1398/10/30 16:10

تاثیر ماری جوانا بر خواب

توسط مدیر / 0 نظر

تاثیر ماری جوانا بر خواب

ایالات متحده ی آمریکا به آهستگی و به طور مداوم در حال حرکت به سوی قانونی کردن مصرف ماریجوانا در تمامی ۵۰ ایالت خود است.

تقریبا نصف این ایالات هم اکنون مصرف پزشکی ماریجوانا را قانونی اعلام کرده اند و دیگر ایالات نیز در این مسیر در حرکتند.

چندین ایالت حتی مصرف تفننی مصرف از ماری جوانا را قانونی اعلام کرده اند و برخی دیگر به بازار خرده فروشی ماری جوانا اجازه فروش داده اند.

این اقدامات، چه از نتایج انتخابات باشد و چه از طرق قانونگذاری ایالات، بحث و جدل هایی را درباره ی مصرف یا سو مصرف ماری جوانا و امکان قانونی کردن این ماده ی بالقوه اعتیاد آور در میان جامعه بوجود آورده است.

همچنین، ارزش درمانی ماری جوانا نیز ریشه در توانایی این گیاه برای القای خواب عمیق دارد، اما این موضوع فقط در دوران ابتدایی مصرف آن رخ می دهد.

این امر باعث می شود تا با این موضوع که ماری جوانا چه تاثیری بر خواب دارد، و چرا برخی دانشمندان و پزشکان درباره ی تاثیرات بالقوه مخرب مصرف بیش از حد از ماری جوانا که می تواند نتیجه ی قانونی کردن آن باشد، نگران هستند.

ماری جوانا و تاثیر آن بر خواب

پژوهش های بسیاری به رابطه ی مثبت خواب و مصرف از ماری جوانا اذعان کرده اند. اعتقاد بر این است که مصرف کم از ماری جوانا می تواند کیفیت خواب را بهبود ببخشد.

در واقع ۵ مرحله خواب وجود دارد که ۴ مرحله شامل حالت NREM (حالت حرکات کند چشم) و حالت پنجم را REM (حالت حرکت سریع چشم) هستند.

مرحله ی پنجم با رویا دیدن در ارتباط است.

مراحل ۳ و ۴ نشان از حالت عمیق با امواج آرام خواب هستند.

در این حالت مغز با حالت کاملا خاموش در میاید و ضربان قلب و تنفس نیز به میزان قابل توجهی کاشه می یابد.

این حالات ترمیمی و فرح بخش هستند. چهار مرحله ی حالت NREM و مرحله ی REM به شکل دایره وار در سراسر خواب به وقوع می پیوندند.

بر طبق تحقیقات، ماری جوانا می تواند هم خواب را القا کند و هم طول مرحله ی ۴ خواب را افزایش دهد. این تاثیرات کیفیت خواب را در افراد بهبود می بخشد.

تاثیرات ماری جوانا و کنترل درد

ماری جوانا برای اهداف درمانی نیز به کار می رود.

تاثیر اقای خواب ماری جوانا می تواند هم به افرادی که از اختلال خواب رنج می برند کمک کند و هم از درد بیمارانی را که از شرایط بالینی دردناک رنج می برند، بکاهد.

افرادی که از  اسکلروز متعدد، انواع سرطان، و آرتریت روماتوئید که بار دردناکی را بر دوش بیماران می گذارند رنج می برند، می توانند از این ماده مصرف کنند.

در واقع این ماده می تواند بر استانداردهای زندگی و همچنین کیفیت خواب این افراد تاثیری مثبت بگذارد.

ماری جوانا می تواند با روند شفابخش خود به آنهایی که برای به خواب رفتن دچار مشکل هستند و از ساعت های کافی خواب عمیق لذت نمی برند، کمک کند.

بر طبق یکی از این پژوهش ها، دارو های حاوی شاهدانه (گیاهی که ماری جوانا از آن گرفته می شود) کیفیت خواب را در میان افرادی که به درد های ذکر شده مبتلا هستند به میزان ۴۰ تا ۵۰% درصد افزایش می دهند.

به علاوه، این مطالعه اذعان می کند که هیچ افزایشی در تاثیر داروهای حاوی شاهدانه حتی بعد از ۴ سال از شروع درمان مشاهده نشده است.

همچنین، هیچ نیازی به افزایش میزان و دوز مصرف دارو احساس نشده است.

این یافته ها می تواند به مثابه ی بارقه ای از امید برای افراد بیشماری باشد که اکنون می توانند رویای بهبود کیفیت زندگی شان را در شرایط دردناک بالینی خود ببینند.

ماری جوانا و رویا

گفته می شود که ماری جوانا بر افزایش طول دوره ی REM تاثیر بسزایی دارد.

این تاثیر با افزایش طول دوره ی مراحل امواج آرام خواب خود را نشان می دهد. مغز در طول دوره ی REM فعال است و فرد می تواند رویا ببیند.

از سوی دیگر، مراحل امواج آرام خواب حالاتی بدون رویا هستند. بنابراین، وقتی فردی عمیقا به خواب می رود، کمتر رویا می بیند.

ترک ماری جوانا با اختلال در الگو های خواب و وقوع رویاهای زنده همراه است.

اعتیاد به ماری جوانا: رفتاری مقابله ای که به راحتی نمی توان از آن گذشت

تاثیران ماری جوانا بر خواب و مصرف های درمانی آن برای کنترل در و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) برخی از دلایلی هستند که آن را به سمت سو مصرف می کشانند.

اعتیاد به ماری جوانا در حال افزایش است زیرا مصرف ماری جوانا در حکم مکانیسمی مقابله ای برای افراد بسیاری محسوب می شود.

ماری جوانا نه تنها ماده ای برای القای خواب است بلکه دارویی است که به افراد بسیاری که در شرایط بالینی دردناکی هستند، شانس زندگی در شرایط درد کمتر را داده است.

ماری جوانا همچنین با کمک به خواب بهتر و روزی مفیدتر با ذهنی آگاه تر، کیفیت زندگی بسیاری از افراد را افزایش می دهد.

بنابراین، سیاستمداران ایده ای معتبر دارند وقتی قانونی را وضع می کنند که طی آن مصرف ماری جوانا را برای اهداف بالینی وضع می کند.

با این وجود، محققین نسبت به آن هشدار می دهند.

در دسترس بودن آسان ماری جوانا می تواند افزایش موارد اعتیاد به این ماده را نشان دهد.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

برخی دیگر از تحقیقات دریافته اند که مصرف بیش از حد از ماری جوانا با خواب های آشفته همراه است.

کسانی که از ماری جوانا در دوز های بالا مصرف می کند اغلب از کیفیت پایین تر خواب خود شکایت دارند که این مسئله نشان دهنده ی اینست که وقتی این افراد در حال مصرف این ماده هستند و یا از آن پرهیز دارند، وقت کمتری را به خواب اختصاص می دهند و طول خوابشان کمتر است.

این افراد در زمانی که ماری جوانا مصرف نمی کنند، برای به خواب رفتن مشکل دارند.

در واقع، این موضوع دلیلی است بر اینکه چرا معتادین به مصرف بالای ماری جوانا شدیدترین علائم ترک و در نهایت بازگشت را نشان می دهند.

با این وجود خبرهای خوب نیز وجود دارد.

این خبر ها نشان می دهند که بیشتر این علائم ترک سرانجام بعد اینکه فردی از ماری جوانا برای چند هفته دست کشید، از بین می روند.

این مسئله همه ی کسانی را که می خواهند اعتیاد خود به ماری جوانا را بشکنند، خوشحال کرده است.

به علاوه، درمانگران و مشاورین باید این مسئله را در نظر داشته باشند که این مسئولیت بر دوش آنهاست تا بیمارانشان را به ادامه کار تشویق کنند حتی زمانی که علائم ترک غیر قابل تحمل باشد.

نویسنده: روانشناس دکتر علی فراهانی

مطالبی که ممکن است به آن علاقه مند باشید:

با همسر سیگاری خود چگونه رفتار کنم؟

باتلاق های هیجان انگیز: اعتیاد به بازی کامپیوتری