1398/11/03 11:10

تبدیل باورهای افراطی به شوخی با خود

توسط مدیر / 0 نظر

تبدیل باورهای افراطی به شوخی  و شوخی کردن با خود و مشکلات و مسائلی که پیش می‌آید به ما کمک می‌کند تا به نحوه ایجاد شدن ناراحتی‌های شدیدمان از جمله باور‌های بایداندیشانه خود پی ببریم و بفهمیم آن‌ها نامعقول و خودمخرب هستند.

شما با این کار می‌توانید گرایش‌های معقول را جایگزین باورهای نامعقول‌تان کنید و ظرف مدت کوتاهی، کمک چشم‌گیری به خودتان کنید.

با این فنون می‌توانید قدری شوخی وارد زندگی خود کنید و تفکر نامعقول بسیار جدی خود را رها کنید:

 

طنز و طعنه

سعی کنید ببینید چقدر خنده‌دار است که فکر می‌کنید هر طور شده باید تایید دیگران را جلب کنید، حتی شده پا روی خواسته‌ها و لذت‌تان بگذارید. ممکن است اصرار بورزید که نمی‌توانید احساسات یا رفتارهای‌تان را تغییر دهید و هم‌زمان از دیگران توقع چنین کاری داشته باشید.

از سرگرمی‌ها و علایق بی‌ضرر مثل صحبت در حضور جمع یا پرداختن به یک ورزش جدید اجتناب می‌ورزید یا به شدت می‌ترسید و در عین حال از انجام تنها کاری که باعث ماهر شدن شما در آن زمینه می‌شود یعنی تمرین کردن اجتناب می‌کنید. با اصرار دیوانه‌وار بر این که حتما باید برنده شوید اجازه نمی‌دهید از ورزشی مثل تنیس لذت ببرید.

خودتان را برای انجام یک عمل بد، الاغ خطاب می‌کنید و با این کار باعث می‌شوید جلوی عمل کردن خودتان مثل یک الاغ را نگیرید.

 

توجه کردن به تناقض‌های خنده‌دار

طرد شدن از سوی دیگران خوب است چون باعث می‌شود کسانی را که از شما بیزارند سریع (!) بشناسید و از شر آن‌ها خلاص شوید.

"عزت نفس" می‌توانید یک مرض بزرگ باشد نه یک مزیت چون فقط وقتی خوب عمل می‌کنید و یا دیگران شما را تحسین می‌کنند برای خودتان ارزش قائل می‌شوید و در شما این وحشت را ایچاد می‌کند که ممکن است بار دیگر خوب عمل نکنید و دیگران شما را تحسین نکنند.

مثل اسکار وایلد فکر کنید که می‌گوید: "هر کاری که ارزش انجام دادن دارد، ارزش بد انجام دادن هم دارد". و اگر خودتان را متقاعد کنید که "بهترین راه برای جلب علاقه دیگران این است که به آنان نشان بدهم واقعا چه کرم‌هایی هستند!" چه اتفاقی می‌افتد.

 

اعتقاد نامعقول‌تان به محالات را کم کنید

خودتان را متقاعد کنید که یا باید فوق کامل باشید یا یک ابله به تمام معنا. به خودتان بگویید "چون هیچ کس در دنیا تعلل نمی‌ورزد، پس بهتر است خودکشی کنم!" به خودتان گوشزد کنید "بار دیگر که در راه‌بندان گیر کردم و فریاد کشیدم بهتر است هاراگیری (خودکشی ژاپنی) کنم." به خودتان بگویید "حالا که در دو رابطه عشقی شکست خورده‌ام و همیشه طرد خواهم شد، پس باید راهبه شوم."

 

جناس‌سازی و یادآوری

«بایداندیشی یعنی سوء رفتار با خود» «آخربایدگرایی، به اَه‌گرایی است.» «کاری که خانواده‌اند می‌گویند انجام بده، انجام بده چون خون کثیف‌تر از آب است.» «زندگی یعنی گ-ر-ف-ت-ا-ر-ی.» «من همیشه ان‌ج هستم یعنی انسان ناقض و جایزالخطا.»

 

مسخره کردن طنزآمیز خود

"بیچاره من، بیچاره من! نمره الف گرفتم در حالی که می‌توانستم مثبت الف بگیرم." "نمی‌توانم عادی تنیس بازی کردن را تحمل کنم. حتی یک ضربه را هم نباید از دست بدهم."

 

زیر سوال بردن بایداندیشی افراطی

"باید کارها را کامل انجام بدهم و مورد تایید همه قرار بگیرم چون همه، کارهای‌شان را کامل انجام می‌دهند و مورد محبت و تایید کامل دیگران قرار می‌گیرند." "اگر اشتباه کنم دیگران از من متنفر خواهند شد مگر کسانی که دوستم دارند، آن هم چون احمق‌تر از آن‌ها هستم."

 

دست کشیدن از تاب تحملش را ندارم‌های افراطی

"تاب تحمل تمام و کمال نرسیدن به خواسته‌هایم را ندارم. چون در دو سالگی، پدر و مارم کاملا تر و خشکم می‌کردند پس حالا دیگران باید تر و خشکم کنند!"

 

زیر سوال بردن افتضاح‌سازی افراطی

"این افتضاح است که مردم با من مهربانانه و باملاحظه رفتار نمی‌کنند چون من مخور جهانم و همه باید این را بفهمند و بر همین اسا با من رفتار کنند." "برخورد غیرمنصفانه دیگران وحشتناک است چون در این دنیا با هیچ کس دیگری غیرمنصفانه رفتار نمی‌شود فقط با من بدبخت بیچاره این طور رفتار می‌شود!"

 

دست کشیدن از افراط در گند خطاب کردن خود

"من واقعا آدم گندی هستم چون بهره هوشی ۲۰۰ ندارم و بهره هوشیم فقط ۱۹۹ است!" "من آدم فوق‌العاده زشتی هستم چون روی رانم یک خال گوشتی دارم که در روز با یک میکروسکوپ قوی قابل رویت است."

 

در ضمن می‌توانید نجواهای مقابله‌ای عاقلانه طنزآمیز هم بسازید. مثل این نجواهای مقابله‌ای: "چه بد. مردم استعداد ذاتی عجیبی دارند که با من خوی رفتار نکنند!" "کاملا حق دارم اشتباه کنم و از این حقم استفاده کنم." "مردم چطور می‌توانند با من غیرمنصفانه و بی‌شرمانه رفتار کنند؟ خیلی راحت!"

 

در عین حال می‌توانید به بینش‌های رفتاردرمانی عقلانی هیجانی، صورت شوخی بدهید و آن‌ها را بهتر بفهمید:"آره من می‌توانم در وجودت رسوخ کنم، آن را زیرورو کنم و ناراحتت کنم. تو هم می‌توانی همین کار را با من بکنی. ما واقعا جادوگران بزرگی هستیم!"

 

منبع: احساس بهتر، بهتر شدن، بهتر ماندن، نوشته آلبرت الیس

بیشتر بخوانید:

شوخی با خودمان چطور حالمان را بهتر می‌کند؟

انتخاب های شما از چه جنسی است؟

تنهایی ۶ حالت متفاوت دارد