1398/12/20 23:52

دلیل نیاز به تنهایی چیست؟

توسط مدیر / 0 نظر

دلیل نیاز به تنهایی

چرا گاهی تنهایی را دوست داریم؟

حس تنهایی در صندوقچه‌ ذهن ناخودآگاه‌مون، بی‌شباهت به کاراکتر مرد هزارچهره نیست. حس تنهایی و نقاب‌هایی که در ذهن ما دارد، همه‌شان به تجارب زیسته ما از کودکی تا بزرگسالی برمی‌گردد. شما کدام چهره تنهایی را انتخاب کردید؟ این انتخاب ناخودآگاه، حس شما به «تنهایی» رو شکل می‌دهد.

شاید تنها شدن و تنها ماندن را همیشه یک اتفاق غم‌انگیز می‌دیدید و سعی داشتین یک طوری از آن فرار کنید، چون از لزوم تنهایی چیزی نمی‌دانستید. علم روانشناسی عوامل مختلفی را دلیل اصلی به وجود آمدن نیاز به تنهایی می‌داند.

مثلا آدم‌ها بعد از تجربه شکست، اتفاقاتی مثل جدایی، غم از دست دادن و به طور کلی وقتی قرار هست پوست بیندازند و آدم پخته‌تری بشوند، میل و نیاز به تنهایی شدیدی در خودشان احساس می‌کنند، اما حین عبور از ماجرای سخت زندگیشدن، تازه متوجه می‌شوند که چقدر تنهایی برایشان لازم است، تنهایی یعنی فرصتی برای رشد روحی و روانی.

 

تنها شدن یک فرصت است برای برگشتن به خود

تنهایی، یک ویژگی ازلی و ابدی روان انسان است و در روانشناسی یک موضوع بسیار مهم به حساب می‌آبد. خیلی از ما نمی‌دانیم چقدر تنها باشیم، وقتی تنها می‌شویم چی کار کنیم، به جای مشاوره گرفتن، پیدا کردن راه حل مشکلات و فهمیدن لزوم تنهایی، از زیر بار نیاز به تنهایی فرار می‌کنیم.

در صورتی ‌که اگر تنهایی را بشناسیم تنها شدن میتواند از ما، بهترین نسخه‌ای که میتوانیم باشیم را بسازد. تنها ماندن به معنی انزوا نیست، گاهی فرصت خوبی است برای این که به جای زوم کردن روی بقیه، به خودمان رجوع کنیم و نقاط تاریک روانمان را از صندوقچه بیاوریم بیرون، بنشانیم جلوی روی‌مان و باهاشان حرف بزنیم و به کمک علم روانشناسی حل‌شان کنیم.

گاهی فهم نیاز به تنهایی سخت‌تر از این است که بشود بدون راهنمایی علمی یک روانشناس از پس آن بر آمد، چون ساختار پیچیده روان انسان، گره‌های کور و نقاط حل‌نشده خودش را از طریق میل و نیاز به آن یادآور می‌شود.

نیاز به تنهایی می‌خواهد این قانون مهم را یادت بندازد که همیشه در حال فراموش کردن هستی: تو برای خودت کافی هستی پس از تنهایی‌ات لذت ببر و از آن فرار نکن، شفای تو همینجاست.

 

وقتی تنها می‌شویم چی کار کنیم

روانشناس‌ها میگن انسان بعد از چشیدن تجربه‌های تلخ، به محضی که نیاز به تنهایی را  درون خودش حس کرد باید شروع کند به پرورش وجوه مختلف روحی و روانی خودش.

در این دوره مراجعه به یک روانشناس خوب می‌تونه از هر جهت راهگشا باشه. مطالعه کردن، ورزش منظم، کوه و سفر از فعالیت‌هایی هست که به آدم انرژی می‌دهد تا دوارن سخت را راحت‌تر پشت سر بگذارد و حالش خوبِ خوب شود.

اما فراموش نکنید که تنهایی حکم یک برهه زمانی مشخص و هدفمند را دارد، دوره‌ مراقبت از خود. تحقیقات روانشناسی ثابت کرده تنهایی اگر به درستی طی نشود یا بیش از 8 ماه طول بکشد ممکن است کم کم تبدیل به انزواطلبی، افسردگی و بیماری‌های دیگر شود.

وقتی تنها می‌شویم باید همه‌جوره به خودمان کمک کنیم تا به رشد برسیم.

تنهایی، روح آدم را توانگر می‌کند تا زندگی را قوی‌تر پی بگیرد پس از تنهاییت لذت ببر و بگو: من تنهایی را دوست دارم.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 

بیشتر بخوانید:

ترس از تنهایی و ماندن در روابط آسیب زا

احساس تنهایی و رهایی از آن

 

 

 

نظر (0)