1398/10/25 14:31

عکس‌العمل در برابر سوءاستفاده

توسط مدیر / 0 نظر

یکی از سخت‌ترین مقابله‌ها، برخورد کردن با سوءاستفاده  است.

هیچ وقت مصاحبه خود را با نوجوانی که از دوران کودکی مورد سوءاستفاده قارا گرفته بودند فراموش نمی‌کنم. چه آن‌هایی که قربانی تجاوزهای جنسی شده بودند یا آن‌هایی که از لحاظ فیزیکی یا احساسی مورد سوءاستفاده قرار گرفته بودند.

 

شما تنها نیستید

هتر این داستان را برایم تعریف کرد:

وقتی چهارده ساله بودم از لحاظ جنسی مورد سوءاستفاده قرار گرفتم. وقتی که من در یک نمایشگاه بودم رخ داد. پسری از مدرسه‌مان به طرفم آمد و گفت: "با من چند دقیقه بیا، حتما باید باهات صحبت کنم." هیچ شکی نکردم. چون این پسر با من دوست بود و همیشه هم با من رفتار خوبی داشت. او مدت زیادی با من قدم زد تا این‌که به پشت مدرسه رسیدیم و آن‌جا بود که به من تجاوز کرد.

بعد از این اتفاق، او مدام به من می‌گفت:"اگر به کسی بگویی هیچ کس حرف تو رت باور نخواهد کرد. تو خودت می‌خواستی که این اتفاق بیفتد." او به من گفت که برای پدر و مادرم هم مایه سرافکندگی خواهم شد. من هم برای دو سال ساکت ماندم.

بالاخره بعد از مدتی در یک جلسه مشاوره شرکت کردم و کسانی که مورد سوءاستفاده قرار گرفته بودند داستان‌هایشان را تعریف کردند. در آن جلسه دختری بلند شد و داستانی شبیه داستان مرا تعریف کرد و وقتی اسم پسری را گفت که با او این طور رفتار کرده بود، من شروع به گریه کردم چون او همان کسی بود که با من هم همان کار را کرده بود. بالاخره معلوم شد که شش نفر از ما به وسیله او مورد سوءاستفاده های جنسی قرار گرفته بودند.

خوش‌بختانه هتر حالا در حال بهبود یافتن است و در اثر عضویت در گروهی که به قربانیان سوءاستفاده  کمک می‌کنند قدرت روحی زیادی به دست آورده است. او با این کار مانع شده است که تعداد بیش‌تری توسط آن فرد مورد سوءاستفاده قرار بگیرند.

 

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 

متاسفانه داستان بریجت هم بی‌شباهت به داستان بالا نیست:

در سن پنج سالگی به وسیله یک عضو خانواده مورد سوءاستفاده  قرار گرفتم. سعی کردم درد و عصبانیتم را دفن کنم چون می‌ترسیدم در این مورد سخنی به کسی بگویم. اکنون که با این مسئله به طریقی کنار آمده‌ام و به زندگی‌ام نگاه می‌کنم می‌بینم، چگونه این واقعه در زندگی من موثر بوده است. زمانی هم که داشتم این واقعه نفرت‌انگیز را پنهان می‌کردم در واقع خودم را پنهان کرده بودم. تا سیزده سال با کابوس بچگی‌هایم روبرو بودم.

بیش‌تر مردم تجربه‌اب را که من داشتم یا چیزی شبیه این واقعه را تجربه می‌کنند ولی اکثرشان آن را پنهان می‌کنند. چرا؟دلیل آن هر چه باشد پنهان کردن چاره این مسئله نیست. این کار آن‌چنان زخم عمیقی در روح انسان به جای می‌گذارد که به نظر می‌رسد هیچ راهی . برای بهبود آن وجود ندارد.

روبه‌رو شدن با این مسئله تنها راهی است که می‌تواند این بریدگی عمیق خونین را به هم بدوزد. کسی را که با او راحت هستید و به او اعتماد دارید پیدا کنید و با او صمیمانه صحبت کنید. این دوران، دوران بسیاد طولانی و مشکلی است ولی فقط وقتی با آن کنار بیایید قادر به زندگی خواهید بود.

 

راز خود را به کسی بگویید

اگر خدای ناکرده شما به اجبار مورد سوءاستفاده قرار گرفتید تقصیر شما نیست. واقعیت‌ها باید گفته شوند. سوءاستفاده با رازداری رونق پیدا می‌کند.

با گفتن راز خود به شخص دیگر، مشکلتان را به دو نیم قست کنید. با یکی از دوستان یا خویشان خود که مورد اعتماد هستند صحبت کنید. در یک جلسه کشاوره شرکت نمایید یا با یک روان پزشک و یا روانشناس حرفه‌ای ملاقات کنید.

اگر اولین شخصی که با او سخن می‌گویید پذیرای راز شما نیست ناامید نشوید. آن‌قدر بگردید تا آن فرد مناسب را پیدا کنید. راز خود را با کسی گفتن، یک قدم مهم در راه بهبودی و شفاست. خون‌سرد باشید و برای این کار پیش‌قدم شوید. نیازی نیست که با این محموله راز یک روز دیگر بسازید.

 

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 

منبع: هفت قدم در راه موفقیت، نوشته شان کاوی

 

بیشتر بخوانید:

هیچ وقت اجازه ندهید ترس هایتان تصمیم بگیرند

اگر می‌خواهید پدر و مادرتان و دیگران به شما اعتماد کنند