1398/11/03 11:30

هفتگی برنامه ریزی کنید

توسط مدیر / 0 نظر

هفتگی برنامه ریزی کنید. هر هفته پانزده دقیقه وقت بگذارید و تمام هفته خود را برنامه‌ریزی کنید و فقط ببینید چه تاثیری می‌تواند داشته باشد.

اما چرا برنامه ریزی هفتگی؟

چون ما هفتگی فکر می‌کنیم و از طرفی برنامه‌ریزی روزانه خیلی جزئی و برنامه‌ریزی ماهانه نیز خیلی کلی است. هر وقت که دفتر برنامه ریزی تهیه کردید، این سه مرحله از دستورالعمل برنامه‌ریزی هفتگی را دنبال کنید:

مرحله اول - سنگ‌های بزرگتان را شناسایی کنید

اول و یا آخر هر هفته بنشینید و درباره کارهایی که می‌خواهید هفته آینده انجام دهید فکر کنید. از خود بپرسید:

"مهم‌ترین کارهایی که می‌خواهم این هفته انجام دهم چیست؟"

من این کارها را سنگ بزرگ می‌نامم. این سنگ‌ها شبیه اهداف کوچک می‌باشند و بهتر است در اهداف درازمدت‌تان گره خورده باشند.

ممکن است لیست سنگ‌های بزرگتان شبیه این باشد:

  • برای امتحان درس بخوان.
  • فلان کتاب را تمام کن.
  • در نمایشگاه حضور داشته باش.
  • تقاضانامه‌های استخدام را کامل کن.
  • مهمانی الیزابت.
  • سه دفعه ورزش کن.

راه دیگر برای شناسایی سنگ‌های بزرگ، فکر کردن درباره نقش‌هایی است که در زندگی بازی می‌کنید. مثل نقشتان به عنوان یک دانش‌آموز، دوست، عضو خانواده، کارمند، شخص و هر کار دیگری که می‌کنید. سپس یک یا دو کار مهمی را که در هر نقش می‌خواهید انجام دهید بنویسید. برنامه‌ریزی زندگی‌تان در اطراف نقش‌هایتان به شما کمک خواهد کرد تا متعادل باشید.

همان‌طور که سنگ‌های بزرگ هفتگی را شناسایی می‌کنید اختیار خود را از دست ندهید. هر چند ممکن است احساس کنید چهل‌تا سنگ بزرگ برای انجام دادن دارید. واقع‌بین باشید و توجه خود را به بیش‌تر از ده تا پانزده تا جلب نکنید.

 

مرحله دوم - برای سنگ‌های بزرگتان وقت بگذارید

آیا تا کنون آزمایش سنگ بزرگ را دیده‌اید؟

سطلی بردارید و نصف آن را پر از سنگ‌های ریز کنید. بعد سعی نمایید، چند سنگ بزرگ بر روی آن‌ها در همان سطل قرار دهید. متوجه خواهید شد، همه آن‌ها حا نمی‌شوند. اکنون سطل را خالی و دوباره تلاش کنید.

این دفعه، اول سنگ‌های بزرگ و بعد سنگ‌های کوچک را در سطل بریزید. خواهید دید سنگ‌های ریز به خوبی در فضای بین سنگ‌های بزرگ قرار می‌گیرند و بدین ترتیب همه سنگ‌ها جا می‌شوند و سطل نیز پر می‌گردد.

تفاوت کار در ترتیب قرار دادن سنگ‌های بزرگ و کوچک در سطل است. اگر سنگ‌های ریز را اول بریزید، همه سنگ‌های بزرگ حا نمی‌گیرند ولی اگر اول سنگ‌های بزرگ را جا دهید همه آن‌ها در سطل جای می‌گیرند: هم سنگ‌های بزرگ و هم سنگ‌های کوچک.

سنگ‌های بزرگ کارهای مهم شما، و سنگ‌های ریز مثل کارهای خانه، کارهای پرمشغله، تلفن زدن‌ها و مزاحمت‌ها، بیانگر تمام کارهای کوچک و روزمره وقت‌گیر شما هستند.

با توجه به این داستان اگر اول سنگ‌های بزرگتان را زمان‌بندی نکنید برنامه‌هایتان انجام نخواهد شد.

در طول انجام برنامه هفتگی‌تان، با نوشتن آن‌ها در تقویم برنامه‌‌ریزی برای آن‌ها وقت بگذارید. برای نمونه ممکن است تصمیم بگیرید بهترین زمان برای شروع تحقیق تاریختان را شب سه‌شنبه تعیین کنید و بهترین زمان برای زنگ زدن به مادر بزرگ را شی یک‌شنبه قرار دهید. حالا برای آن‌ها وقت بگذارید، این کار مانند رزرو کردن است.

اگر سنگ بزرگتان مثل : "این هفته روزی سه بار از کسی تعریف و تمجید کن" زمان به خصوصی ندارد، آن را در جایی از تقویم‌تان که در دست‌رس است بنویسید. اگر شما در ابتدا زمانی برای سنگ‌های بزرگتان تعیین کنید، فعالیت‌های روزانه دیگر نیز هم‌چنان جای خواهند گرفت و حتی اگر جای نگرفتند، خیالی نیست. بهتر است به جای سنگ‌های بزرگ سنگ‌های ریز را کنار بزنید.

 

مرحله سوم - بقیه کارها را زمان‌بندی کنید

وقتی که تمام سنگ‌های بزرگتان را زمان‌بندی کردید به دنبال آن تمام کارهای کوچک، وظایف روزانه و قرارهای دیگرتان را برنامه‌ ریزی کنید. این‌ جاست که سنگ‌های ریز به کار می‌آیند. امکان دارد، بخواهید پیشاپیش به تقویم‌تان نگاهی بیندازید و رویدادها و فعالیت‌های آینده را مثل مسافرت، کنسرت یا تولد بنویسید.

برنامه روزانه‌تان را تعدیل کنید

با برنامه‌ی هفتگی‌تان در جای خود، هر روز را تا حد امکان با خود سازگار کنید. شاید مجبور شوید چند سنگ ریز و درشت را گاه گاهی جابه‌جا نمایید. بهترین سعی خود را در دنبال کردن برنامه‌تان بکنید. ولی اگر فرصت نکردید که همه کارهای برنامه ریزی شده را انجام دهید هیچ اشکالی ندارد.

جتی اگر فقط یک سوم از سنگ‌های بزرگتان را انجام دادید، این یک سوم بیش‌تر از کارهایی است که ممکن بود بدون برنامه ریزی انجام دهید. اکر این روش برنامه‌ریزی هفتگی بیش از حد سخت و پیچیده به نظر می‌رسد، کاملا قطعش نکنید بلکه آن را ساده و سبک سازید.

به عنوان مثال ممکن است احساس کنید فقط می‌خواهید برای تمام هفته دو یا سه سنگ بزرگ بردارید، فقط همین. مطلب اصلی این است: حرکت ساده‌ی "از پیش برنامه ریزی کردن"، در هر هفته به شما کمک خواهد کرد تا به سنگ‌های بزرگتان بیش‌تر توجه کنید و کم کم کارهای بیش‌تری انجام دهید.

 

آیا واقعا تاثیر دارد؟

آیا "وقت خود را اداره کردن و موارد دیگر" واقعا تاثیر دارد؟ بله مطمئنا. من خودم شخصا نامه بسیاری از مخاطبین را خوانده‌ام که با پیش‌نهادات بالا به موفقیت‌های زیادی دست یافته‌اند. این‌ها نظرات دو مخاطب است که محدوده زمانی را فراگرفته‌اند و شروع به استفاده از دفتر برنامه‌ریزی هفتگی خود کرده‌اند:

 

تجربه جیکوب

یادم می‌آید که یک‌بار به جدول برنامه‌ریزی‌ام نگاه کردم و با خود گفتم: "راست می‌گوید. من خیلی از کارها را آخرین لحظه انجام می‌دهم، اگر پروژه‌ای روشنبه باید تحویل داده می‌شد من آن را یک‌شنبه شب انجام می‌دادم یا اگر جمعه امتحانی داشتم پنج‌شنبه به دانشگاه نمی‌رفتم تا برای امتحانم درس بخوانم و در نتیجه بیش‌تر اوقات در بحران بودم. وقتی فهمیدم برایم چه چیزهایی مهم هست شروع به برنامه ریزی و استفاده از یک دفتر برنامه‌ریزی کردم. اگر می‌خواستم به ماهی‌گیری بروم، می‌گفتم: خب ، این یکی مهم‌تر است. اول این کار را انجام می‌دهم و بعد شاید فردا تمام روز را بتوانم ماهی‌گیری کنم". بالاخره شروع به بهتر درس خواندن و گرفتن نمرات کامل در امتحانات کردم و همه چیز در جای خود قرار گرفت. اگر زودتر از این‌ها، از وقتم استفاده‌ی بهتری کرده بودم، زندگی‌ام با فشار کمتری رو‌به رو می‌شد.

 

تجربه بوروک

از زمانی که دیگر سعی نمی‌کنم به یاد بیاورم که چند روز دیگر باید چه کاری کنم درجه فشارم کاهش یافته است. حالا حاضر و آماده‌ام و می‌توانم برنامه‌ام را بنویسم. هر وقت، اعصابم خراب می‌شود و تحت فشار قرار می‌گیرم نگاهی به برنامه‌ام می‌اندازم و متوجه می‌شوم که هنوز هم برای انجام تمام کارها به خصوص کارهای مهم وقت دارم.

 

یکی از چیزهایی که نمی‌تواند بازیافت شود، وقت است. پس هر لحظه را گرامی بدارید. این سخن ملکه‌ی الیزابت در بستر مرگش را بشنوید: "تمام دارایی‌ام را با یک لحظه عوض می‌کنم."

 

بقیه مرحله سوم

مرحله سوم فقط اداره کردن وقت خودتان نیست. بلکه این تازه نصف آن است. بقیه آن آموختن غلبه بر هراس و فشار اطرافیان است. با وفا بودن نسبت به مسائل حائز اهمیت مثل ارزش‌ها و حفظ حدود خود در برابر فشار اطرافیان نیاز به شجاعت و دل و جرات دارد. اگر در این حوزه نیاز به کمک داشتید از مشاوران تلیار در این زمینه کمک بگیرید.

و اگر نیاز به راهنمایی و کشف اهداف خود داشتید مشاورین و روانشناسانی که در حوزه برنامه ریزی تخصص دارند می‌توانند کنار شما باشند.

 

منبع: هفت قدم در راه موفقیت، نوشته شان کاوی

 

بیشتر بخوانید:

برای بهتر خوابیدن و فردایی پرانرژی داشتن چی کار کنیم؟

چگونه خشم خود را مدیریت کنیم؟