1398/10/20 19:51

فوبیای ایدز و ترس از ایدز چیست و چگونه آن را برطرف کنیم؟

توسط مدیر / 0 نظر

فوبیای ایدز و ترس از ایدز نوعی بیماری است. فوبیایی ناشی از ایدز که حتی شنیدن نام آن هم باعث ایجاد ترس و وحشت در بسیاری از مردم می‌شود.

این ترس تا زمانی که کنترل زندگی شما را در دست نگیرد منطقی به نظر می‌رسد اما اگر کار به جایی برسد که زندگی و روابط روزانه شما را تحت تاثیر قرار دهد مسئله پیچیده‌تر خواهد شد و در موارد شدید به درمان نیاز پیدا خواهید کرد.

ما در این مقاله قصد داریم شما را با فوبیای ایدز، علل به وجود آمدن و نحوه درمان آن بیشتر آشنا کنیم پس چنان‌چه شما نیز با ترسی همیشگی از بیماری ایدز همراه هستید یا کسانی را در اطراف خود می‌شناسید که با چنین مشکلی مواجه هستند در ادامه با ما همراه باشید.

فوبیای ایدز چیست؟

به طور کلی به ترس از احتمال ابتلا به ویروس HIV تا جایی که فرد را از انجام امور روزمره باز دارد و زندگی او را با اختلال مواجه کند فوبیای ایدز گفته می‌شود.

فوبیای ایدز اغلب به عنوان ترس غیرمنطقی از آلوده شدن به ایدز یا ترس از این که به رغم نداشتن شواهد از قبل دچار این بیماری شده باشید، شناخته شده است. اگر چه در مراحل اولیه به راحتی می‌توان این شرایط را پشت سر گذاشت اما در ادامه شرایط دیگری وجود دارند که شخص بدون مداخله مستقیم به سختی می‌تواند از آن‌ها عبور کند.

طبق تعریف معمولا فوبیا به ترس یا اضطراب غیرمنطقی نسبت به یک مسئله خاص گفته می‌شود که این موضوع اغلب می‌تواند زندگی فرد را تحت کنترل خود درآورد، روابط اجتماعی‌اش را با اختلال مواجه کند و به طور کلی کیفیت زندگی او را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

افرادی که از فوبیای ابتلا به ایدز رنج می‌برند اغلب به قدری درباره ابتلا به این بیماری متقاعد می‌شوند که هر چقدر هم آزمایش‌های مکرر از آن‌ها گرفته شود و جواب منفی بگیرند باز هم ترس‌شان برطرف نمی‌شود. این افراد مدت زمان زیادی را صرف جستجو در اینترنت می‌کنند تا شواهدی را بیابند که ثابت کنند ترسشان بی‌دلیل نیست.

از طرف دیگر افرادی نیز وجود دارند که نسبت به ابتلا به ویروس ایدز وسواس دارند و برای جلوگیری از ابتلا به آن هر کاری انجام می‌دهند. آن‌ها ممکن است حتی از یک لکه کوچک روی لباسشان ترس داشته باشند و آن را لکه خون آلوده به ایدز تصور کنند. حتی گاهی اوقات ممکن است راه حل‌های مضحکی برای جلوگیری از آلوده شدن به ایدز از طریق رابطه جنسی ارائه دهند و در دام محصولات و ابزارهایی بیافتند که نه تنها فایده‌ای ندارند بلکه حتی ممکن است آسیب‌هایی نیز به آن‌ها وارد کنند.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 

علل به وجود آمدن ترس از ایدز و فوبیای ایدز

اگر چه علت به وجود آمدن این فوبیا هنوز به خوبی مشخص نیست اما برخی از کارشناسان بهداشت روان معتقدند که ژنتیک افراد می‌تواند یکی از علل اصلی در به وجود آمدن تمایل به ایجاد فوبیا باشد.

برخی دیگر معتقدند که فوبیاها نتیجه اتفاق‌ها و تجربیات نامطلوب در گذشته افراد هستند. به عنوان مثال فوبیای آب می‌تواند ناشی از شناختن افرادی باشد که قبلا در آب غرق شده‌اند. به همین ترتیب برای بیماری ایدز نیز اگر افرادی را بشناسید که قبلا به این بیماری مبتلا شده‌اند و شدت بالای بیماری، زندگی سختی را برایشان به وجود آورده است یا این که در نهایت در اثر ابتلا به آن فوت کرده‌اند ممکن است دچار فوبیای ایدز شوید.

یک علت اصلی دیگر می‌تواند مربوط به احساس گناه برای عملی باشد که فرد آن را اشتباه می‌داند.

به طور معمول این موارد پس از حالت‌هایی مانند احساس پشیمانی از رابطه جنسی به وجود می‌آیند مانند مرد متاهلی که رابطه نامشروع خارج از ازدواج داشته، فرد جوانی که مرتکب زنا شده است یا مردی که برای بار اول با همجنس خود رابطه جنسی برقرار کرده است. اگر چه این شرایط به خودی خود ریسک ابتلا به ایدز را تا حد زیادی بالا می‌برند اما ترس مهم دیگری که به دنبال دارد توضیح درباره این است که فرد از چه طریق دچار بیماری شده است.

در ذهن افرادی که فوبیای ایدز دارند، ایدز می‌تواند نتیجه اجتناب ناپذیر عمل نادرستی باشد که انجام داده‌اند و آن‌ها ایدز را نوعی مجازات برای جرمی که مرتکب شده‌اند، می‌دانند. این افراد به خاطر گناهی که مرتکب شده‌اند خود را سزاوار ابتلا به این بیماری می‌دانند.

علاوه بر این، فرهنگ نیز می‌تواند نقش مهمی در به وجود آمدن این نوع فوبیا داشته باشد. تربیت، دین و تجربیات شخصی فرد می‌توانند به احساس ندامت ناشی از گناه افزوده شوند و معیار تعیین کننده در آن اخلاقی بودن و غیر اخلاقی بودن هر مسئله است.

راههای درمان

افراد مبتلا به فوبیای ایدز را اغلب می‌توان با ترکیبی از روان درمانی و دارو معالجه کرد. از سوی دیگر مشاوره با یک نفر روانپزشک و کسب آگاهی درباره حقایق این بیماری می‌تواند به شما کمک کند در حالی که ممکن است در درمان فوبیای ایدز ریشه‌یابی ترس از اهمیت بیشتری برخوردار باشد.

در بسیاری از موارد فوبیا هیچ ارتباطی با ابتلا به ایدز ندارد و مشورت با یک متخصص بهداشت روان کارآزموده معمولا کمک شایانی به شما می‌کند. داشتن اطلاعات کامل درباره نحوه انتقال ایدز می‌تواند برای افرادی که در این زمینه از اطلاعات کمی برخوردارند و فوبیای دچار شدن به ایدز را دارند کمک کننده باشد.

به عنوان مثال افراد زیادی وجود دارند که با شنیدن نام ایدز تصور می‌کنند که به هیچ وجه نباید به فرد آلوده حتی نزدیک شوند در حالی که آلوده شدن به ویروس ایدز به این راحتی نیست و تنها خون و مایعات آلوده بدن هستند که موجب انتقال آن می‌شوند نه مواردی مانند دست دادن و روبوسی کردن با فرد آلوده.

دوره درمان می‎‌تواند به صورت فردی، گروهی یا خانوادگی انجام شود. همچنین برای درمان اختلال اضطراب می‌توان با تجویز دکتر، داروهایی مانندZoloft، Sertraline  و Lexapro، Escitalopram oxalate را نیز مصرف کرد.

 برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 

علل مختلفی در به وجود آمدن فوبیای ایدز دخیل هستند و مواردی نیز وجود دارند که می‌توانند باعث شدت یافتن هر چه بیشتر تر این بیماری روانی شوند. به طور کلی برای این که پیش از شدت یافتن فوبیا آن را درمان کنید لازم است که به یک فرد متخصص در زمینه بهداشت روان مراجعه کنید تا علاوه بر ریشه‌یابی مشکلتان شما را به بهترین نحو ممکن راهنمایی کند.