1399/02/12 23:22

درمان افسردگی شدید چیست؟

توسط مدیر / 0 نظر

یکی از مشکلات و بیماری‌های دنیای مدرن افسردگی است. موضوعی که شاید حتی فرد بیمار سال‌ها با آن زندگی کند و حتی متوجه آن نشود. افسردگی به مرور در فرد بیمار رشد می‌کند تا جایی که همه ابعاد زندگی او را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. مشکلی که هم فرد بیمار از آن به شدت رنج می‌برد و هم دربعضی از مواقع بر روی اطرافیان او تأثیر منفی می‌گذارد. افسردگی بیماری است که بدون دارو می‌توان آن را درمان کرد، اما بسته به نوع و میزان پیشرفت آن در بیمار روش‌های درمان افسردگی شدید متفاوت خواهد بود. 

نشانه‌های افسردگی شدید

افسردگی می‌تواند به میزان زیادی پیشرفت کند و به مرحله حاد برسد، جایی که به آن افسردگی شدید گفته می‌شود و فرد باید تحت درمان قرار بگیرد. افسردگی شدید نشانه‌هایی دارد، علائمی که همه انسان‌ها در طول روز ممکن است با آن مواجه شوند و آن را تجربه کرده باشند. اما استمرار چنین حس و حالی نشانه‌هایی از افسردگی به شمار می‌رود.

شاید همه ما در زندگی احساس غم و ناامیدی کنیم اما این احساس گذرا و مقطعی باشد، در افرادی که دارای افسردگی شدید هستند این حس و حال به صورت دائم با آن‌ها است.

نشانه‌های افسردگی بیشتر هنگام صبح و در زمان بیدار شدن خود را نشان می‌دهد، فرد افسرده در این هنگام تمایلی به بیدار شدن و انجام کارهای روزانه، داشتن روابط اجتماعی و فعالیت‌های طبیعی خود ندارد. در صورتی که این شرایط حداقل دو هفته طول بکشد می‌تواند نشانه‌ای از افسردگی شدید باشد.

انجمن روانپزشکی آمریکا (DSM-5) موارد زیر را از دیگر علائم شدید افسردگی می‌داند:

نداشتن انرژی لازم و خستگی زیاد در تمام طول روز

حس بی‌ارزش بودن در زندگی

نداشتن تمرکز مناسب

خواب زیاد یا کم خوابی

نداشتن انگیزه برای انجام کارهای روزانه

کم شدن یا زیاد شدن وزن بدن به شکل محسوس

فکر کردن به مرگ و خودکشی به‌طور مداوم

راه های درمان افسردگی شدید

یکی از بهترین راه‌های درمان افسردگی شدید استفاده از روش بدون دارو است که می‌تواند فرد را به شرایط قبل از افسردگی بازگرداند. فرد بیمار با انجام کارهای زیر می‌تواند در درمان افسردگی شدید خود موفق عمل کند.

۱. فعالیت بدنی

یکی از روش‌های مؤثر در درمان افسردگی شدید انجام تحرکات بدنی مانند ورزش کردن است. این تحرکات می‌تواند در مکان‌های ورزشی صورت گیرد یا این‌که با انجام اعمالی مانند پیاده‌روی و دوچرخه سواری انجام شود. انجام این ورزش‌ها می‌تواند هورمون‌های مورد نیاز فرد برای بهبودی را در بدن او ایجاد کند.

۲. خواب مناسب

یکی از اختلالاتی که در دوران افسردگی شدید خود را به‌خوبی نشان می‌دهد خواب زیاد یا کم است. در چنین شرایطی بهتر است زمانی معین بین ۷ تا ۹ ساعت را برای خواب خود تعیین کنید. قبل از خواب از وسایلی مانند تلویزیون، گوشی و ... استفاده نکنید، زیرا خواب شما را بهم می‌ریزد. برای این‌که بهتر خوابتان ببرد بهتر است در طول روز فعالیت‌هایی انجام دهید تا در هنگام خواب خسته باشید.

۳. حضور در اجتماع

یکی از کارهای ضروری که فرد بیمار باید انجام دهد حضور در مکان‌های اجتماعی است. در چنین مواقعی گوشه گیری مشکلی را حل نمی‌کند. به هیچ عنوان منتظر نمانید تا شرایط روحی شما بهتر شود و بعد از آن در اجتماع‌های مختلف شرکت کنید. باید با حضور در بین دوستان و مکان‌های عمومی سعی کنید شرایط خود را بهبود دهید. برقراری ارتباط با دیگران در محل کار، دانشگاه، سمینار و ... می‌تواند سرعت درمان افسردگی شدید را به خوبی بالا ببرد.

 ۴. از اضطراب و استرس دوری کنید

اگر در محیط‌های پر استرس کار می‌کنید شرایط را تغییر دهید تا از استرس دور شوید. اگر انجام کاری منجر به ایجاد اضطراب در شما می‌شود از آن دوری کنید. در صورتی که از دیدن برخی افراد در زندگی خود دچار استرس می‌شوید، روابط خود را با آن‌ها کم کنید.

۵. رژیم غذایی مناسب

شاید کمتر کسی فکر کند که رژیم غذایی و خوردن غذای مناسب در درمان افسردگی شدید مؤثر باشد. اما با تغذیه مناسب می‌توانید به درمان افسردگی شدید کمک کنید. خوردن غذاهایی مانند شیر و ... که دارای کلسیم هستند می‌تواند مفید باشد. همچنین کربوهیدارت از دیگر غذاهایی است که باید به رژیم غذایی خود اضافه کنید. در رژیم غذایی جدید باید کمتر قند مصرف کنید.

۶. نور آفتاب

کمبود ویتامین D در افراد مبتلا به افسردگی شایع است. با قرار گرفتن در زیر نور خورشید می‌توانید ویتامین D مورد نیاز بدن را تأمین کنید و به بهبود شرایط خود کمک کنید. نور خورشید توانایی‌ افزایش انرژی در بدن شما را دارد به همین دلیل است در مناطقی که هوای ابری به صورت طولانی مدت وجود دارد، افسردگی بین ساکنان آن بیشتر دیده می‌شود. بهتر است هنگامی که بیرون از خانه هستید در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرید تا انرژی مورد نیاز خود را به دست آورید.

۷. حضور در فعالیت های گروهی

تنهایی می‌تواند افسردگی را در افراد تشدید کند، به همین دلیل بهتر است که از تنهایی پرهیز کنید. تنهایی منجر به این می‌شود که ذهن شما دچار نشخوار شود و برای جلوگیری از آن باید به نحوی سر خود را گرم کنید. حضور در دورهای مختلف ورزشی، هنری و ... یک راه مؤثر برای جلوگیری از تنهایی است.

۸. زیاد از حد فکر نکنید

یکی از مواردی که می‌تواند موجب افسردگی شدید شود، فکر کردن زیاد است. قرار نیست به هر موضوع بی‌اهمیتی فکر کنید، بی‌دلیل ذهن خود را درگیر نکنید. خیلی از موضوعاتی که به آن فکر می‌کنید به شما و زندگیتان ارتباطی ندارد، چنین مواقعی حتی از شما کاری هم ساخته نیست، به همین دلیل بهتر است موضوعات اضافه و بی‌مورد را ذهن خود دور کنید.

۹. گوش کردن به موسیقی

یکی از مواردی که در هنگام افسردگی می‌تواند در فرد بیمار تغییر مثبت ایجاد کند، گوش کردن به موسیقی است. هرچند که این کار جزو راه حل‌های اصلی به حساب نمی‌آید اما می‌تواند یک عامل محرک در بهبود افسردگی شدید باشد.

در آخر

افسردگی نوعی از بیماری است که شاید تا مدت‌ها در فرد بیمار وجود داشته باشد اما او متوجه نشود. به همین دلیل بهترین کسی که در این شرایط می‌تواند به فرد بیمار کمک کند خود او است. در صورتی که احساس می‌کنید، افسردگی شدید دارید می‌توانید روش‌هایی که در قبل گفتیم را به کار گیرید تا به بهبود خود کمک کنید.

نظر (0)