1398/10/29 13:57

تاثیرات رفتار والدین در ایجاد مشکلات غذا خوردن کودکان و نوجوانان

توسط مدیر / 0 نظر

انتظارات پدر و مادر‌ها و تربیت فرزندان

پدر و مادر نقش مهم و تعیین کننده‌ای در رفتار و عملکرد فرزندان به ویژه در سنین کودکی و نوجوانی دارند به همین سبب نوع رفتار و انتخاب سبک تربیتی توسط والدین تاثیر به سزایی در پرورش و حتی آینده فرزندان می‌گذارد.

در هر خوانواده‌ای پدر و مادر ممکن است در مورد روحیات و توانایی‌ها و استعدادها و حتی عکس العمل‌های فرزند تصوراتی داشته باشد و بر این اساس رفتار و انتظارات خود را نسبت به کودک یا نوجوان‌شان تعیین کنند. ولی گاهی این انتظارات ممکن است درست نباشد و فرزندان را تحت فشار روحی و روانی قرار دهد و باعث بروز مشکلات و اختلالاتی در عملکرد آنان شود.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

رفتارهای تربیتی اشتباه

دو نوع رفتار تربیتی‌ای که والدین به اشتباه به کار می‌برند عبارتند از:

  1. تربیت مستبدانه
  2. تربیت سهل‌گیرانه

 

تربیت مستبد

والدینی که تربیت مستبدانه را به کار می‌گیرند بسیار پرتوقع هستند و انتظار دارند حتی زمانی که فرزندشان مایل نیست، از آنان اطاعت کند و دستورات آن‌ها را اجرا نماید.

چنین والدینی به ندرت با کودک یا نوجوان‌شان مبادله فکری می‌کنند و حتی به مقایسه فرزندشان با دیگران می‌پردازند و انتظار دارند فرزندشان بی‌چون و چرا به حرف بزرگ‌تر گوش دهد.

اگر کودک یا نوجوان نافرمانی کند، به خشونت و تنبیه متوسل می‌شوند.

در چنین روشی تنها به درخواست‌های پدر و مادر توجه می‌شود؛ و ابراز وجود و استقلال کودک سرکوب می‌شود.

 

تربیت سهل‌گیر

والدینی که تربیت سهل‌گیرانه دارند توقعات چندانی ندارند و هیچ گونه کنترلی تحمیل نمی‌کنند.

فرزندان مجبور نیستند شیوه‌های خوب را یاد بگیرند یا کارهای خانه را انجام دهند و یا این که به توانایی خود اطمینان ندارند که بتوانند رفتار کودک و نوجوان را کنترل کنند .

 

تاثیر تربیت اشتباه بر روی تغذیه کودک

به کار بردن تربیت مستبدانه و سهل گیرانه و یا حتی قرار گرفتن کودک در شرایطی مثل دعوا و اختلافات خانوادگی، باعث می‌شود که فرزندان برای انجام کارهایشان دچار استرس زیادی شوند.

در صورت عدم توجه و رسیدگی به مشکل استرس و ادامه نوع سبک رفتاری / تربیتی اشتباه والدین، کودک و یا نوجوان ممکن است دچار مشکلات تغذیه‌ای نیز شود.

مثلا کودک یا نوجوان :

  1. برای جلب توجه غذا نمی‌خورد و یا اینکه بیش از اندازه می‌خورد.
  2. به دلیل استرس دچار حالت تهوع و بی‌اشتهایی می‌شود.
  3. از غذا ایراد می‌گیرد.
  4. بعد از خوردن چند قاشق، غذا خوردن را متوقف می‌کند.
  5. به دلیل دیدگاه خانواده دچار ترس از چاقی می‌شود و برای از دست ندادن محبوبیت در خانواده غذا نمی‌خورد (بی‌اشتهایی عصبی) و یا این‌که غذاهای زیادی می‌خورد و بعد به صورت عمدی استفراغ می‌کند (پراشتهایی عصبی).
  6. برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

نویسنده: روانشناس بهنوش ده آرا

بیشتر بخوانید:

چگونه خجالت کودکان را از بین ببریم

با فرزند بدغدایم چگونه برخورد کنم؟

آیا انگشت مکیدن در کودکان طبیعی است؟