1398/10/25 14:02

تغذیه روان

توسط مدیر / 0 نظر

شما چقدر به تغذیه روان خود توجه دارید؟

اغلب با خودم فکر می‌کردم که اگر شخصی چندین سال پشت سر هم فقط نوشیدنی‌های غیرالکلی و شکلات بخورد چه اتفاقی برایش می‌افتد و بعد از مدتی چه شکلی خواهد شد. لابد مثل کف و آب می‌شود. ولی چرا ما فکر می‌کنیم که نتیجه این روش تغذیه با نتیجه چند سال پشت سر هم آشغال خوراندن به روانمان فرق دارد؟ شما فقط آن‌چه می‌خورید نیستید، بلکه آن‌چه را که می‌شنوید، می‌خوانید و می‌بینید هم هستید.

از همه مهم‌تر آن‌چه که وارد بدنتان می‌شود وارد روانتان هم می‌شود. پس رژیم روانی‌تان چیست؟ آیا در حال خوراندن مواد مغذی به آن‌ هستید یا در حال پر کردن آن با زباله‌های هسته‌ای؟ آیا تا به حال حتی درباره آن فکر کرده‌اید؟

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

غرق شدن در رسانه‌هایی که انتخاب نکردیم

می‌دانید، ما در دنیایی از رسانه‌های گروهی شناور هستیم و حتی از این موضوع اطلاع هم نداریم. برای این که منظور مرا بفهمید سعی کنید یک روز را سپری کنید بدون این که از رسانه‌های گروهی استفاده نمایید. مثلا نه هیچ موسیقی‌ای گوش دهید، نه تلوزیون و ویدئویی تماشا کنید، نه کتاب یا مجله یا روزنامه‌ای بخوانید نه گردشی در اینترنت کنید و یا نه هیچ تابلوی اعلاناتی را بخوانید (این هم یک نوع رسانه می‌باشد.) متوجه می‌شوید که انجام این کار عملا غیرممکن است و حتی امکان دارد دجار دردهای شدیدی برای انصراف شوید.

به عنوان نمونه موسیقی را در نظر بگیرید. بررسی‌ها نشان می‌دهد، میزان موسیقی‌ای که در طول روز گوش می‌دهید مقدار زیادیست. مثلا صبح که از خواب بیدار می‌شوید چه می‌کنید؟ حتما رادیو یا صبطتان را روشن می‌کنید. سپس سوار ماشینتان می‌شوید و آن‌گاه چه می‌کنید؟ آیا می‌توانید تماشای یک پیام بازرگانی، برنامه تلوزیونی یا فیلمی را که موسیقی در آن به کار نرفته باشد، تصور کنید؟

تاثیر رسانه‌ها بر زندگی ما

حالا اگر فکر می‌کنید این رسانه‌ها شما را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند، راجع به مورد علاقه‌ترین آهنگتان و این‌که با احساسات شما چه می‌کند فکر کنید یا به یاد آخرین شامپویی که خریدید بیفتید. چرا آن را خریدید؟ شاید به خاطر تاثیری که یک تبلیغ سی ثانیه‌ای تلوزیونی یا یک تبلیغ یک صفحه‌ای مجله‌ای بر رویتان گذاشت. بنابراین اگر یک صفحه تبلیغ می‌تواند یک قوطی شامپو بفروشد، فکر نمی‌کنید یک فیلم، مجله یا مطلب می‌تواند یک سرنوشت بفروشد؟

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

انتخاب کنید که تغذیه روان شما با چه چیز باشد

رسانه‌ها مثل خیلی چیزهای دیگر یک طرف خوب و یک طرف بد دارند و شما باید انتخاب کنید که کدام طرف را می‌خواهید بپذیرید. تنها پیشنهاد من این است که به وجدانتان عمل کنید و برای روانتان همان احترامی را قائل شوید که یک ورزش‌کار موفق المپیک برای بردنش قائل می‌شود.

به عنوان مثال اگر موسیقی‌ای که به آن گوش می‌دهید یا فیلم‌هایی را که می‌بینید، شما را تحت فشار قرار می‌دهند، یعنی عصبانی، اندوهگین یا خشن می‌کنند و یا به تحریک وامی‌دارند چه فکری راجع به آن‌ها می‌کنید؟ این شاید نشانه‌ای از آن باشد که آن‌ها برای شما آشغال‌اند و شما نیازی به آشغال ندارید.

از طرف دیگر اگر به شما احساس شادمانی، جان‌فزایی، امیدواری و آرامش می‌بخشند، پس به پذیرفتن آن ادامه دهید. به تدریج تبدیل به آن‌چه می‌شوید که می‌بینید، می‌شنوید و می‌خوانید. پس مدام از خود این سوال را بپرسید:«آیا می‌خواهم که این کار تبدیل به قسمتی از وجودم شود؟»

 

منبع: هفت قدم در راه موفقیت ، نوشته شان کاوی

بیشتر بخوانید:

با گذشته خودم میجنگم

من زشتم | موضوع فقط احساستان است نه هیکلتان و …

خسته ام | خستگی در کنید