1398/10/25 14:38

خسته ام | خستگی در کنید

توسط مدیر / 0 نظر

خسته ام ، وقتی این جمله از ذهنتان رد می‌شود در واقع بازخوردی از خود می‌گیرید که تا حالا چطور زندگی کرده‌اید و چقدر در زمان‌های سختی به خود کمک کرده‌اید.

 

به موقع خستگی در کنید

شما باید دقت داشته باشید که به موقع خستگی در کنید و آرامش داشته باشید. اگر این کار را نکنید مزه ی زندگی را از دست خواهید داد.

ممکن است با فیلم «باغچه پنهان» (The Secret Garden) آشنا باشید که از روی کتابی به همین نام نوشته شده است. این داستان درباره دختر جوانی به اسم ماری است که بعد از این که والدینش در تصادفی می‌میرند پیش عموی پولدارش می‌رود.  عموی او پس از مرگ همسرش در چند سال قبل سرد و کم‌رو شده است ولی حالا به عنوان تلاشی برای رهایی از گذشته‌اش، به مسافرت کردن در خارج مشغول شده است.

عموی ماری پسری دارد که به یک صندلی چرخ‌دار به حالت نزار  و رنجور پناه برده است. پسرک در اتاق تاریکی در قصری بزرگ زندگی می‌کند. بعد از مدتی که ماری در چنین شرایط افسرده‌ای به سر می‌برد، یک باغچه زیبا و انبوه نزدیک قصر کشف می‌کند که سال‌هاست با ورودی پنهانی محبوس شده است. ماری سعی می‌کند هر روز به باغچه سر بزند تا از محیط اطرافش دور شود.

بعد از مدتی پسرعموی غمگینش را به باغچه می‌آورد. زیبایی باغچه بر روحیه او اثر شگفت‌انگیزی می‌گذارد و او شروع به راه رفتن می‌کند و خوش‌حالی قبلی‌اش را به دست می‌آورد.

روزی از روزها عموی کم‌رو ماری که از سفری تازه بازگشته صدای شخصی را در حال بازی کردن در باغچه ممنوعه می‌شنود و با عصبانیت به باغچه می‌رود تا ببیند، آن شخص کیست. با تعجب پسر خود را که روی صندلی ننشسته و در حال خنده و شادی است در باغچه می‌بیند. او به قدری متعجب و شاد می‌شود که زیر گریه می‌زند و پسرش را برای اولین بار آن هم بعد از چند سال در آغوش می‌گیرد. زیبایی جادویی این باغچه این خانواده را بار دیگر به دور خود جمع می‌کند.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 

پناهگاه داشته باشید

همه ما نیاز به محلی داریم که بتوان به آن پناه برد. چیزی مانند یک معبد، جایی که بتوانیم روح و روان خود را پرورش دهیم و این می‌تواند یک باغچه رز، قله کوه و یا ساحل دریا باشد. هم‌چنین می‌تواند یک اتاق و یا حتی یک دست‌شویی باشد، جایی که فقط می‌توانید تنها باشید. تیادر از کانادا چنین مخفیگاهی دارد:

هر گاه، احساس تحت فشار قرار گرفتن می‌کردم یا وقتی که نمی‌توانستم با پدر و مادرم خوب کنار بیایم، به زیرزمین می‌رفتم. آن‌جا یک چوب هاکی، یک توپ و یک دیوار بتون خالی داشتم که می‌توانستم ناراحتی‌هایم را روی آن خالی کنم. فقط برای نیم ساعت توپ رت شوت می‌کردم و دوباره یا روحیه‌ای تازه بالا می‌رفتم. برای بازی هاکی‌ام تمرین خوبی بود و برای روابط خانوادگی‌ام خیلی بهتر.

 

آرین درباره پناهگاهش به من گفت: «هر گاه که تحت فشار بودم و یا احساس می‌گردم از زندگی خسته ام به وسیله در عقبی سالن تئاتر وارد سالن تئاتر دبیرستان می‌شدم. تنهای تنها در سالن ساکت، تاریک و عظیم» او می‌توانسته از تمام بروبیاها کنار کشیده شود، به خوبی گریه کند و کمی هم استراحت داشته باشد.

 

آلیس یک محل مخصوص به خود پیدا کرده است:

وقتی که بچه بودم پدرم در تصادف سختی در گذشت، چون همیشه می‌ترسیدم از مادرم سوال زیادی کنم، بنابراین زیاد از مرگش اطلاعی ندارم. شاید هم به خاطر این است که تصور کاملی از او در مغزم ایجاد کرده‌ام که نمی‌خواهم عوضش کنم. برای من او یک انسان تکامل یافته است که اگر این‌جا بود مرا حمایت می‌کرد. او همیشه در ذهن من است. همیشه تصور می‌کنم که اگر این جا بود با من چگونه رفتار و چگونه کمکم می‌کرد. وقتی که به او احتیاج دارم یا احساس می‌کنم از زندگی خسته ام به بالای سرسره پیش‌دبستانی عمومی می‌روم. احساس مسخره‌ای دارم که اگر به بلندترین نقطه بروم او را احساس خواهم کرد. پس به بالای سرسره می‌روم و دراز می‌کشم.

در تفکراتم با او صحبت می‌کنم و می‌توانم صحبت‌های او را در مغزم احساس کنم. از او می‌خواهم که مرا لمس کند ولی مسلما می‌دانم که نمی‌تواند مرا لمس کند. هر گاه، چیزی واقعا مرا اذیت می‌کند به آن جا می‌روم و بار غصه‌ام را با او نصف می‌کنم.

 

چه کارهایی به رفع خستگی کمک می‌کند

وقتی خسته ام به ذهنتان رسید به حود یادآوری کنید علاوه بر پیدا کردن جایی به عنوان پناهگاه، راه‌های فراوان دیگری وجود دارد که شما می‌توانید به وسیله آن خستگی در کنید و خود را بسازید. همه می‌توانید این کار را بکنید.

مثلا قدم بزنید، بدوید، برقصید یا کیسه بوکس خود را لگدمال کنید. بعضی از نوجوانان دیدن فیلم‌های قدیمی، نوازندگی، نقاشی با انگشت، صخبت کردن با دوستانی که خوش‌خالشان می‌کند را پیش‌نهاد کرده‌اند. چندین نفر دیگر دریافته‌اند که نوشتن دفتر خاطرات می‌تواند در کنار آمدن با مسائل بسیار مفید باشد.

 

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

منبع: هفت قدم در راه موفقیت، شان کاوی

 

بیشتر بخوانید:

معمولی بودن

رفتارهای بد ما با خودمان

هیچ وقت اجازه ندهید ترس هایتان تصمیم بگیرند