1399/02/15 03:04

خودارضایی در کودکان

توسط مدیر / 0 نظر

خودارضایی یکی از موضوعات جنسی مهم به شمار می‌رود که در تمامی کشورها در مورد آن بحث شده است. خودارضایی یعنی مالیدن دستگاه تناسلی و تحریک آن و محدود به سن خاصی نیست. 

خودارضایی در کودکان یکی از مسائلی است که با کنجکاوی آن‌ها نسبت بدنشان و کشف اندام جنسی‌شان شروع می‌شود. به عبارت دیگر برخلاف بزرگسالان زمینه جنسی ندارد. حتی گاهی اوقات کودک بدون هدف قبلی، ممکن است در حضور سایرین این کار را انجام دهد.

اکثر کودکان در دوره رشد، از روی کنجکاوی با آلت تناسلی خود بازی می‌کنند. در واقع کودک در سنین پایین هیچ کاری بهتر از بازی نمی‌شناسد.

انجام این کار در بین کودکانی که در طول روز زمان بیشتری را با دوستان خود، انجام بازی‌های گوناگون، شرکت در کلاس‌های آموزشی و ورزشی یا مهد کودک سرگرم هستند کمتر است.

در حدود یک سوم کودکان در سن پیش دبستانی و پایین‌تر زمان بررسی بدن خود، خودارضایی را کشف می‌کنند. گاهی اوقات آن‌ها به دلیل حس خوبی که این کار به وجود می‌آورد به انجام آن ادامه می‌دهند.

دلایل خودارضایی در کودکان

خودارضایی در سنین پایین به دلایل مختلف انجام می‌شود که گاهی اوقات سبک زندگی اعضای خانواده نیز در آن‌ها بی‌تاثیر نیست ولی محققان روی دلایل زیر بیشتر توافق دارند.

مالیدن بدن

کودکان ممکن است، کارهایی مانند خوابیدن به شکم و مالیدن بدن به زمین یا تشک و بالشت انجام دهند که طبیعی است. این حرکات اکثر اوقات اتفاقی و فقط برای بازی است ولی اگر والدین جلوی آن را نگیرند، کودکان به دنبال مالیدن افراطی اندام تناسلی ممکن است تحریک جنسی را تجربه کنند و با تکرار آن به خودارضایی رو بیاورند.

بازی با اندام تناسلی

برخی از کودکان بی‌اراده دست داخل شلوارشان می‌کنند و با اندام جنسی خود بازی می‌کنند. والدینی که جلوی این رفتار را نمی‌گیرند، بیشتر این موضوع را گزارش می‌دهند.

برخورد با صحنه‌های جنسی

دیدن روابط جنسی والدین در سنین پایین یا مشاهده صحنه‌های جنسی در فیلم‌های گوناگون زمینه را برای خودارضایی در کودکان فراهم می‌کند. به ویژه سوءاستفاده جنسی از کودکان یکی دیگر از دلایل این مشکل است.

نبود محبت پدر و مادر

کودکان ممکن است به دلایلی مانند فوت والدین خود، جدایی آن‌ها، محروم بودن از محبت به دلیل غیبت طولانی والدین و بیماری‌های روحی از سایرین فاصله بگیرند. آن‌ها برای جبران این کاستی به دنبال راهی برای آرامش می‌گردند که نتیجه آن می‌تواند خودارضایی باشد.

همچنین باید بگوییم برخی از کودکان به دفعات خودارضایی می‌کنند چون در مورد موضوعی خوشحال نیستند، مثلا پستانک‌شان را از آن‌ها گرفته‌اند.

علاوه بر این، خودارضایی در کودکان هیچ دلیل پزشکی موجهی ندارد. سوزش ناحیه تناسلی باعث درد و خارش می‌شود و نتیجه آن خودارضایی نیست.

خودارضایی در کودکان چقدر طول می‌کشد؟

زمانی که کودکتان خودارضایی را کشف ‌کند، به ندرت آن را کاملا کنار می‌گذارد. ممکن است کودکتان اگر به او زور نگویید یا علت ناراحتی‌اش رفع شود این کار را تکرار نکند. اکثر بچه‌ها در سن 5 یا 6 سالگی می‌توانند نسبت به شرایط درک داشته باشند و بنابراین فقط زمانی که تنها هستند خودارضایی کنند.

گرچه باید بگوییم خودارضایی در دوران بلوغ در واکنش به هورمون‌ها و غرایز جنسی تقریبا موضوعی جهانی است.

آیا خودارضایی در کودکان برای آن‌ها در آینده مشکلی به وجود می‌آورد؟

خودارضایی هیچ گونه آسیب فیزیکی به بدن وارد نمی‌کند. انجام این کار غیر طبیعی نیست مگر این که در آن افراط شود یا کودک پس از 6 سالگی آن را در بین عموم انجام دهد. مشاهده عمل خودارضایی در کودکان به این معنا نیست که او تمایلات جنسی زیادی دارد، به امور جنسی پایبند نیست یا منحرف جنسی است.

اگر والدین خودارضایی فرزند خود را موضوع خیلی بزرگی جلوه دهند یا آن را به عنوان کاری کثیف و گناه‌کارانه مطرح کنند، باعث آسیب عاطفی مانند ایجاد حس گناه یا بیزار شدن از روابط جنسی می‌شود که آسیب‌های زیادی به همراه دارد.

چطور می‌توانم به کودک خود کمک کنم؟

این سوالی است که خیلی از والدین به دنبال مشاهده خودارضایی در کودکان خود می‌پرسند. انجام کارهای زیر می‌تواند کمک کند.

نادیده بگیرید

بدون شک اولین و مهم‌ترین راه‌حل برای این موضوع بی‌توجهی نسبت به آن است. کودکان رفتار مثبت را با تشویق یاد می‌گیرند ولی یک راه موثر رفع عادات ناپسند نیز نادیده گرفتن آن‌ها است.

منظور ما بی‌توجهی هدفمند است؛ یعنی محرک‌های خودارضایی را شناسایی کنید و کودک خود را از آن‌ها دور نگه دارید. اگر با صبر نسبت به این موضوع برخورد نکنید، فقط کودک خود را حساس‌تر می‌کنید که نتیجه آن تشدید این رفتار است.

واقع‌گرایانه برخورد کنید

حذف موضوع خودارضایی در کودکان غیرممکن است. این حقیقت را بپذیرید که کودکتان این موضوع را متوجه شده است و از آن لذت می‌برد. تنها کاری که می‌توانید، کنترل کنید محل انجام آن است.

یک برخورد معقول این است که اجازه دهید تنها در رختخواب یا حمام این کار را انجام دهد. می‌توانید به کودک خود بگویید «اشکالی ندارد این کار را زمانی که خسته هستی در اتاق خودت انجام دهی.» اگر کاملا خودارضایی را نادیده بگیرید، مکان آن مهم نیست چون کودک شما فکر می‌کند آزاد است هر جا خواست این کار را انجام دهد.

تماس فیزیکی با کودک خود را افزایش دهید

برخی از کودکان اگر در روز به آن‌ها بیشتر محبت شود، بیشتر در آغوش کشیده شوند و آن‌ها را نوازش کنید، کمتر خودارضایی خواهند کرد. سعی کنید مطمئن شوید حداقل یک ساعت از روز را به کودکان خود اختصاص می‌دهید و به او محبت فیزیکی می‌کنید.

درمان افسردگی و برخورد با احساس گناه

گاهی اوقات دلیل این رفتار در کودکان احساس افسردگی و گناه است. برای رفع آن به کودک خود نزدیک شوید و ابراز همدردی کنید. باید سعی کنید احساس پوچی، حقارت و بی‌ارزش بودن را از او بگیرید و به او اعتماد به نفس دهید.

کودک نباید احساس کند، تنها است و باید بداند اطراف او افرادی هستند که شرایطش را درک می‌کنند.

در پایان باید بگوییم بدترین اشتباهی که والدین ممکن است، مرتکب شوند حذف موضوع خودارضایی است. نتیجه به وجود آمدن یک جنگ قدرت است که بدون شک والدین در آن خواهند باخت. کودکان را نباید به خاطر خودارضایی مجازات کرد، سر آن‌ها داد زد یا مورد سرزنش قرار داد.

روی خودارضایی برچسب‌هایی مانند عملی بد، کثیف، شیطانی یا گناهکارانه نچسبانید و دستان کودک خود را نبندید یا به دنبال ایجاد محدودیت نباشید. نتیجه تمام این کارها فقط مقاومت و احتمالا جلوگیری از بروز احساسات جنسی در آینده است.

 

نظر (0)