1398/10/29 13:31

عروسک بازی در بزرگسالی

توسط مدیر / 0 نظر

عروسک بازی در بزرگسالی

افرادی هستند که در بزرگسالی هنوز به عروسک ها وابسته هستند و نسبت به آن ها احساس جاندار پنداری دارند و از عروسک هایشان مانند یک موجود زنده مراقبت می‌کنند و یا با آن ها صحبت می‌کنند و عروسک‌شان را در آغوش می‌گیرند.

بعضی از افراد دیگر، با عروسک می‌خوابند و یا فیلم تماشا می‌کنند . ممکن است این اشخاص توسط دیگران مورد تمسخر یا سرزنش قرار بگیرند ( به طور مثال به آن ها گفته شود : مگه تو بچه ای که عروسک داری ؟ یا اینکه تو باید خجالت بکشی که هنوز عروسک بازی می کنی و  . . . ) به همین خاطر این افراد سعی می کنند جایگزینی برای عروسک‌هایشان در نظر بگیرند مثلا به جای عروسک، بالشتی را در آغوش بگیرند و بخوابند.

این نوع وابستگی به عروسک به دلایل فرهنگی، به طور آشکار در خانم ها بیشتر و در آقایان کمتر دیده می‌شود.

علاقه به عروسک در سن بزرگسالی، جرم نیست!

اما زمانی که میزان علاقه و وابستگی بزرگسال به عروسک بازی زیاد باشد نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت و باید بررسی شود.

دلایلی که باعث علاقه و یا وابستگی بزرگسال به عروسک می شود

عبارتند از :

ضعف اعتماد به نفس 

آدم ها با اعتماد به نفس ضعیف ، دلشان نمی خواهد با بقیه رابطه برقرار کنند به همین خاطر ، عروسک را هم صحبت و مخاطبی تصور می کنند که پیوسته همراهشان است و هر زمان اراده کند مورد مصاحبت او قرار می‌گیرد. مخاطبی که هیچ‌گاه از صحبت خسته نمی‌شود، چشم‌هایش پیوسته باز است و حواسش پرت نمی‌شود، هنگام صحبت کردن خمیازه نمی‌کشد و یا حتی به او گوشزد نمی‌کند که گرفتار است. حرف‌های تکراری را گوش می‌دهد، هرگز وسط حرف‌هایش نمی‌دود، در حین صحبت اشکالات تلفظی‌اش را اصلاح نمی‌کند و یا برای روند کند صحبت او بی‌تحمل نیست.

اختلال شخصیت دوری گزین

در افرادی که دارای اختلال شخصیت دوری گزین هستند گرایش به صحبت و عروسک بازی ممکن است دیده شود .

شخصیت وابسته

شخصی که در بزرگسالی به خاطر سبک رفتاری و تربیتی نامناسب والدین و ... نقش یک فرزند کودک را همواره بر عهده می‌گیرد، از نظر فکری نمی‌تواند مستقل و یا تصمیم گیرنده ی خوبی برای حل مشکلات و مسائل خودش باشد و دچار شخصیت وابسته می‌شود که همیشه به دنبال جلب حمایت از خانواده است به همین دلیل اگر زمانی کسی به او کمک رسانی نکند دچار احساس تنهایی می شود و مانند یک کودک به سمت عروسکش می رود.

ترس از تنهایی

– ناکامی - عدم حمایت عاطفی از کودکی تا بزرگسالی و احساس نیاز شدید به محبت - روابط خانوادگی ضعیف در کودکی - از دست دادن عزیزان ( مثل فوت اعضای خانواده ، شکست عشقی و... ) این افراد با استفاده از مکانیسم واپس روی، جای شیوه های حل مسائل به سبک بزرگسال را، به رویکردی کودکانه میدهند. واپس روی یعنی بازگشت به مراحل ابتدایی رشد و تکامل (مراحلی مطمئن تر ، امن تر و فاقد استرس) و بروز واکنش‌های بلوغ نیافته. مثال: بزرگسالی که هنگام سرخوردگی و ناکامی عروسکی را در آغوش می‌گیرد.

نازایی و یا علاقه ی شدید به داشتن فرزند

در اینصورت فرد برای ارضای نیاز مادرانه ی خود عروسک را مانند فرزند واقعی خودش تصور می کند و به آن توجه و رسیدگی می کند.

سایکوز

در افراد دارای سایکوز هم ممکن است جاندار پنداری و گفتگو با عروسک دیده شود.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

نویسنده: بهنوش ده آرا