1398/12/05 17:10

بهترین روش برای ترک سیگار

توسط مدیر / 0 نظر

بهترین روش برای ترک سیگار

بسیاری از افراد در سراسر جهان به سیگار کشیدن، اعتیاد دارند و همواره در معرض بسیاری از بیماری‌های خطرناک هستند. استعمال سیگار خطر ابتدا به بیماری‌هایی از قبیل سرطان، فساد دندان‌ها، پوکی استخوان، بیماری‌های قلبی- عروقی و ... را افزایش می‌دهد و بسیاری از پزشکان بر این باورند که هنگام مصرف سیگار و استنشاق دود آن، ظرف چند دقیقه دود به داخل ریه‌ها نفوذ کرده و خطر حملات قلبی در فرد سیگاری افزایش می‌یابد؛ از این رو ترک سیگار بر سلامت بدن و افزایش طول عمر افراد تاثیر به‌‌سزایی دارد. همچنین با ترک سیگار، می‌توان کیفیت زندگی اطرافیان را بهبود بخشید.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که به استعمال سیگار اعتیاد دارید و می‌خواهید این عادت ناشایست را ترک کنید و به دنبال بهترین روش برای ترک سیگار هستید، می‌توانید با راهکارهای بسیار ساده و مدیریت حالات خود، زندگی سالم و بدون بیماری را برای خود و اطرافیان رقم بزنید.

در این مقاله قصد داریم تا بهترین روش برای ترک سیگار را برای شما بیان کنیم؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

ترک سیگار چگونه ممکن می‌شود؟

شاید افراد سیگاری تصور کنند که ترک سیگار امری سخت و غیر‌ممکن است اما در حقیقت اینطور نیست! افرادی که به استعمال دخانیات از جمله سیگار عادت دارند و تصمیم گرفته‌اند تا مصرف سیگار را ترک کنند، می‌توانند با راهکارهایی چون مدیریت حالات، تغییر برنامه غذایی و ... به سادگی بدون تغییر رفتار و مقابله با علائم و عوارض ترک نیکوتین به نتیجه مطلوب دست پیدا کرده و عادت‌های خوب را جایگزین این عادت ناپسند کنند و علاوه بر افزایش سلامت خود، زندگی کسانی‌که با آن‌ها در ارتباط هستند را بهبود ببخشند؛ بنابراین اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که تصمیم به ترک سیگار دارید، توصیه می‌کنیم با رعایت بهترین روش برای ترک سیگار زندگی سالم‌تری را تجربه کنید.

گام‌های اولیه به منظور ترک سیگار

به دنبال بهترین روش برای ترک سیگار هستید؟ عجله نکنید! ابتدا شرایط اولیه به منظور ترک این عادت بد را برای خود فراهم کنید. در نظر گرفتن گام‌های اولیه و ایجاد شرایط لازم به شما کمک می‌کند تا در ادامه با راهکارهای ساده به نتیجه ایده‌آل برسید. در ادامه گام‌های ابتدایی به منظور ترک سیگار را بیان می‌کنیم:

 • خود را برای ترک سیگار آماده کنید

ابتدا بهتر است تاریخ ترک را مشخص کرده و برای آن روز کاملا آماده شوید. تاریخ روزی که با خود عهد بسته‌اید تا دیگر سیگار نکشید را روی تقویم مشخص کرده و با خانواده، دوستان و آشنایان در این رابطه صحبت کنید.

 • موارد جایگزین را انتخاب کنید

بدین منظور می‌توانید از روش‌های درمانی جایگزین و مواد غذایی چون آدامس نیکوتین در یک بسته NRTs استفاده کنید تا به شما در ترک این عادت کمک کنند. همچنین جایگزین‌های خوراکی و غیر خوراکی از جمله آب‌نبات، قهوه، پیاده‌روی، مسواک زدن، نی و خلال دندان از جمله بهترین این موارد به‌حساب می‌آیند.

 • دوری از عوامل محرک

همه ما در ارتباطات روزانه با افراد سیگاری برخورد می‌کنیم؛ بنابراین اگر تصمیم گرفته‌اید تا سیگار را ترک کنید، بهتر است از افراد سیگاری فاصله بگیرید تا وسوسه نشوید.

 • به دنبال حمایت رفتاری بروید

یکی دیگر از مواردی که به منظور شروع ترک سیگار به آن نیاز دارید، برخورداری از حمایت رفتاری است. در این رابطه توصیه می‌شود قبل از شروع دوره ترک به شناسایی گروه ‌های درمانی، مشاوره‌های فردی یا در میان گذاشتن با خانواده و نزدیکان اقدام کنید تا آن‌ها با حمایت خود به شما در این راه کمک کنند.

بهترین روش برای ترک سیگار کدام است؟

روش‌های زیادی به منظور ترک عادت بد سیگار کشیدن وجود دارد و اغلب بسیار ساده و پیش پا افتاده هستند و افرادی که تصمیم به ترک سیگار دارند، می‌توانند به راحتی با رعایت این موارد به نتیجه مطلوب برسند. به‌طور کلی بهترین روش برای ترک سیگار را می‌توان به دو دسته مدیریت حالات و درمان‌های خانگی (گیاهی) تقسیم کرد. در ادامه به معرفی هر یک از این موارد می‌پردازیم:

 • مدیریت حالات به هنگام ترک سیگار

بهترین روش برای ترک سیگار از لحاظ مدیریت حالات و عادات این است که افراد در زمان‌هایی که میل به کشیدن سیگار در آن‌ها افزایش می‌یابد، به انجام کارهای دیگر مشغول شوند و پس از تاریخ تعیین شده بر تصمیم خود مصمم باشند و زمینه‌های وسوسه چون ارتباط با افراد سیگاری را از خود دور کنند.

همچنین کارهایی مانند قدم زدن، شستن ماشین، نوشیدن آب، خلال کردن، جویدن آدامس، چرت زدن، دوری از مکان‌های استعمال سیگار، گفت‌و‌گو با مشاوره و خانواده و ... را جایگزین زمان مصرف سیگار کنند. همچنین تغییر عاداتی چون نشستن روی یک صندلی خاص یا مصرف نوشیدنی پس از انجام کار به شما در رسیدن به نتیجه ایده‌آل کمک شایانی خواهد کرد. افرادی که قصد دارند عادت بد سیگار کشیدن را برای همیشه ترک کنند، بهتر است احساسات درونی خود را بروز دهند تا مجبور نشوند برای تسکین آن از سیگار استفاده کنند.

درمان‌های خانگی و گیاهی ترک سیگار

در کنار بهترین روش برای ترک سیگار از لحاظ مدیریت حالات و تغییر عادات، می‌توان به درمان‌های خانگی و گیاهی خوراکی اشاره کرد که مصرف آن‌ها به افراد در ترک راحت سیگار کمک خواهد کرد. در ادامه برخی از نسخه‌های خوراکی طب سوزنی به منظور ترک سیگار را بیان می‌کنیم:

 • استفاده از محلول جوشانده جو بعد از هر وعده غذایی سبب کاهش میل سیگار کشیدن شده و سموم مضر بدن را کاهش می‌دهد.
 • مصرف زیاد آب و انواع نوشیدنی طبیعی به شما در ترک راحت سیگار کمک می‌کند.
 • استفاده از ادویه و فلفل سبب می‌شود تا دستگاه تنفسی به نیکوتین و تنباکو حساس شود و میل شما به مصرف دخانیات کاهش یابد.
 • به منظور جلوگیری از حالت تهوع در دوره ترک از زنجبیل استفاده کنید.
 • مصرف مولتی ویتامین‌‌ها از جمله مکمل‌های ویتامین ‌A، Cو  E به شما در ترمیم مواد مغذی و حیاتی بدن در دوره ترک سیگار کمک میکند.
 • از یک قاشق چای‌خوری پودر جینسینگ در وعده غذایی صبحانه استفاده کنید تا میل به مصرف دخانیات در شما کاهش یابد.
 • در دوره ترک سیگار، مصرف عسل را افزایش دهید.

ترک سیگار چه اثرات مثبتی بر بدن دارد؟

افرادی که از بهترین روش برای ترک سیگار استفاده می‌کنند تا به نتیجه ایده‌آل و مطلوب برسند در واقع به دنبال اثرات مثبت و خوب ترک سیگار بر بدن هستند. از جمله این اثرات مثبت، می‌توان به طبیعی شدن فشار خون و ضربان قلب، افزایش قدرت چشایی و بویایی، کاهش خطر حمله قلبی، برطرف شدن مشکلات تنفسی، کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه و ... اشاره کرد.

بنابراین شما می‌توانید با انتخاب بهترین روش برای ترک سیگار و رسیدن به نتیجه مورد نظر، علاوه بر افزایش سلامت جسمی و طول

نظر (0)