1398/10/25 14:09

در لحظات سخت زندگی پرطاقت باشید

توسط مدیر / 0 نظر

رابرت فراست شاعر معروف نوشته است: «دو جاده در میان جنگل بود و من راهی را که عابر کم‌تری داشت انتخاب کردم و همین مسئله تمام تفاوت‌های بعدی را باعث شد.»

من به این نتیجه رسیده‌ام که باور دارم لحظه‌های سخت و به خصوصی وجود دارند. لحظات، راه‌های انشعابی‌ای هستند که اگر ما در آن‌ها پرطاقت باشیم تمام تفاوت‌ها را در جاده‌ی زندگی به وجود می‌آورند. اما لحظات سخت دقیقا چی هستند؟

لحظات سخت جنگ‌هایی بین انجام کار درست و انجام کار آسان هستند. آن‌ها تست‌های کلیدی لحظات مشخصی از زندگی هستند. روشی که ما با آن‌ها برخورد می‌کنیم واقعا می‌تواند ابدیت ما را تغییر دهد. آن‌‌ها در دو اندازه کوچک و بزرگ یافت می‌شوند.

 

لحظات سخت کوچک

لحظات سخت کوچک، روزانه اتفاق می‌افتد و چیزهایی مثل بیداری پس از شنیدن صدای زنگ ساعت، کنترل مزاج و یا منضبط کردن خود برای انجام تکالیف را شامل می‌شود. اگر بتوانید در این لحظات بر خود پیروز شوید و قدرتمند باشید روزهایتان به آسانی سپری خواهند شد. به عنوان مثال، اگر من در یک لحظه سخت و حساس ضعیف باشم و در همان لحظه بگیرم بخوابم (یعنی خوابیدن را به عاقلانه فکر کردن ترجیح دهم) این ضعف شدت پیدا می‌کند و در طول روز تبدیل به اولین شکست برای شکست‌های کوچک بعدی می‌شود.

ولی اگر طبق برنامه‌ام به موقع از خواب بیدار شوم (یعنی عاقلانه فکر کردن را به خواب ترجیح دهم) این موقعیت تبدیل به اولین موفقیت برای موفقیت‌های کوچک بعدی می‌شود.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 

لحظات سخت بزرگ

بر خلاف لحظات سخت کوچک، لحظات سخت بزرگ‌تر هر چند وقت یک بار در زندگی اتفاق می‌افتد و شامل چیزهایی مثل انتخاب دوستان خوب و با ارزش، نباختن در برابر فشار منفی دیگران و برخاستن پس از یک شکست بزرگ می‌باشد.

ممکن است از تیمی بر کنار شوید و یا عشقتان را از دست دهید. ممکن است والدینتان طلاق بگیرند و یا ممکن است در خانواده‌تان مرگی اتفاق بیفتد. این لحظات نتایج بزرگی دارند و اغلب زمانی اتفاق می‌افتند، که کم‌تر از هر وقت دیگر انتظار آن‌ها را دارید. اگر این لحظات پیش آمدند، می‌توانید برای مواجه شدن با آن‌ها آماده شوید و مثل یک جنگ‌جو رودررویشان قرار گیرید و پیروز شوید.

در این برهه از زمان‌های کلیدی، مهم و شجاع باشید. خوش‌حالی آینده‌تان را برای یک شب لذت، یک تعطیلی هیجان‌انگیز، یا یک لحظه پر شوق و یک لذت انتقام فدا نکنید. هر زمان که فکر انجام کار احمقانه‌ای به سرتان زد به یاد این سخنان شکسپیر بیفتید (این یادداشت درباره فدا کردن آینده خود برای یک لحظه کوتاه شادی است.):

«اگر چیزی را که به دنبال آن می‌گردم به دست آورم، چه چیزی را برده‌ام؟ یک رویا، یک نفس، یک خوشحالی بی‌معنی و زودگذر، چه کسی یک دقیقه خنده و شادمانی را برای یک هفته گریه و زاری می‌خرد؟ یا ابدیت را برای به دست آوردن یک اسباب‌بازی می‌فروشد؟ برای یک انگور شیرین چه کسی درخت مو را از بین می‌برد؟»

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 

منبع: کتاب هفت قدم در راه موفقیت، نوشته شان کاوی

 

بیشتر بخوانید:

با گذشته خودم میجنگم

چگونه دیگران را متقاعد کنیم

عکس‌العمل در برابر سوءاستفاده