1398/10/25 14:16

تضادهای درونی ما

توسط مدیر / 0 نظر

تضادهای درونی ما و احساس رضایت

تضادهای درونی ما می‌توانند احساس رضایت ما را له کند.

اکثر آدم‌های امروزی مقدار زیادی از انرژی حیات خود را صرف حمایت از این زد و خوردی می‌کنند که در درونشان شکل می‌گیرد و با موقعیت خود مخالفت می‌کنند. کافی است به گفتگوی میان دو دوست گوش دهید، آن گاه با موارد بسیاری مواجه می‌شوید که راه غلطی را در زندگی طی می‌کند.

 

به هر دو موضوع اجازه بدهید ارزشی مساوی داشته باشند

برای تبدیل کردن تضادها به احساس رضایت لازم است که شما به هر دو طرف یک موضوع اجازه بدهید از ارزش و اهمیت مساوی برخوردار باشند.

برای مثال، شما باید امروز صبح کارتان را تمام کنید، اما رغبتی تمام کردن آن ندارید و ترجیح می‌دهید برای پیاده روی از منزل بیرون بروید. اگر شما اجازه دهید که این دو خواسته متضاد به همین شکل در تقابل بلقی بمانند، بدون شک یکدیگر را از میدان به در می‌برند. یا باید در منزل بمانید و با می‌میلی کارتان را انجام دهید. و یا باید برای پیاده‌روی بیرون بروید و احساس گناه کنید.

توافق هم می‌توانید کنید. مثلا زمان کوتاهی را به راه رفتن اختصاص دهید و بعد کمی از کارتان را انجام دهید. چنین توافقی می‌تواند مفید باشد. راهی بهتر این است که به ناخودآگاه خویش اجازه دهید در درکی عمیق‌تر شرکت کند و زندگی شما را در چشم‌انداز بهتری قرار داده راه حلی بیاید تا از هر دو این انتخاب‌ها مناسب‌تر باشد.

 

راه حلی بهتر از توافق کردن

در یک مکان آرام بنشینید، چند نفس عمیق بکشید، سر و صداهای ذهنتان را ساکت کنید و گوش بدهید. هدف، اجتناب از یک کشمکش روانی است که یکی از خواسته‌های شما را بر علیه خواسته دیگرتان از دور خارج می‌کند. اهمیت زیادی دارد که شما کارتان را خوب انجام بدهید و به تعهدتان عمل نمایید، اما ورزش، استراحت، تفریح کردن هم مهم‌اند.

آن کل بزرگتر که دربرگیرنده هر دوی این اهداف باشد کدام است؟ رسیدن به یک راه حل دقیق کار آسانی نیست، زیرا همه چیز بستگی به جزییات زندگی شما دارد و باید از مجموعه نیروهای مخالفی که در مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند نشات بگیرد.

شاید لازم باشد که شما با در نظر گرفتن اولویت‌هایتان برنامه خود را طوری تنظیم کنید که تعادل بیشتری میان کار و تفریحتان وجود داشته باشد.

ممکن است لازم باشد که شما تفریحی‌تر کار کنید. لزومی به مجزا کردن کار و تفریح از یکدیگر وجود ندارد. کار خود را با تفریح همراه کنید تا دریابید که چه چیزی امکان‌پذیر است.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 

چطور صدای درونمان را بشنویم؟

گوش کردن به صدای الهی درون مثل پرورش دادن یک «حس ششم» است که با تمرین قوی‌تر و حساس‌تر می‌شود. با صبر و شکیبایی، رها کردن عقاید و خواسته‌های شخصی و خاضعانه طبل هدایت نمودن، شما به خود درون دست می‌یابید. در اینجا به مثال دیگری اشاره می‌کنیم:

شما در ارتباط با شغلتان به بن‌بستی رسیده‌اید و نمی‌توانید تصمیم بگیرید که چه کار کنید؟

سوالی در ذهن خودتان طرح کنید که دارای پاسخ «بله» یا «خیر» باشد. مثلا بپرسید:«آبا من باید در همین شغل باقی بمانم؟»

وقتی صادقانه و صمیمانه به جریان درون تسلیم می‌شوید، پاسخی دریافت خواهید کرد که «درست به نظر می‌رسد».

پاسخ خود را ممکن است در خواب ببینید. ممکن است به شکل غلیانی در احساس درونی، زبان تن یا در اشارات و حرکات این پاسخ را دریافت نمایید. حتی شاید پاسخ به شکل موزیکال به شما برسد.

اگر شما هدایتی از جانب راهنمای درون دریافت نمی‌کنید شاید نشان دهنده این باشد که نباید اقدامی کنید، یا موقعیت آگاه شما هنوز مشارکت کافی را در کار نداشته است. ممکن است لازم باشد که سوال عمیق‌تری را مطرح کنید.

 

وحدت و تضادهای درونی ما

خرد ناخودآگاه اغلب راه حلی را پیشنهاد می‌کند که از تضاد‌های ظاهری زندگی فراتر می‌رود. این خرد شاید چشم‌انداز یا مفهوم تازه‌ای را به وجود بیاورد که در آن تضادها به طور کلی از بین نروند ولی، اهمیت خود را نیز از دست خواهند داد. اگر به عوامل زندگی به جای تضادها به دیده تناقض‌ها نگاه کنیم امکانات زیادی در برابر ما پدیدار می‌شود.

ناتوانی ما در دیدن وحدت نهفته است که مسئله ایجاد می‌کند. وقتی ما وجود تناقض‌ها را بپذیریم آن‌گاه وحدت، تحقق پیدا می‌کند.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 

منبع: کتاب احساس رضایت، نوشته رابرت جانسون، جری رول

بیشتر بخوانید:

معمولی بودن

فرافکنی کردن و احساس رضایت و خوشحال بودن

انتخاب های شما از چه جنسی است؟