1398/11/03 10:58

رقابت کردن

توسط مدیر / 0 نظر

دو روی رقابت کردن

رقابت کردن می‌تواند واقعا مفید باشد. رقابت موجب پیش‌رفت، توسعه و گسترش دستاوردهایمان می‌شود. ما بدون آن‌ها هرگز نمی‌توانیم بدانیم چه‌قدر قدرتمندیم.

در دنیای تجارت رقابت موجب رونق اقتصادی می‌شود. شکوه بازی‌های المپیک به برتری و رقابت است. ولی رقابت طرف دیگری هم دارد که چندان خوب نیست. در فیلن «جنگ ستارگان» لوک اسکای واکر انرژی مثبتی را به نام «نیرو» کشف می‌کند که به همه چیز جان می‌بخشد. بعدها لوک با دارت ویدر اهریمن روبه‌رو می‌شود و از "طرف بد" نیرو، آگاهی پیدا می‌کند.

همان طور که دارت می‌گوید: "از طرف قدرت طرف بد خبر ندارید" ولی فرق بین آن‌ها در این است که اگر موجب توسعه و گسترش دستاوردها شوند و یا موجب رقابت خودتان خودتان گردند، در آن صورت مفید می‌شوند. اما، رقابت زمانی بد می‌شود که حاضر شوید دار و ندارتان را در راه پیروزی از دست دهید و یا زمانی که از آن به عنوان راهی برای بالاتر قرار دادن خود و یا دیگران استفاده کنید.

در حالی که مشغول مطالعه کتابی به نام «بازی معنوی تنیس» بودم کلماتی را یافتم که منظورم را به خوبی بیان می‌کنند:

 

زمانی که از رقابت برای به وجود آوردن تصویر بهتری از خود نسبت به دیگران استفاده می‌شود، شخص به بدترین فرد روی زمین تبدیل می‌شود. بعد ترس‌ها و عجزهای معمولی به شدت بزرگنمایی می‌کنند. انگار اعتقادی وجود دارد که می‌گوید: فقط با بهتر بودن و برنده شدن می‌توان واجد شرایط دریافت عشق و احترام شد. کودکانی که به آن‌ها این‌گونه مقایسه کردن خود با دیگران، آموخته شده است، معمولا تبدیل به بزرگسالانی می‌شوند که به اجبار موفق شده‌اند و همین اجبار همه‌ی چیزهای دیگر را خراب می‌کند.

 

طرف بد رقابت کردن

یک مربی مشهور دانشگاه می‌گفت که دوتا از بدترین خصلت‌هایی که یک ورزش‌کار می‌تواند داشته باشد این است: ترس از شکست و آرزوی مفرط برنده شدن و یا معتقد بودن به این‌که به هر قیمتی باید برنده شد.

من هیچ وقت بگومگویم را با برادر کوچک‌ترم پس از این‌که تیمش در والیبال ساحلی، تیم مرا شکست داد، فراموش نمی‌کنم من گفتم:

-باورم نمیشه ما رو شکست دادید.

-برای چی باورت نمیشه؟ تو فکر می‌کنی ورزشت از من بهتره، مگه نه؟

-می‌دونم که بهتره. به مدرکش نگاه کن، من در ورزش از تو جلوترم.

-ولی تو فکر می‌کنی که ورزش‌کار بودن اون تعریف محدودیه که خودت میدونی. من واقعا فکر می‌کنم از تو ورزش‌کار بهتری هستم چون میتونم از تو بالاتر بپرم و تازه سریع‌تر هم میتونم بدوم.

-بله؟ کی گفته تو از من تندتر می‌دوی و تازه پریدن و دویدن چه ربطی به ورزش داره؟ من میتونم در هر ورزشی پوزت رو بزنم.

-آره؟

-آره...

بعد از این‌که به خودمان آمدیم، دوتایی‌مان احساس حماقت می‌کردیم. توسط "طرف بد" رقابت گم‌راه شده بودیم و "طرف بد" هیچ وقت مزه خوبی در دهان انسان باقی نمی‌گذارد.

بیایید از رقابت به عنوان یک معیار اصلی مسابقه استفاده کنیم و دیگر بر سر دوستان، مقام‌ها، شهرت‌ها، رتبه‌ها و غیره رقابت نکنیم و شروع به لذت بردن از زندگی نماییم.

 

منبع: هفت قدم در را موفقیت، شان کاوی

 

بیشتر بخوانیم:

هفتگی برنامه ریزی کنید

فرافکنی کردن و احساس رضایت و خوشحال بودن