1398/10/25 12:04

وقتی ناراحتم چه کار کنم

توسط مدیر / 0 نظر

اگر تا حالا از خودتان پرسیدید که " وقتی ناراحتم چه کار کنم " این مقاله را بخوانید و تمرین آن را انجام دهید تا برای همیشه حس بهتری به این موضوع داشته باشید.

 

۱. زخم عاطفی یا موردی را که در حال حاضر برای شما دردناک است را آشکار کنید.

این مورد می‌تواند -مانند یک رابطه ناآرام یا مشکل جسمانی یا مالی- هم‌اکنون در واقعیت شما موجود باشد یا ممکن است مربوط به رویدادی در گذشته باشد که هنوز به شما احساس ترس، آزردگی یا قربانی شدن می‌دهد.

وقتی این ناراحتی را مشخص کردید، از خودتان بپرسید: «این رویداد چه احساسی به من می‌دهد؟»

 

۲. چشمانتان را ببندید و از خودتان بپرسید: «این احساس را پیش از این چه هنگام داشته‌ام؟ این احساس مرا به یاد چه رویدادی در گذشته می‌اندازد؟»

بگذارید صحنه‌ای از گذشته در آگاهی شما ظاهر شود و تا می‌توانید به حزییات آن دقیق شوید.

 

۳. از خودتان بپرسید:«این رویداد چه معنایی برایم داشت؟»

معنایی که به رویدادهای زندگی خود می‌دهیم منشا درد عاطفی ماست، نه خود آن رویداد. هر کدام ما رویدادها و وضعیت زندگی خود را به یک شکل تعبیر می‌کنیم. معنایی که به تجربه‌های زندگی می‌دهیم تعیین می‌کنند که آیا از آن رویداد برای تواناتر شدن و پیشرفت استفاده کرده‌ایم یا ناتوان شدن و گرفتار ماندن.

 

ونسا و ایما دو خواهر هستند که در کودکی پدرشان آن‌ها و مادرشان را رها کرد.

ونسا خواهر کوچک‌تر خوشحال بود که دیگر مجبور نیست به دعواهای پدر و مادرش کوش کند و اکنون مادرش توجه بیشتری به او دارد. ایما، برخورد کاملا متفاوتی داشت. او رفتن پدرش را به این معنا گرفت که دوست داشتنی نیست و از این که پدر و مادرش از هم جدا شده‌اند، احساس خجالت می‌کرد. این رویداد ونسا را زخمی نکرد، ولی زخم عمیقی در ایما به جا گذاشت. وقتی نتیجه‌گیری‌هایی را  که در زندگی کرده‌اید کشف کنید، می‌بینید که آن‌ها اغلب، موضوع تکراری داستان زندگی خود شما هستند.

 

۴. رفتارها و الگوهای تکراری ناشی از این نتیجه‌گیری را یادداشت کنید.

برای نمونه اگر نتیجه‌گیری کردید که بی‌ارزش، روست نداشتنی یا ناکافی هستید، تجاربی را پیابید که این نتیجه‌گیری را تایید می‌کنند.

 

۵. ببینید برای تفکر محدودکننده‌ای که درباره خود دارید، چه کسی را محکوم می‌کنید و کدام یک از اطرافیانتان را برای همه پیامدهای ناشی از آن نتیجه‌گیری مقصر می‌شمارید؟

باید همه راه‌ها، زمان‌ها  وضعیت‌هایی را که فرصت یافته‌اید محق بودن خود و مقصر بودن آن شخص را ثابت کنید، در نظر بگیرید. هر بار این موضوع تکرار می‌شود و شما گرفتار الکوهای خودویرانگر می‌شوید، می‌خواهید چه کسی را تنبیه کنید؟

 

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 

۶. چشمانتان را ببندید و از خودتان بپرسید:«برای درمان این زخم باید برایم چه پیش بیاید؟»

آیا باید مراسم خاصی انجام دهید تا درد این پیشامد در شما بهبود یابد؟ آیا باید حرفی بزنید یا شخص دیگر باید حرفی بزند یا کاری کند تا احساس یکپارچگی کنید؟

نوشتن برای التیام زخم‌های عاطفی عالی‌ست. می‌توانید نامه‌ای به شخص مورد نظر خود بنویسید یا هر چه را به فکرتان می‌رسد روی کاغذ بیاورید و عواطفتان را ابراز کنید.

 

۷. موهبت‌های این رویداد را کشف کنید.

این آخرین و مهم‌ترین گام فرآیند به شمار می‌آید. فهرستی از همه آنچه در نتیجه تجربه این رویداد به دست آورده‌اید، یاد گرفته‌اید و می‌دانید تهیه کنید.  برای نمونه اگر همه عمر مورد تحقیر پدر و مادر خود قرار گرفته‌اید و آن‌ها مرتب به شما گفته‌اند:«چه قدر خنگ هستی!» ممکن است در نتیجه این رفتار تصمیم گرفته باشید که با پشتکار درس بخوانید، شاگرد خوبی بشوید و در زندگی به جایی برسید. اما اکنون با وجود همه این موفقیت‌ها به جای آن که از موفقیت خود شاد باشید، هنوز گرفتار آزردگی از پدر و مادرتان هستید. برای آن‌که هدایای این تجربه را بیابید، باید همه نگرش‌های مثبت و درس‌هایی را که این واقعه برای شما داشته است را بیابید. می‌توانید از خودتان بپرسید:

«اکنون چه می‌توانم به جهان عرضه کنم که بدون این تجربه نمی‌توانستم؟»

شاید این که در بچگی به شما خنگ می‌گفته‌اند، موجب شده باشد که با فرزندان خود خیلی مهربان باشید یا شاید شما را به سمت تحصیلات عالی پیش برده باشد. این هدایا، گوناگون و برای هر کدام ما متفاوت هستند. تشخیص این هدایا قدم مهمی در روند التیام است، زیرا تا موهبت رویدادهای منفی زندگی خود را نیابیم آن‌ها ما را کنترل خواهند کرد. رفتن به فراسوی داستانمان نیاز به آن دارد که موهبت‌ها، درس‌ها و خردی را که از هر رویداد مهم زندگی خود دریافت کرده‌ایم، تشخیص دهیم.

 

از تکرار داستان خود بیرون بیاید و گنج‌تان را پیدا کنید

پس از پذیرش این رویدادها می‌توانیم تمامی وجودمان را یکپارچه کنیم و همه اجزای ترکیب خود را به آگاهی‌مان بیاوریم. با در آغوش کشیدن درد و هدایای این رویدادها می‌بینیم که زندگی چگونه برای هدف خاصی طراحی شده و شکل گرفته است. فقط آن هنگام هدف منحصر به فردی که در نمایش‌نامه شخصی ما پنهان است، آشکار می‌شود.

ممکن سات در ابتدا این فرآیند دشوار به نظر برسد، چرا که بیشتر ما دردهای بررسی نشده فراوانی از گذشته با خود حمل می‌کنیم. من به هزاران نفر کمک کرده‌ام تا این فرایند را بگدرانند و متوجه شده‌ام که اگر حاضر باشیم اول در پی دردناک‌ترین وقایع برویم، ضربه‌های عاطفی فرعی و موارد کم‌اهمیت‌تر، خود به خود برطرف می‌شوند. اغلب متوجه می‌شویم که بسیاری از دردهای ما مربوط به یک رویداد اصلی هستند که موجب شده است به نتیجه‌گیری مهمی درباره خودمان برسیم و همین نتیجه‌گیری داستان زندگی ما را شکل داده است. در آن لحظه یکی از باورهای اصلی سایه را خلق کردیم که در طول داستان زندگی ما مدام تکرار شده و خود را نشان داده است.

از آنجا که هر کدام ما می‌توانیم هدیه منحصر به فردی به جهان عرضه کنیم که خاص خودمان است، فقط خود ما می‌توانیم این گنج درونی را بیابیم. ما یک هدیه هستیم و فقط می‌توانیم این موهبت را ببینیم که آماده باشیم: هنگامی که تمامی اجزای داستان خاص خودمان را پذیرفته باشیم، وقتی که حق مقصر شمردن و سرزنش دیگران را واگذار کرده باشیم. التیام زخم‌های گذشته ما فرایند مقدسی‌ست. لحظه‌ای که تصمیم می‌گیریم از نمایش‌نامه و حقارت وجود خود قدم به بیرون بگذاریم و تقدس وجودمان را ببینیم، لحظه مقدسی‌ست. با آموختن از زخم‌های عاطفی‌مان، خود را از گذشته رها می‌کنیم و می‌توانیم هدیه‌ای به راستی شگفت‌آور را دریابیم که همانا هدف الهی ما در این زندگی‌ست.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 

منبع: کتاب راز سایه، نوشته فرناز فرود

بیشتر بخوانید:

با گذشته خودم میجنگم

تضادهای درونی ما

خسته ام | خستگی در کنید