1398/10/20 18:44

ترس از سگ چیست و چگونه برطرف می‌شود؟

توسط مدیر / 0 نظر

ترس از سگ چیست و چگونه برطرف می‌شود؟

سینوفوبیا یا ترس از سگ‌ها کمتر از ترس از عنکبوت و مارها رایج است، اما بسیاری از افراد هستند که از بهترین دوست انسان‌ها می‌ترسند. در این مقاله نحوه تشخیص و رفع ترس از سگ‌ها را بررسی می‌کنیم.

آیا شما هم از سگ‌ها هراس دارید؟

سینوفوبیا یا ترس از سگ‌ها به اندازه ترس از عنکبوت‌ها (آراکنوفوبیا) همه‌گیر نیست. سگ‌ها هشت پا ندارند و انواع مختلفی از سمی و غیر سمی هم ندارند با این حال هنوز هم میلیون‌ها نفر به سینوفوبیا یا ترس از سگ مبتلا هستند. این افراد به دلایل زیادی از سگ می‌ترسند؛ شاید در کودکی سگی آن‌ها را  تعقیب کرده یا  کسی از نزدیکان‌شان توسط یک سگ گاز گرفته شده یا خود آن‌ها را یک سگ گاز گرفته باشد. به هر دلیلی، ممکن است مردم از سگ‌ها بترسند تا جایی که بر سبک زندگی آن‌ها تأثیر بگذارد، از جمله جلوگیری از رفتن آن‌ها به خانه دوستانی که سگ دارند یا پیاده روی در خیابان. فهمیدن این‌که چنین ترسی از کجا ناشی می‌شود و آشنایی با تکنیک‌های درمانی موجود می‌تواند به این افراد کمک کند تا بر این بیماری غلبه کنند و روابط دوستانه‌ای را با سگ‌ها، این بهترین دوست انسان برقرار کنند.

هراس از سگ چگونه شروع می‌شود؟

بسیاری از افراد از سنین پایین، ترس از سگ را دارند. مانند بسیاری از اختلالات اضطرابی دیگر، ممکن است فرد استعداد ژنتیکی برای فوبیا مانند سینوفوبیا داشته باشد. داشتن زمینه ژنتیک لزوما به معنای توسعه این بیماری نیست بلکه محیط و تجربه فرد، می‌تواند تأثیر زیادی در داشتن هراس یا نداشتن آن داشته باشد.

 

اگر مطمئن نیستید که به سینوفوبیا مبتلا هستید یا فقط سگ‌ها را دوست ندارید، سوالا‌ت زیر را از خود بپرسید:

 • آیا اگر سر راه‌تان، سگی در خودرو یا در خانه‌ای باشد، مسیرتان را عوض می‌کنید یا راه‌تان را ادامه می‌دهید؟
 • آیا احساس نیاز به دور نگه داشتن سگ‌ها از زندگی‌تان با عملکرد روزمره شما تداخل دارد؟
 • آیا وقتی سگ را می‌بینید، احساس می‌کنید که دچار حمله وحشت و هراس شده‌اید؟
 • آیا می‌دانید ترس شما از سگ نه تنها بیش از حد، بلکه غیرواقعی است؟

در صورت مثبت بودن پاسخ‌ها، ممکن است شما به سینوفوبیا یا هراس از سگ مبتلا باشید.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

علائم سینوفوبیا چیست؟

علائم سینوفوبیا یا ترس از سگ می‌تواند بسیار متفاوت باشد. پزشکان می‌گویند، برخی از افراد حتی هنگامی که فقط در مورد تماس احتمالی با سگ فکر می‌کنند، علائم هراس‌شان بروز پیدا می‌کند، در حالی که علائم موجود در بیمار دیگر، فقط زمانی آغاز می‌شود که فرد مستقیما در مواجهه با سگ قرار گرفته باشد.

به طور معمول، فرد مبتلا به سینوفوبیا احساس ترس، اضطراب و نگرانی از فکر روبه‌رو شدن با سگ را تجربه می‌کند.

مبتلایان به هراس از سگ، سعی می‌کنند از هر موقعیتی که ممکن است در اطراف یک سگ قرار بگیرند، اجتناب کنند.

علائم بروز سینوفوبیا هراس از سگ شامل موارد زیر است:

 

 • افزایش ضربان قلب
 • حالت تهوع
 • عصبانیت و خشم
 • خشکی دهان
 • تعریق
 • تنگی نفس
 • لرزیدن
 • گریه کردن
 • فریاد زدن

 

علل بروز سینوفوبیا

بیشتر نمونه‌های سینوفوبیا در دوران کودکی بروز می‌کند. ممکن است در مقطعی برخورد ناخوشایندی با سگ داشته باشید. حتی اگر گاز گرفته نشده باشید، ممکن است توسط یک سگ، تعقیب شده باشید یا احساس خطر کرده باشید.

حتی اگر خودتان، قربانی برخورد ناخوشایندی نبودید، ممکن است دیده‌ باشید که شخص دیگری در معرض تعقیب یا گاز گرفته شدن سگ قرار گرفته باشد.

اگر خود شما یا کسی از خویشان و دوستانتان از برخورد با سگ صدمه دیده باشد، احتمال ابتلا به ترس و هراس از سگ در شما وجود دارد. مهم‌تر از همه این که ممکن است ترس از سگ‌ها را به طور غیرمستقیم به دست آورده باشید، احتمالا از والدینی که دارای سینوفوبیا هستند یا از طریق رسانه‌های تصویری مانند تلویزیون یا سینما.

طبق نظریه‌ای که توسط روانشناسان مطرح شده، ترس از سگ، مدت‌ها پیش به تدریج و به عنوان مکانیسم بقا، تکامل یافته است. این ترس در روزگاری که شکارچیان وحشی گرسنه در پی شکار می‌گشتند، مفید بوده و باعث بقای نسل انسان شده است.

گزینه‌های درمانی برای سینوفوبیا

 

 • تقویت مهارت‌های مقابله‌ای برای رویارویی غیر منتظره با یک سگ
 • یادگیری نحوه کاهش استرس به طور کلی
 • انجام درمانی که تحمل شما را نسبت به دیدن یا بودن در نزدیکی سگ افزایش می‌دهد.
 • درمانی که به واکاوی و رفع تجربه ترسناکی در کودکی شما می‌پردازد که ممکن است دلیل ابتلای شما به سینوفوبیا باشد.

 

سینوفوبیا هم به همان روش سایر هراس‌های خاص مانند آگورافوبیا (ترس از فضای باز) یا آکروفوبیا (ترس از ارتفاعات) یا افییدوفوبیا (ترس از عنکبوت ها) درمان می‌شود. درمان اصلی نوعی از رفتار درمانی  به نام حساسیت‌زدایی است که در آن بیمار در معرض ترس خود قرار می‌گیرد. این روش به عنوان روش روبه‌رو شدن با ترس خود نیز شناخته می‌شود.

در این روش فرد طی همکاری با یک درمانگر (یا بعضی اوقات به تنهایی) به تدریج خود را در معرض منبع فوبیا و ترس خود قرار می‌گیرد تا زمانی که سوژه دیگر آن را نترساند.

به عنوان مثال، برای کسی که مبتلا به هراس شدید از سگ است، یک درمانگر ممکن است با قرار دادن بیمار در برابر  یک تصویر یا یک فیلم از سگ، شروع کند و سپس به تدریج با گذشت زمان، یک سگ اسباب بازی را در دست بیمار قرار دهد  و دوباره با گذشت زمان بیمار را با یک سگ واقعی آشنا کند. لازم به ذکر است که زمان و میزان پیشرفت بسته به تحمل فرد و شدت علائم دارد. تمرینات آرامش و تنفس نیز ممکن است به فرد در کاهش ترس و اضطراب کمک کند.

تا امروز هیچ دارویی برای کنترل و درمان هراس‌های خاص شناخته نشده است، اما یک داروی ضد اضطراب ممکن است، تسکین موقتی را فراهم کند و در کوتاه مدت عوارض ناشی از هراس از سگ را مهار کند.

در نهایت برای مقابله با ترس از سگ، باید خود را آموزش دهید. دانش‌تان را درباره سگ‌ها افزایش دهید، می‌توانید درباره سگ‌ها مطالعه کنید. این کارها به شما کمک می‌کند تا خرافات، شایعات و اطلاعات غلط را درباره سگ‌ها باور نکنید و با سگ‌ها به صورت منطقی روبه‌رو شوید.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

نظر (0)