1399/02/18 05:20

دلیل و درمان پرخاشگری در نوجوانان

توسط مدیر / 0 نظر

گر شما هم یک نوجوان دارید که علائم پرخاشگری را در خانه نشان می‌دهد. باید بگویم که شما تنها نیستید؛ بلکه بسیاری از خانواده‌ها هستند که از پرخاشگری در نوجوانان خود چه در خانه و چه خارج از منزل شکایت می‌کنند و در این باره ناراحت هستند. 

دلایل کلی پرخاشگری در نوجوانان

دوران نوجوانی سرشار از تغییرات جسمی و هورمونی است و این تغییرات که به طور گسترده خود را در زندگی نوجوان نشان می‌دهد، باعث سردرگمی و عدم اطمینان در ذهن آن‌ها می‌شود. علاوه بر این موضوع، در این مرحله از زندگی، نوجوانان شروع به ارزیابی مجدد نقش خود در جامعه و خانواده می‌کنند.

همه این عوامل که در کنار هم قرار می‌گیرد باعث یک طغیان تهاجمی و پرخاشگری در نوجوانان می‌شود که متاسفانه آن‌ها، خود هم نمی‌دانند چگونه سردرگمی خود را از بین برده یا به طرز مناسبی کنترل کنند. البته عوامل دیگری هم وجود دارد که باعث پرخاشگری در نوجوانان می‌شود که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

۵ دلیل احتمالی برای پرخاشگری در نوجوانان

با گذشت سال‌ها و مشاهده این که در سن نوجوانی میزان پرخاشگری در افراد زیادی افزایش می‌یابد، محققان در این زمینه مطالعاتی انجام داده‌اند و توانستند چندین عامل را شناسایی کنند. از جمله بعضی از این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

رویداد آسیب‌زا

از جمله رویدادهای آسیب‌زا می‌توان به مواردی چون بیماری یک دوست صمیمی، طلاق در خانواده، خواهر و برادری که موجب آزار وی می‌شوند و آزار و اذیت توسط همسالان اشاره کرد که برای یک نوجوان بسیار استرس‌زا است و می‌تواند باعث پرخاشگری در نوجوانان شود.

سوءاستفاده

سوءاستفاده جسمی یا جنسی از دیگر عوامل ایجاد رفتارهای پرخاشگرانه در نوجوانان است که متاسفانه به این مورد چندان رسیدگی نمی‌شود و نوجوان هم آن را با خانواده در میان نمی‌گذارد.

خانواده‌ها نیز به دلیل حساسیت، در این مورد کنجکاوی زیادی نشان نمی‌دهند.

این سوءاستفاده باعث می‌شود آن‌ها احساس عصبانیت، شرم و کمبود کنند. از آنجا که فرد نمی‌تواند این را به کسی بگوید، می‌توان گفت این امر در قالب تجاوز صورت می‌گیرد.

اعتیاد

تعداد زیادی از نوجوانان ممکن است مواد مخدر و الکل را امتحان کنند؛ بنابراین زمانی که معتاد به مواد مخدر، الکل و ... می‌شوند، منجر به رفتار پرخاشگرانه در نوجوانان می‌شود.

فشار هم سن و سالان

نوجوانان در آرزوی این هستند که پذیرفته شوند و جزوی از گروه برخی دوستانشان شوند.اگر این اتفاق برای آن‌ها نیافتد می‌تواند باعث درد و عصبانیت در آن‌ها و در نتیجه رفتار پرخاشگرانه شود.

عزت‌نفس پایین

برخی از نوجوانان دارای عزت‌نفس پایینی هستند. آن‌ها تلاش می‌کنند از طریق پرخاشگری، این مسئله و کمبود را پنهان کنند. این موضوع به‌ویژه در زمانی که بین همسالان خودشان پرخاشگر هستند بیشتر صادق است.

علاوه بر این دلایل، ممکن است فرد به دلایل مربوط به سلامتی، دچار رفتار پرخاشگرانه شده باشد، که در ادامه چند نمونه را مثال خواهیم زد.

تاثیر اختلالات سلامتی و رفتاری روی پرخاشگری در نوجوانان

ممکن است علاوه بر تغییرات هورمونی و چالش‌های دوره نوجوانی که همه نوجوانان با آن روبرو هستند، پرخاشگری در نوجوانان به دلیل یک سری بیماری‌های روحی یا جسمی باشد که فرد با آن درگیر است. این پرخاشگری هم می‌تواند از عوارض این بیماری و هم به دلیل حساسیت فرد به داشتن این بیماری باشد. چند مورد از این اختلالات پزشکی و روان‌پزشکی را در ادامه قرارداده‌ایم که می‌توانند علت پرخاشگری در نوجوانان باشند.

اختلالات روان‌پزشکی

برخی نوجوانان ممکن است از اختلالات روان‌پزشکی رنج ببرند. این اختلالات شامل موارد زیر می‌شود:

اختلال دوقطبی

اختلال هراس

افسردگی

جنون نوجوانی

و...

همه‌ی اختلالات فوق باعث ایجاد رفتار پرخاشگرانه در نوجوانان می‌شود.

اختلالات پزشکی

در مواردی ممکن است مسائل پزشکی نیز باعث ایجاد جنبه تهاجمی در نوجوانان شود. از موارد پزشکی می‌توان به مثال‌های زیر اشاره کرد:

آسیب مغزی

صرع

عقب‌ماندگی ذهنی

سندرم Tourette

با معاینه و تشخیص صحیح پزشکی، می‌توان این اختلالات پزشکی را درمان کرد و تحت کنترل قرار داد.

اختلال بیش فعالی و یادگیری

نوجوانانی که از اختلالات یادگیری رنج می‌برند، ممکن است مشکلات اجتماعی و عاطفی بسیاری داشته باشند؛ پس این موارد می‌توانند از دلایلی باشند که نوجوان پرخاشگر و عصبی می‌شود.

با رعایت مسائلی می‌توان این پرخاشگری را در دوره نوجوانی که به دلایل درونی یا بیرونی است، درمان یا تا حدودی کنترل کرد که در ادامه به این راه‌حل‌ها می‌پردازیم.

۶ راه‌حل‌ برای درمان پرخاشگری در نوجوانان

خوشبختانه شما به عنوان والدین یا سرپرستان این بچه‌ها، می‌توانید از روش‌های مختلفی پرخاشگری در نوجوانان را مدیریت و کنترل کنید. بعضی از این راه‌حل‌ها می‌توانند موارد زیر باشند که شاید مفید واقع شوند:

مشاوره

برای فرزند خود مشاوره فردی بگیرید. صحبت با یک متخصص آموزش‌دیده و دارای مجوز راه‌حل مناسبی است که بسیار توصیه می‌شود. این کار می‌تواند باعث شود که نوجوان مسئولیت رفتارش را به عهده بگیرد و مشکلات مربوط به روابطش را خودش برطرف کند.

مشاوره خانوادگی

یکی از مواردی که بیشترین تاثیر احساسی و رفتاری را در نوجوانان می‌گذارد و حتی ممکن است در بزرگ‌سالی هم رفتارهای آن‌ها ناشی از آن باشد، مسائل و رفتارهای درون خانواده و به‌ویژه رفتار والدین است؛ بنابراین رفتار والدین با یکدیگر و با فرزندان تاثیراتی بسیار بیشتر از چیزی که تصور می‌شود، روی فرزندان دارد.

این که کل خانواده را در مشاوره مشارکت دهید می‌تواند ایده بسیار خوبی باشد. صحبت کردن با یکدیگر و راهنمایی شدن توسط یک متخصص درمانگر می‌تواند بسیار مفید باشد. این کار ممکن است بتواند درگیری‌ها و مشکلات رابطه‌ای در خانواده را که باعث بروز پرخاشگری در نوجوانان می‌شود، برطرف کند.

دارو

مصرف داروی مناسب نسخه مربوط به بیماری‌ها و اختلالات پزشکی مثل صرع و... نیز می‌تواند بروز رفتار پرخاشگرانه را کاهش دهد.

قراردادهای رفتاری

می‌توانید نوجوان خود را مجبور کنید که مسئولیت رفتار خود را بر عهده بگیرد. به عنوان مثال رفتارهای مثبتی که از آن‌ها انتظار دارید و پاداش‌های آن را برایشان ذکر کنید. البته تاکید می‌شود که به جای پاداش‌های مادی، روی عواقب طبیعی مثل سینما رفتن با دوستان یا... تمرکز کنید.

قوانین خانه

می‌توانید یک سری قوانین خانه ایجاد کنید که نوجوان چه بخواهد یا نه باید از آن پیروی کند. این قوانین را برای همه روشن کنید و این که در صورت خراب شدن قوانین باید تحمل عواقب آن را داشته باشند.

تکنیک‌های آرامش

تکنیک‌های آرامش برای مقابله با استرس و عصبانیت را به نوجوان خود آموزش دهید. این کار به نوبه خود رفتار پرخاشگرانه در نوجوانان را کاهش می‌دهد.

سخن آخر

اکنون که با دلایل پرخاشگری در نوجوانان و راه‌حل‌های درمان آن آشنا شده‌اید، بهتر است علائم شروع آن را در فرزندتان شناسایی کنید. این علائم را نادیده نگیرید و نوجوان خود را به مشاور ارجاع دهید. توصیه می‌کنیم که پشتیبان فرزندتان باشید؛ زیرا این همان چیزی است که فرزندتان احتیاج بیشتری به آن دارد.

 

نظر (0)