1399/01/06 16:31

حمله پانیک چیست و چرا ایجاد می‌شود؟

توسط مدیر / 0 نظر

حمله پانیک چیست و چرا ایجاد می‌شود؟

حمله پانیک یک اختلال شدید اضطرابی است که در عرض ده دقیقه به اوج خودش می‌رسد و احساس یک مرگ قریب‌الوقوع را به دنبال دارد. این اختلال از دوره‌های مجزای ترس شدید تشکیل شده که ممکن است از چندین حمله در یک روز تا فقط چند حمله در سال متغیر باشد. در این حالت، بیمار یک ترس و نگرانی بسیار شدید را تجربه می‌کند که احساسی شبیه به مردن یا دیوانه شدن به فرد می‌دهد.

این بیماری زنان را بیشتر از مردان درگیر می‌کند و در دوران جوانی و تا سن زیر 25 سال شایع‌تر است. اکثر بیماران علت ترس خود را متوجه نمی‌شوند و سرگشته و پریشان هستند و قادر به کنترل افکار خود و تمرکز نیستند. علائم جسمانی به شکل احساس تپش قلب، عرق کردن و تنگی نفس بروز می‌کند.

حملات پانیک در خواب معمولا حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشند و به ندرت تا یک ساعت هم ممکن است برسند. بهبودی علائم اغلب ناگهانی و گاهی هم تدریجی اتفاق می‌افتد.

در هنگام بروز حملات پانیک در خواب ، ترس از مرگ مهمترین عامل آزاردهنده است. فرد به علت تنگی نفس و تپش قلب بالا هرلحظه احساس می‌کند الان است که بمیرد. اما فرد باید بداند که این وضعیت به هیچ وجه علائم مرگ نیست بلکه فقط ترس از مرگ است و این وضعیت هیچگاه به مرگ منجر نمی‌شود.

 

علائم حملات پانیک در خواب

پانیک یک حمله ناگهانی است که آثار جسمی و رفتاری دارد که معمولا فرد اصلا متوجه آن نمی‌شود. فرد برای بار اول به طور ناگهانی دچار حملات پانیک در خواب می‌شود ولی در دفعات بعدی ممکن است قبل از حمله آن را تشخیص دهد.

بهتر است بدانیم که علت بروز حملات پانیک در خواب صرفا یک بیماری جسمی نیست و منشاء روحی و روانی هم دارد. در واقع پانیک دو پایه اساسی دارد که بر اساس این دو پایه، فرد مبتلا به پانیک می‌شود.

یک پایه جسمانی که شامل تپش قلب ناگهانی بسیار شدید، درد در قفسه سینه، نفس تنگی، عرق کردن، لرز کردن، گر گرفتن، سرگیجه، سیاهی رفتن چشم‌ها، گرفتن گوش‌ها، سبک شدن سر و بی‌حس شدن دست و پاها، سوزن سوزن شدن و گزگز شدن دست و پاها همگی جزو علائم پایه جسمانی پانیک است.

وقتی حمله پانیک اتفاق می‌افتد فرد تمام یا حداقل 4 مورد از این علائم را حس می‌کند. پانیک یک پایه رفتاری هم دارد. در این حالت فرد قادر به کنترل رفتار خود نیست و رفتارهای ناهنجار و غیرعادی از خود بروز می‌دهد. از پیشامدهای روانی حملات پانیک، ترس همیشگی از تکرار آن است که همواره فرد را آزار می‌دهد.

فرد در لحظه ای که دچار پانیک می‌شود هیچ درکی از چرایی آن ندارد.

 

دلایل ایجاد بیماری پانیک

عکسبرداری‌های مغزی نشان می‌دهند در افرادی که دچار حملات پانیک در خواب می‌شوند مرکز کنترل احساسات کوچکتر شده است. اما چرا این اتفاق می‌افتد؟ قطعا عامل یا فرایندی وجود دارد که روی احساسات شخص تاثیر می‌گذارد و فرد را به قدری فرسوده می‌کند که دیگر مرکز کنترل احساسات در آن فرد نمی‌تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد. در اینجا حالتی اتفاق افتاده که می‌توان گفت مصرف روان نسبت به شارژ روان پیش گرفته یا میزانی که ما روان را فرسوده می‌کنیم از میزان شارژ کردنمان سبقت گرفته است و این حالت فرد را به آستانه‌ای به نام آستانه تحمل نزدیک می‌کند که بعد از آن فرد قادر به تحمل شرایط عمومی نیست و به اصطلاح می‌شکند.

 

یکی از دلایل ایجاد بیماری پانیک بیماری‌های همپوشان است. بیماری‌های همپوشان بیماری‌هایی هستند که به دلیل وجود آن‌ها، ممکن است حملات پانیک در خواب هم ایجاد شود. مثل اختلالات شخصیتی خصوصا اختلال شخصیت مرزی، بیماری‌های خلقی، بیماری های دو قطبی، وسواس شدید و سایر بیماری‌های روانی، همگی می‌توانند منجر به بروز حملات پانیک در خواب شوند.

 

روش‌های درمانی برای حملات پانیک در خواب

معمولا بیماری که برای اولین بار به حملات پانیک دچار شده باشد وقتی به اورژانس مراجعه می‌کند، می‌خواهد تا تحت درمان‌های قلبی قرار بگیرد. زیرا فرد به علت فشار بسیار زیادی که در قلب خود احساس می‌کند، تصوری شبیه به سکته کردن را دارد.

داروها یکی از رایج ترین درمان‌های پانیک هستند. داروهای درمانی به دو دسته تقسیم می‌شوند. داروهای ضد اضطراب و داروهای کمک کننده روان.

اما در واقع پانیک یک بیماری دارویی نیست. هرچند دارو کمک کننده است؛ ولی کافی نیست. دارو فقط کمک می‌کند تا کمی از کیفیت زندگی که به سطح مینیمم رسیده است به سطح بالاتری برگردد.

بیماری پانیک صرفا با دارودرمانی برطرف نمی‌شود و نیاز به تغییر سبک زندگی از دارو هم مهم‌تر است.

به موازات دارو مشاوره را هم باید انجام داد. زیرا بیماری پانیک در اصل یک بیماری مهارتی است که برای درمان آن باید بر روی ریشه‌های بینش و نگرش در افراد کار کرد.

 

شناخت خواستگاه بیماری در درمان بیماری حملات پانیک در خواب، خیلی مهم است. این که آیا یک بیماری همپوشان باعث ایجاد حملات پانیک در خواب می‌شود یا نه؟  تشخیص این موضوع به عهده روانشناس است.

 

دلایل بیماری حملات پانیک در خواب

علل بیماری حملات پانیک در خواب متنوع است اما معمولا به ریشه‌های روانی در ترس‌هایی بر می‌گردد که افراد در گذشته خود تجربه کرده‌اند. حملات پانیک ممکن است با فاصله زمانی زیادی از زمانی که یک شرایط استرس‌زا را تجربه کرده‌اید، اتفاق بیافتند. این نشان می‌دهد که هرچند ظاهرا موقعیت استرس‌آور دیگر وجود ندارد ولی هراس و دلهره ناشی از آن، اثرات خودش را در بدن شخص به جا گذاشته است. همه ما ترس را تجربه کرده‌ایم. معمولا در ترس معمولی، عامل ترس را می‌بینیم یا در وضعیت دلهره‌آور قرار می‌گیریم و سپس ترس یا اضطراب به سراغمان می‌آید. مثلا کسی که از ارتفاع می‌ترسد اگر در یک ارتفاع بلند قرار بگیرد، ترس عمیقی را تجربه می‌کند. اما در بیماری پانیک عامل ترس اصلا در لحظه وجود ندارد. حملات پانیک در خواب ممکن است در وضعیتی پیش بیایند که شخص یک روز عادی را سپری کرده و بعد در رختخواب خود راحت خوابیده است. ظاهرا هیچ عامل ترساننده‌ای در محیط وجود ندارد. در اینجا است که بررسی علل زمینه‌ای برای درمان مهم می‌شود.

هرچه واقعیت‌ها را بهتر پذیرا باشید و بهتر بتوانید استرس خود را مدیریت کنید درمان پانیک در مورد شما راحت‌تر خواهد بود.

نظر (0)