1398/11/23 13:49

سرطان و روانشناسی ، جایگاه سرطان در روان انسان

توسط مدیر / 0 نظر

سرطان و روانشناسی ، جایگاه سرطان در روان انسان

در دنیای معاصر به دلیل شیوه‌ی زندگی ابتلا به بیماری سرطان افزایش بسیاری داشته است ولی آیا بیماری سرطان تنها یک بیماری است؟ چرا در میان بیماری‌های صعب العلاج این بیماری از همه ترسناک‌تر است؟

تجربیات ترسی که در نوزادی داشتید را در سرطان دوباره تجربه می‌کنید

شاید مقایسه سرطان داشتن با بخشی از کودکی همه ما کمک کند. در این زمینه نظریه ی روانکاو بریتانیایی، ملانی کلاین، بهترین تحلیل را پیش روی ما می گذارد. طبق نظریه ی کلاین در اولین دوره ی رشدی، نوزاد به یک دیگری نیازمند است که او را تیمار دارد و نیازهایش را برآورده سازد و به دلیل ضعف نوزادِ آدمی او قادر نیست نیازهایش را برآورده کند این استیصال برای نوزاد اضطراب‌زا است، او بیم دارد که اگر مراقبت کننده از او روی‌گردان شود همه چیز نابود خواهد شد نوزاد برای رهایی از این وحشت از مکانیزم دفاعی دونیم‌سازی استفاده می‌کند به این معنا که همه چیز را دو قطبی می کند هنگامی که مراقب نیازهایش را برآوره می کند اضطراب او را درمی یابد مراقبی خوب است.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 از سوی دیگر همان مراقب، هنگامی که خنثی است و توجه ای به نیاز نوزاد ندارد به صورت مراقبی آزارگر تصور می شود و مورد خشم نوزاد قرار می‌گیرد. در اینجا مراقبت مادر نقش عمده‌ای بازی می کند مادری که بتواند اضطراب کودک را دریابد و محیطی مساعد برای نوزادش فراهم آورد، در اینجا مادری که در تصور کودک سلطه پیدا می‌کند "مادر به اندازه ی کافی خوب" است ولی در غیر این صورت مادری آزارگر است که دائما در تصور کودک در حال شکنجه ی اوست در این مرحله اگر نفرت از موضوع عشق(مادر) حاکم شود نوزاد هر پرخاشگری ای را که تجربه می کند به مادر نسبت می دهد گویی این مادر است که او را آزار می دهد و از آن فرار میکند و یا او را آنقدر آرمانی می‌کند تا بتواند در سایه ی او زنده بماند.

شباهت ترس دوران نوزادی و سرطان

موضوع درونی شده ی آزارگر همچون سلول‌های سرطانی غیر قابل پیشبینی اند و دائما در حال حمله به فرد هستند. در هر بیماری‌ای ما به دلیل استیصالی که تجربه می کنیم به صورت موقت یا دائم در موضع اول رشد، رفت و برگشت داریم و در بیماری سرطان این قضیه نمود بیشتری پیدا می‌کند چرا که مصداقی عینی هم دارد. در سرطان ما از سلول‌های بدی بیم داریم که درون ما در حال خرابکاری هستند و تکثیر می‌شوند و مهم‌تر از همه اینکه از کنترل ما خارج اند. ما در موضع اول رشد همان تجربه‌ای را داریم که در بیماری سرطان اتفاق می‌افتد، ما دچار استیصال می‌شویم چون هیچ قدرت و کنترلی نداریم.

بیمار برای موفقیت در درمان سرطان نیاز به کمک روانی و روان‌درمانی دارد

غیر از حقیقت بیماریِ سرطان این تجربه دردی مضاعف ایجاد می‌کند به همین دلیل همیشه نام این بیماری وحشت‌آور است. این وحشت همچون وحشتی است که در ماه‌های اولیه‌ی زندگی تجربه می‌کنیم. ترس از سرطان تنها ترس از یک بیماری نیست چرا که درمان‌های پیشرفته‌ای در حال انجام است، این ترس یادآور دوره‌ای است که همه‌ی انسان‌ها تجربه کردند. تنها راه رهایی از این وحشت آگاهی از عینیت موضوع (بیماری) است در واقع جدای از درد بیماری؛ درد روانی ای است که برای افراد به وجود می آید. به همین دلیل در بیمار جدا از درمان بدنی، روان‌درمانی کمک بسیاری به بیمار می‌کند.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

نویسنده: روانشناس مانا علوی