1398/11/03 12:00

مرکز مشاوره ازدواج ، برای مشاوره ازدواج و زناشویی چه چیزهایی را بهتر است بدانیم؟

توسط مدیر / 0 نظر

مرکز مشاوره ازدواج ، چه اتفاقی درآن رخ می‌دهد؟

مشاوره ازدواج و زناشویی، که به زوج درمانی آن را می‌شناسند یکی از شاخه‌های روان درمانی است.

مشاوره ازدواج و زناشویی به هر مدل زوجی کمک می‌کند که مشکلشان را بشناسند و رابطه‌شان را بهبود ببخشند. در مرکز مشاوره ازدواج در طول مشاوره افراد تصمیم‌های فکر شده‌ای می‌گیرند. مانند اینکه دوباره رابطه‌شان را بسازند و به آن قوت ببخشند و یا اینکه هر کدام راهشان را جدا کنند و مسیر خود را بروند.

مشاوره ازدواج و زناشویی معمولا توسط روانشناسانی عرضه می‌شود که در این حیطه تخصص دارند. مشاوره ازدواج و زناشویی معمولا تعداد جلسات زیادی نمی‌برد و بسته به موقعیت گاهی هر دو نفر در جلسات حضور پیدا می‌کنند و گاهی یکی از زوج‌ها تصمیم می‌گیرد که به تنهایی به مرکز مشاوره ازدواج مراجعه کند و مشاوره بگیرد.

 

چرا مشاوره ازدواج و زناشویی بگیریم؟

مشاوره ازدواج و زناشویی به هر نوع رابطه نزدیکی کمک می‌کند. بدون در نظر گرفتن این‌که در چه مرحله‌ای از زندگی زناشویی هستید و یا در حال آشنایی به قصد ازدواج هستید و یا ...

بعضی از زوج‌ها به دنبال مشاوره هستند تا یاد بگیرند چطور رابطه خود را مدیریت کنند به آن قوت ببخشند و بهتر بتوانند یکدیگر را درک کنند.

همچنین در مرکز مشاوره ازدواج به افراد و زوج‌هایی که قصد ازدواج دارند راهنمایی و کمک می‌شود. مشاوره قبل از ازدواج به زوج‌ها کمک می‌کند که قبل از ازدواج شناخت بهتر و عمیق‌تری نسبت به هم پیدا کنند و تفاوت‌هایشان را بشناسند.

در باقی موارد افراد به مرکز مشاوره ازدواج مراجعه می‌کنند تا رابطه‌ای که با مشکل مواجه شده است را مورد بررسی قرار دهند.

اگر هر کدام از مشکلات زیر در رابطه‌تان رخ داده است می‌توانید به مرکز مشاوره ازدواج مراجعه کنید و یا با یکی از مشاورین ازدواج و زناشویی تلیار تلفنی صحبت کنید و مشورت بگیرید:

 • مشکل ارتباطی
 • مشکلات جنسی
 • مشکل درباره پرورش فرزندان یا فرزندخوانده‌ها
 • سومصرف مواد
 • خشونت و پرخاشگری
 • ناباروری

همچنین مشاوره ازدواج و زناشویی می‌تواند مواردی که تعارض‌های خانوادگی اتفاق افتاده باشد مفید باشد. اگر خشونت در این تعارض‌ها به جایی رسیده باشد که شما از انجام هر کاری بترسید مشاوره گرفتن به تنهایی کافی نخواهد بود. بهتر است با پلیس و اورژانس اجتماعی تماس بگیرید.

 

چطور برای مشاوره ازدواج و زناشویی آماده شویم؟

تنها چیزی که برای آمادگی نیاز است این می‌باشد که مشاور و روانشناس خود را پیدا کنید. برای پیدا کردن مشاور می‌توانید از پزشک خود سوال بپرسید که آیا می‌تواند شما را به کسی ارجاع دهد. کسانی که دوستشان دارید،  دوستان‌تان، مسئول نیروی انسانی محل کارتان، راهنمای دینی که دارید و ... می‌توانند به شما کمک کنند و اگر مشاوری را می‌شناختند به شما معرفی کنند. پیشنهاد ما به شما این است که لیست مشاوران ازدواج و زناشویی تلیار را ببینید، درباره هر کدام بخوانید نظرات مراجعین‌شان را مطالعه کنید و در نهایت مشاور خود را انتخاب کنید.

اگر شما بتوانید چند مشاور را ببینید قبل از اینکه مشاور خود را پیدا کنید بسیار به شما کمک خواهد کرد. با توجه به اینکه این کار می‌تواند هم از لحاظ زمانی و هم مالی برای شما هزینه‌بر باشد پیشنهاد می‌کنیم با چند مشاور تلیار تماس تلفنی داشته باشید تا راحت‌تر و سریع‌تر مشاور خود را پیدا کنید.

 

قبل از این‌که مشاورتان را انتخاب کنید به این توجه داشته باشید که آیا این مشاور برای شما و شریک عاطفی‌تان مناسب است یا نه. پرسیدن این سوالات می‌تواند کمک کننده باشد:

 • تحصیلات و تجارب مشاور و روانشناس:

تحصیلات و دوره‌های آموزشی که مشاورتان گذرانده است چیست؟ آیا مشاورتان مجوز فعالیت دارد؟ تجربخ‌ مشاورتان در موضوع مشاوره شما چقدر و چگونه است؟

 • در دسترس بودن

مرکز مشاوره ازدواج که انتخاب کرده‌اید کجاست؟ چه ساعت‌‌هایی وقت مشاوره دارد؟ آیا در زمان‌های اورژانسی دسترسی به مشاور خود دارید؟

 • دوره مشاوره

احتمالا به جند جلسه مشاوره احتیاج خواهید داشت؟ هز جلسه چه مقدار زمان خواهد برد؟

 • هزینه مالی

هزینه هر جلسه چقدر است؟

 

شما می‌توانید چه انتظاراتی از زوج درمانی و مشاوره ازدواج داشته باشید؟

مشاوره ازدواج و زناشویی معمولا به زوج‌ها کمک می‌کند که با هم همراه شوند مخصوصا زمان‌هایی که با هم مراجعه می‌کنند و یا با یک مشاور جلسه دارند.

کار کردن با مشاور و روانشناس به شما یاد می‌دهد که چطور به رابطه خود استحکام ببخشید. شما در روابط خود این مهارت‌ها را یاد خواهید گرفت:

 • چطور آزادنه ارتباط مفید برقرار کنید.
 • در مهارت حل مسئله بهتر خواهید شد.
 • چطور درباره اختلاف نظراتی که دارید منطقی صحبت کنید.

شما یاد خواهید گرفت که همان طور که به نقاط بد و خوب رابطه‌تان اشاره می‌کنید بهتر بفهمید که مشکلاتی که با آن برخورد کرده‌اید از کجا نشأت می‌گیرندو شما با شریک عاطفی‌تان یاد خواهید گرفت که چطور با هم مشکلات را شناسایی کنید و بدون این‌که کسی سرزنش شود آن را مورد بررسی قرار دهید و یاد بگیرید که چطور می‌توانید زندگی و رابطه‌تان را بهبود ببخشید.

 

اینجا به نکاتی اشاره می‌کنیم که اگر دارید درباره گرفتن مشاوره ازدواج و زناشویی فکر می‌کنید بهتر است به آن‌ها توجه کنید:

 • ممکن است حرف زدن درباره مشکلات با مشاور به نظر شما کار سختی به نظر برسد:

ممکن است جلسه‌ها در سکوت بگذرند و شما به سختی صحبت کنید و شما و شریک عاطفی‌تان همچنان به خاطر اشتباه درک شدن عصبانی باقی بمانید و یا این‌که ممکن است در طول جلسات با هم دعوا و بحث کنید. اگر هر کدام از این اتفاقات رخ داد نگران نشوید. مشاور شما می‌تواند در بحث‌هایتان نقش یک داور را بازی کند و زمانی که شما با احساسات‌تان مواجه شدید همراهتان باشد و کمک کند.

 

 • شما می‌توانید به تنهایی به مرکز مشاوره ازدواج بروید و مشاوره ازدواج و زناشویی بگیرید.

اگر شریک عاطفی‌تان از آمدن به مرکز مشاوره ازدواج و زناشویی و گرفتن مشاوره امتناع می‌کند شما می‌توانید به تنهایی در جلسات مشاوره حضور پیدا کنید. مرمت کردن یک رابطه از این طریق می‌تواند بیشتر چالش‌برانگیز باشد اما شما می‌توانید با یاد گرفتن و بهتر شناختن رفتارها و واکنش‌هایتان به خود کمک کنید.

 

 • دوره مشاوره ازدواج و زناشویی معمولا کوتاه است.

بعضی از افراد فقط نیاز به چند جلسه مشاوره دارند در حالی که برخی از افراد نیاز به چند ماه مشاوره دارند. برنامه مشخص وره مشاوره شما کاملا بستگی به موقعیتی دارد که در آن هستید. گاهی مشاوره ازدواج و زناشویی کمک می‌کند که زوج‌ها بفهمند که مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم می‌کنند حل شدنی نیست و بهترین راه این است که به رابطه خود پایان دهند. پس از آن جلسات می‌تواند متمرکز بر بروی این باشد که مهارت‌های اتمام یک رابطه را یاد بگیرند.

 • ممکن است مشق داشته باشید.

مشاور شما ممکن است پیشنهاد دهد که مهارت‌های ارتباطی که در طول جلسات یاد گرفته‌اید را در خانه تمرین کنید. به عنوان مثال: ارتباط و گفت‌وگو چشم در چشم با شریک عاطفی‌تان درباره موضوعاتی که استرس‌آور نیستند. برای چند دقیقه بدون این‌که تلوزیون، تلفن همراه یا بچه‌ها حواستان را پرت کنند.

 

 • شما یا شریک عاطفی‌تان ممکن است به مراقبت‌های ویژه نیاز داشته باشید.

اگر یکی از شما دچار اختلالات روانشناختی است و یا دچار سو مصرف مواد است و یا مسائل دیگر مشاور شما ممکن است همراه با متخصص دیگری طول درمان شما را کامل کند.

 

تصمیم‌گیری درباره این‌که به مرکز مشاوره ازدواج بروید می‌تواند سخت باشد. اگر در رابطه‌تان دچار مشکل شده‌اید، اینکه به دنبال کمک بگردید خیلی مفید‌تر از ان خواهد بود که مشکل‌تان را نادیده بگیرید و یا آن را به دست زمان بسپارید به امید آن‌که خودش حل شود.

گاهی اوقات پذیرفتن همین نکته که رابطه‌تان نیاز به کمک دارد سخت‌ترین قسمت است. بیشتر افرادی که تجربه این نوع مشاوره را داشته‌اند آن را توانمند کننده و روشن کننده و الهام‌بخش دانستند. پیشنهاد می‌کنیم تلیار را دانلود کنید تا نظرات افرادی که مشاوره ازدواج و زناشویی گرفته‌اند را بخوانید و با تجارب آنان آشنا شوید.