1399/02/11 18:53

راهکارهای رفع ترس از سزارین

توسط مدیر / 0 نظر

ترس از سزارین موضوع بسیار رایجی در زنان باردار و به خصوص خانم‌هایی است که برای اولین بار بچه‌دار شده‌اند. البته این ترس بی‌دلیل و بی‌پایه است و به دلیل این که مادران اطلاعات کافی در این زمینه ندارند، ایجاد می‌شود.  

بهتر است بدانید که گاهی اوقات عمل سزارین بهترین شیوه زایمان است که زندگی مادر و کودک هیچ‌کدام به خطر نمی‌افتد. برای جلوگیری از ترس از سزارین بهتر است مطالبی در مورد سزارین بدانید که بتوانید بر این ترس غلبه کنید و خود را برای زایمان آماده کنید.

چه کشوری بیشترین میزان زایمان سزارین را دارد؟

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که میزان زایمان سزارین در هر کشور باید 10 تا 15% باشد اما در کشور اسپانیا میزان سزارین 25 درصد است. البته این افزایش میزان سزارین فقط در اسپانیا نیست و از دهه 80 و 90 میلادی افزایش بسیار زیادی در بیشتر کشورهای اروپایی داشته است. دلایل این موضوع متعدد است اما اصلی‌ترین آن می‌تواند ترس از درد زایمان طبیعی باشد.

آمار زایمان سزارین در ایران بسیار بیشتر و حدود 60 درصد است. این میزان خیلی بیشتر از حد استانداردی است که سازمان بهداشت جهانی تعیین کرده است.

انتخاب روش زایمان چگونه است؟

شیوه زایمان موضوعی است که هر مادری حق دارد با پزشک خود مشورت کرده و شیوه زایمانش را مشخص کند. دقت داشته باشید که ترجیح بر این است که سزارین شیوه‌ای همیشگی برای زایمان نباشد بلکه یک عمل جراحی است که برای موارد ضروری و خاصی که ممکن است زایمان طبیعی برای زندگی مادر و کودک باعث ایجاد خطر شود، توصیه می‌شود.

بدن زنی که وضعیت سلامتی آن مناسب است، برای زایمان طبیعی و بیرون آمدن کودک از واژن آماده است و این زایمان مشکلی ایجاد نمی‌کند. بهتر است مادر بر ترس درد زایمان غلبه کند و در نظر داشته باشد که اگر بدنش سالم باشد نیاز نیست درد چندانی را تحمل کند.

زمانی که خانم باردار برای چکاپ‌های دوره بارداری مراجعه می‌کند، اگر پزشک یا ماما شرایطی را مشاهده کند که فرد نتواند با زایمان طبیعی فرزندش را به دنیا آورد، باید سزارین انجام شود. برای عمل سزارین برنامه‌ریزی می‌شود و وقتی با برنامه پیش برود، موفقیت‌آمیز خواهد بود.

غلبه بر ترس از سزارین در زمان زایمان

به طور غریزی و کاملا طبیعی انسان از چیزی که ناشناخته باشد، می‌ترسد و مطمئنا زن بارداری که تا به حال هرگز جراحی نکرده باشد، به مقدار زیادی می‌تواند ترس از سزارین داشته باشد. اولین مسئله‌ای که بهتر است در نظر داشت این است که سزارین هم مانند سایر عمل‌های جراحی از قبل نیاز به آمادگی دارد. هرچند انتخاب یک پزشک حرفه‌ای برای جراحی ضروری به نظر می‌رسد ولی مطمئنا نمی‌تواند کافی باشد. هر زنی باید قبل از زایمان، در زمان زایمان و بعد از زایمان متخصصی داشته باشد که او را همراهی کند. نزدیکان خانم باردار هم نقش زیادی در روحیه دادن به او و سلامت مادر و فرزند دارند، پس بهتر است در این دوران و زمان زایمان او را همراهی کنند و فضای مثبتی ایجاد کنند.

بهتر است دقت داشته باشد که ترس از سزارین نباید وجود داشته باشد. ممکن است تعدادی از خانم‌های باردار چون به دلایلی نمی‌توانند زایمان طبیعی داشته باشند، نگران شوند. با داشتن احساسات منفی و ناراحتی، آمادگی برای زایمان دچار مشکل می‌شود و ترس از سزارین نیز افزایش می‌یابد. این نکته را فراموش نکنید که زمانی که پزشک متخصص تشخیص دهد زایمان طبیعی ممکن است خطرناک باشد، سزارین را برای سلامتی مادر و کودک تجویز می‌کند پس می‌توان نتیجه گرفت که این روش در بعضی موارد از زایمان طبیعی ایمن‌تر است.

تاثیر مثبت شناخت بهتر سزارین در غلبه بر ترس از سزارین

بهترین راه مبارزه با ترس از سزارین، شناخت است. به همین دلیل خانم باردار بهتر است با مطالعه بیشتر در این مورد و کسب اطلاعات، بر ترس خود غلبه کند. توصیه می‌کنیم که مادر تمام تردیدها و ترس‌هایش را با پزشک خود در میان بگذارد. این کار کمک می‌کند که متوجه ذهنیت اشتباه خود شود و دوران بارداری و خصوصا هفته‌های آخر این دوران را با اطمینان خاطر و آرامش بگذراند.

کسب آمادگی جراحی قبل از سزارین

در بیشتر موارد سزارین از پیش برنامه‌ریزی شده است؛ بنابراین خانم باردار از قبل خود را برای جراحی آماده کرده و بر ترس از سزارین غلبه می‌کند. چند مورد که در ادامه آورده‌ایم را بهتر است قبل از جراحی به آن‌ها عمل کنید:

دو ساعت قبل از جراحی هیچ‌گونه مایعاتی مصرف نشود.

5-6 ساعت قبل از عمل سزارین، فرد باید ناشتا باشد.

برای کم شدن فشارهای عصبی می‌توان خود را سرگرم کرد و فرد ترجیحا حواسش را درگیر زایمان نکند.

نکاتی در مورد زایمان سزارین

اولین مرحله سزارین، بی‌حسی است که در قسمت کمر انجام می‌شود. امروزه بیشترین کاربرد بی‌حسی، بی‌حسی نخاعی است؛ چون فقط اندام‌های قسمت پایین بدن را بی‌حس می‌کند و خیلی سریع هم عمل می‌کند. بی‌حسی باعث می‌شود که مادر درد را حس نکند.

طولانی‌ترین قسمت جراحی، دوختن رحم و شکم است که ممکن است یک ساعت هم‌زمان ببرد. اما زایمان و بیرون آوردن نوزاد سریع‌ترین بخش است که فقط 10-15 دقیقه طول می‌کشد.

بهبودی بعد از جراحی سزارین

یکی دیگر از مواردی که باعث نگرانی و ترس از سزارین در مادران می‌شود، عوارض بعد از زایمان در سزارین نسبت به زایمان طبیعی است.

زایمان سزارین به مدت‌زمانی برای بهبودی نیاز دارد. اگر همه‌چیز به طرز درستی پیش برود، مادر پس از 24-48 ساعت از بیمارستان مرخص می‌شود و به خانه برمی‌گردد. زایمان سزارین نیاز به مدتی برای بهبودی دارد که از زمان پایان عمل جراحی تقریبا 4 تا 6 روز می‌شود و در طی این مدت باید مواردی را رعایت کند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

تحت نظارت پزشک باشد.

به‌هیچ‌وجه نباید فعالیت فیزیکی انجام دهد.

در محیطی مناسب و آرام باشد.

مواد غذایی مقوی و مناسب استفاده کند.

مراقب علائم عفونت باشد و در صورت وجود به پزشک خود اطلاع دهد.

مدتی رانندگی نکند.

بهتر است کسی که زایمان کرده هرچه زودتر، از زمانی که توانایی داشت شروع به راه رفتن کند.(البته به این نکته توجه داشت باشد که اصلا نباید به خودش فشاری وارد کند.)

بازهم موکدا تکرار می‌شود که عمل سزارین اصلا جراحی ترسناکی نیست. فقط لازم است کارهای موردنیاز انجام شود و پزشک مربوطه، نزدیکان و مادر فرد، به او اطمینان خاطر دهند و در طی این دوران در کنارش باشند.

 

 

 

نظر (0)