است. خیلی وقت‌ها، بلاتکلیفی در انتخاب شغل ناشی از کمبود اطلاعات است.

به تصورات ذهنی خود اکتفا نکنید. این تصورات معمولا از فیلم‌ها سریال‌ها ایجاد شده‌اند و لزوما صحیح نیستند. با آدم‌های واقعی صحبت کنید و تا حد ممکن یک تصویر واضح و روشن از شغل مورد نظرتان به دست آورید.

شرایط کشور و بازار کار را بشناسید

تا همین چند ده پیش بسیاری فکر می‌کردند که با درس خواندن و قبولی در یک رشته دانشگاهی خوب، آینده تضمین شده است! در نسل‌های قبلی، تعداد افراد تحصیل کرده کم بود و هر فردی با داشتن یک مدرک دیپلم یا بالاتر، می‌توانست مطمئن باشد شغل خوبی پیدا خواهد کرد.

این وضعیت در دوره کنونی تغییر پیدا کرد بدون این که به آن آگاه باشیم. نتیجه همین وضعیتی شد که می‌بینید: حجم عظیمی از افراد با مدارک دانشگاهی و بدون مهارت، که شغل مناسبی برای‌شان تعریف نشده است.

برای این که دچار بلاتکلیفی در انتخاب شغل نشوید، باید شرایط امروز و آینده را در نظر بگیرید. دیگر از دورانی که پزشکی و مهندسی افتخار محسوب می‌شدند، گذشته‌ایم. در دوره امروز، کسی می‌تواند به خود افتخار کند که مهارتی داشته باشد؛ تخصصی که جامعه به آن نیاز دارد.