1398/11/14 14:29

زمانی که از کسی که دوستش دارید عصبانی هستید

توسط مدیر / 0 نظر

وقتی از کسی که دوستش داریم عصبانی هستیم چه تغییراتی می‌کنیم؟

زمانی که از کسانی که دوستشان داریم عصبانی می‌شویم مواد شیمیایی سمی‌ای در مغزمان آزاد می‌شود. ضربان قلب افزایش پیدا می‌کند و از لحاظ روانی در وضعیت هشدار قرار می‌گیریم. اگر به خودتان اجازه دهید که به این مرحله برسید توانایی اینکه مسائل را به وضوح ببینید به شدت محدود می‌شود. به دنبال آن تنها چیزی که توجهتان را درگیر خود می‌کند داشتن احساس تنش است.

اگر بلافاصله خشم خود را بروز بدهید...

اگر بخواهید خودتان را از شر احساس تنش و عصبانی بودن خلاص کنید و خشم خود را بلافاصله بروز دهید به همان اندازه در برطرف کردن مشکلتان موثر خواهد بود که بر سر یک درخت فریاد بزنید. احتمالا بعد از بروز عصبانیت و خالی کردن خشمتان بر سر طرف مقابلتان احساس کنید که کمی از خشمتان کم شده است. شاید در لحظه احساس بهتری پیدا کنید اما در حقیقت انرژی‌تان را به هدر داده‌اید. در واقع اگر سر یک درخت فریاد زده بودید صدمه کمتری به شریک عاطفی‌تان، خودتان و رابطه‌تان می‌زدید.

در زمان عصبانیت، چطور شرایط بهتری را برای خود رقم بزنید؟

اگر خیلی عصبانی شدید، برای اینکه بتوانید باری دیگر شفاف فکر کنید بهتر است به خودتان زمان دهید تا آرام شوید. زمانی که برای آرام شدن نیاز است برای افراد متفاوت بین ۲۰ دقیقه تا ۲۴ ساعت طول می‌کشد. وقتی که آرام شدید و بینش واضح‌تری پیدا کردید بهتر است دوباره به علت مشکلتان و دلیل عصبانیت خود بازگردید و به آن بیاندیشید.

علاوه بر گذشت زمان می‌توانید کارهایی کنید که به آرام شدنتان کمک کند مثل نرمش کردن، مطلب خواندن، تلوزیون نگاه کردن با حتی چرت زدن و خوابیدن. هر کاری که از مشغولیت ذهنتان کم کند به مغز شما کمک می‌کند تا در وضعیت موج آلفا قرار بگیرد، وضعیتی که بدن و ذهن شما می‌تواند ریلکس و آرام‌تر باشد.

در عصبانیت از تحکیم کردن، قلدری و یا تهدید استفاده می‌کنید؟

یکی از ویران‌کننده‌ترین راه‌ها برای نشان دادن و بروز عصبانیت این است که از لحن تحکیم کننده استفاده کنید. تهدید کردن در کلام و همچنین تهدید فیزیکی فردی که مدعی هستید دوستش دارید منصفانه و عادلانه نیست و به نوعی سواستفاده محسوب می‌شود.

روابطی که این گونه رفتارها مانند سواستفاده در آن عادی است حتما نیاز به درمان دارد. هر قدر افراد در چنین رابطه‌ای زودتر به سراغ درمان و مشاوره گرفتن بروند بهتر است چرا که پتانسیل این که این روابط به خشونت فیزیکی برسند خیلی بالاست. اگر در چنین رابطه‌ای هستید حتما به شما پیشنهاد می‌شود که از یک مشاور یا روانشناس مشاوره بگیرید چرا که دفعه بعدی که بحثی بین شما به وجود آید ممکن است حتی با یک واقع تلخ خشونت جسمی تمام شود.

آیا زمانی که عصبانی هستید سکوت می‌کنید اما رفتارتان تغییر می‌کند؟

بروز دادن عصبانیت لزوما به این معنا نیست که سر شریک عاطفی‌تان داد بزنید. خیلی از افراد مخفیانه عصبانیت‌شان را بروز می‌دهند. به این شکل که سکوت می‌کنند و جاهایی که همسر و شریک عاطفی‌شان به آن‌ها نیاز دارد او را نادیده می‌گیرند و از لحاظ عاطفی ناپدید می‌شوند. این مدل عدم ارتباطی پیامدهای ناخوشایندی خواهد داشت چرا که این رفتارها بسیار آسیب‌زا هستند. وقتی کسی که شما را دوست دارد احساس کند که شما او را نادیده می‌گیرید یا فکر کند که دیگر او برای شما اهمیتی ندارد خیلی احساس دردناکی را تجربه خواهد کرد.

این رفتار تهاجمی منفعلانه به ریشه‌های یک رابطه صدمه می‌زند و رفتار مناسبی در یک رابطه عاطفی نیست. شما به بهتر شدن حالتان و برطرف شدن مشکل سریع‌تر کمک خواهید کرد اگر که به جای این رفتار منفعلانه سریع‌تر درباره چیزی که اذیتتان می‌کند با شریک‌تان صحبت کنید تا اینکه سعی کنید که او احساس بدی پیدا کند.

چقدر میل به تلافی کردن دارید؟

یکی دیگر از کارهایی که ریشه‌های رابطه‌تان را خراب می‌کند و به سمت تمام شدن سوق می‌دهد این است که برای خودتان و شریک‌تان امتیاز نگه دارید. گاهی بین زوج‌ها یک مسابقه ایجاد می‌شود (یعنی برای خودتان و فرد مقابلتان امتیاز نگه می‌دارید) این کار جز خصومت نتیجه‌ای نخواهد داشت و هر دو نفر طی مرور زمان حس دشمنی به هم پیدا خواهند کرد. کافی است یک کدام از این افراد چیزی بگوید که به دیگری بربخورد و بازی شروع شود.

اگر در چنین موقعیتی هستید بهترین کار این است که احساس نیاز به تلافی کردن را در خودتان از بین ببرید. به یاد داشته باشید که انتقام و عشق نمی‌توانند در یک خانه کنار هم دوام بیاورند. اگر همسر یا شریک عاطفی‌تان چیزی گفت که به سختی ناراخت شدید و اصطلاحا به شما برخورد از جملاتی مثل این استفاده کنید: "چیزی که گفتی احساسات من را جریحه‌دار کرد عزیزم لطفا چیزهایی شبیه به این به من نگو".

کمک بگیرید

اگر نمی‌توانید عصبانیت‌تان را کنترل کنید به شدت به شما پیشنهاد می‌شود که کمک بگیرید. می‌توانید از مشاوران و روانشناسانی که در کنترل خشم تخصص دارند مشاوره بگیرید. یا حداقل کتابی درباره مدیریت خشم بخوانید. فهمیدن آسیب‌هایی که خشم و عصبانیت می‌تواند داشته باشد و یاد گرفتن درباره اینکه چطور می‌توانید با عصبانیت خود کنار بیایید شاید چند روزی برای شما سخت باشد اما سال‌های پرآرامش‌تر و لذت‌بخش‌تری را به دنبال خواهد داشت.