1398/10/30 14:43

دلایل بدغذایی کودک ، با کودک بدغذا چگونه رفتار کنم

توسط مدیر / 0 نظر

دلایل بدغذایی کودک

آداب غذا خوردن و سخت‌گیری والدین

یکی از علت‌های بدغذایی و بی اشتهایی کودکان، سختگیری والدین در آداب غذا خوردن است. برخی از والدین بیشتر از نیاز و خارج از توان کودک نسبت به رعایت آداب غذاخوردن سخت‌گیری می‌کنند.

آن‌ها مدام از این‌که کودک هنگام غذا خوردن لباس خود را کثیف می‌کند گلایه دارند و حتی از این‌که کودک اصرار دارد برای غذا خوردن شخصاً از قاشق استفاده نماید ممانعت به عمل می آورند. یا بر روی مساله طرزنشستن و طرز قاشق برداشتن و غذاخوردن با کودک مشکل دارند.

والدین باید در نظر داشته باشند که یادگیری آداب غذاخوردن یک روند تدریجی است که با صبر و حوصله و مهربانی همراه است.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره کودک و فرزندپروری تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

تهدید و دعوا کردن برای غذا خوردن

یکی دیگر از علت های بدغذایی کودکان ایجاد محیط پرتنش به هنگام غذا خوردن است. بعضی از والدین کودکان بدغذا، با تهدید و تشر کودک را سر سفره می‌نشانند. این یک راه حل کاملاً غلط است و خود بی‌اشتهایی کودک را تشدید می کند.

 

چند راه حل برای ایجاد علاقه به غذا در کودکان

 

به گرسنه بودن یا نبودن کودک خود احترام بگذارید.

بچه‌های کوچک تنها زمانی که گرسنه هستند دوست دارند غذا بخورند. اگر کودک شما گرسنه نیست، او را مجبور به خوردن غذا یا تنقلات نکنید.

 

کم شدن سرعت رشد و کم شدن اشتها

انتظار زیادی نداشته باشید. بعد از دو سالگی، رشد کمتر، اغلب اشتهای کودک را کاهش می‌دهد. ممکن است کودک فقط با خوردن چند لقمه احساس سیری کند.

 

کودکتان چه مواد غذایی را دوست دارد؟

اگر کودک غذایش را نخورد یکی از راه حل‌ها این است که غذایش را با چیزهای دیگر ترکیب کنید. مثلا اگر کودکتان سوپ نمی‌خورد یک سری از ترکیبات سوپ را حذف و مواد جدیدی را به آن اضافه کنید. یا اگر کودک‌تان ماست دوست دارد همراه با غذا به او ماست دهید.

 

طبخ غذا

نوع طبخ غذا در عدم علاقه کودک به غذا مهم است. مثلاً اگر کودکتان ماهی بخارپز نمی‌خورد ممکن است اگر ماهی را کباب کنید اشتیاق بیشتری نشان دهد.

 

با هم غذا درست کنید

از فرزندتان بخواهید در طبخ غذایی که قرار است بخورد به شما کمک کند. این پیشنهاد مطمئناً با استقبال کودکتان همراه می‌شود و علاوه بر این‌که فرایند طبخ را برای شما و فرزندتان تبدیل به یک فرصت لذت بردن با هم می‌کند، کودک را برای خوردن آنچه خودش در تهیه آن نقش داشته ترغیب می‌کند.

 

غذا خوردن با هم‌سالان

شرایطی را فراهم کنید که کودک همراه با همسالان خود غذا بخورد. این کار باعث باز شدن اشتهای کودک برای غذا خوردن می‌شود و همچنین در تعدادی از کودکان از طریق الگوبرداری به غذا خوردن تشویق می‌شوند.

 

تزیین غذا

تزیین غذا یکی از راه‌های ترغیب کودکان به غذا خوردن است. تزیین غذا و ساختن تصویرها وشکل‌های جالب باعث می‌شود کودک به غذا خوردن علاقه بیشتری نشان دهد.

همچنین به کاربردن ظروف غذاخوری رنگارنگ می‌تواند اشتها کودکان را تحریک کند.

 

وقتی او غذایی را که پختید دوست ندارد

اگر بعد از این‌که فرزندتان غذایی را نپذیرفت، برای او غذای جداگانه درست کنید، او را برای حفظ این عادت نادرست تشویق کرده‌اید. به جای پختن انواع جور و واجور غذا، همیشه همان غذاهای سالم را برای همه اعضای خانواده سرو کنید. کودک شما هم کم کم با این غذاها آشنا می‌شود و به خوردن آن‌ها عادت می‌کند.

 

با او وارد بازی لج‌بازی نشوید

صرار بیش از حد شما برای خوردن یک ماده غذایی، بدتر باعث مقاومت کودک می‌شود و به همین دلیل حالت لج و لجبازی بین شما پیش خواهد آمد. در ضمن یادتان باشد هیچ وقت نباید در برابر این رفتار کودک خونسردی خودتان را از دست داده و با او دعوا کنید. اگر کودک موقع خوردن غذا استرس داشته باشد، آمدن سر میز غذا برای او تبدیل به خاطره‌ای ناخوشایند می‌شود و او برای غذا خوردن بیشتر دچار مشکل خواهد شد.

 

اشتیاق به خوردن دسر

بعضی از پدر و مادرها عادت دارند دسر را به عنوان یک جایزه و تشویق برای فرزندشان در نظر بگیرند و درصورتی که غذای اصلی را نخورد، او را از خوردن دسر محروم کنند.

این رفتار نادرست است، چرا که ناخودآگاه این پیام را به کودک منتقل می‌کند که دسر بهترین بخش غذاست و فقط اشتهای او را برای خوردن شیرینی بیشتر می‌کند. برای حل این مشکل بهتر است فقط هفته‌ای چند شب دسر داشته باشید و در این چند شب، تحت هر شرایطی به کودک اجازه خوردن دسر را بدهید. راه دیگر این است که دسرهای بهتر و سالم‌تر تهیه کنید مثلا به عنوان دسر از ماست و میوه استفاده کنید.

 

اصلاح عادت‌های نادرست بچه ها چیزی نیست که یک شبه اتفاق افتد، بنابراین باید صبور باشید و اجازه دهید تا در طولانی مدت همه چیز بهتر شود. حواس‌تان به نشانه‌های کوچک نیز باشد. همین که فرزندتان هر روز به موقع سر میز می‌آید، شروع خوبی برای اصلاح عادت بدغذایی اوست.

نویسنده: روانشناس مژگان شوشتری

بیشتر بخوانید:

تاثیر رفتار والدین در ایجاد مشکل غذا خوردن در کودکان و نوجوانان

شیردهی به نوزاد و مشکلات آن

ناخن جویدن کودکان