1398/12/15 18:58

خود بیمار انگاری ( هیپوکندریا ) و ویروس کرونا

توسط مدیر / 0 نظر

خود بیمارانگاری ( هیپوکندریا ) و ویروس کرونا

 

حتما در شرایط اضطراب‌آور این روزها شما هم جزو افرادی بوده اید که دائما نگران سلامتی خود باشید به طوری که علائمی مثل سرفه و یا عطسه و یا تب خفیف را نشانه‌ای از یک بیماری مثل کرونا ویروس در نظر بگیرید. این ترس و اضطراب نه تنها برای شما بلکه برای اطرافیانتان هم دردسرساز و آزاردهنده خواهد بود.

 

خودبیمار انگاری چیست ؟

 

خودبیمارانگاری یا هییپوکندریا در اصطلاح روانشناسی و روانپزشکی برای شخصی به کار می رود که علی رغم برخورداری از سلامت بدنی همچنان خود را بیمار می داند. در حالی که معاینات و بررسی‌های پزشکی کامل و همه جانبه هیچ مشکلی را نشان نمی دهند، در این شرایط فرد خودبیمار قویا به ابتلا به یک بیماری جدی یا مرگبار معتقد است.

 

ارتباط خودبیمارانگاری با ویروس کرونا

 

یکی از ویژگی‌های این اختلال این است که افراد مبتلا به آن ابتدا نگران سلامتی خود و بعد نگران یک اختلال بدنی هستند. علل عمده‌ی این اختلال یکی اضطراب و دیگری افسردگی می‌باشد. در نتیجه با توجه به حجم بالای شیوع اضطراب در این روزها می‌توان فهمید که نقش اضطراب تا چه اندازه می‌تواند ما را در زندگی روزمره در گیر کند. توجه داشته باشید که این اختلال می‌تواند برای کسانی هم که بیماری جسمانی دارند مطرح شود  در صورتی که سطح اضطراب با بیماری مورد نظر تناسبی نداشته باشد و یا افرادی که فکر می‌کنند بیماری جسمانی آن‌ها به بدترین شکل ممکن پیش خواهد رفت و بدترین عواقب را خواهد داشت می‌توانند در زمره‌ی این اختلال قرار گیرند.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

برای جلوگیری از این اختلال در شرایط پیش آمده چه باید کرد ؟

1- توجه و تمرکز روی علائم را کمتر کنید و به جای آن می‌توانید در مورد این‌که چطور استرس سلامت روانی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد مطالعه و صحبت کنید.

 

2-ریلکسیشن یا تن آرامی را بیاموزید و در شرایط از آن بهره ببرید.

 

3-از تکنیک پرت کردن حواس استفاده کنید: این روزها به جای تمرکز روی اخبار بد شروع به مطالعه‌ی کتابی جدید، بازی‌های فکری با اعضای خانواده و پیاده‌روی کوتاه مدت و تماشای فیلم کنید.

 

4-در آخر به این نکته توجه داشته باشید که تشخیص قطعی این اختلال توسط روانشناس و روانپزشک صورت خواهد گرفت.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 

نویسنده: روانشناس بالینی مهسا السادات میرمحمدی

نظر (0)