1398/10/25 14:35

ویروس طلب کاری

توسط مدیر / 0 نظر

بعضی از مردم به ویروسی مسری، دچار هستند که من آن را «ویروس طلب کاری» می‌نامم. ممکن است کسانی را که به این ویروس مبتلا هستند، دیده باشید. اینان فکر می‌کنند همه با آن‌ها لج هستند و آن‌ها از دنیا طلب دارند، هر چند که اصلا این طور نیست.

من سخن مارک تواین نویسنده معروف را دوست دارم که می‌گوید: "این طرف و آن طرف بروید و بگویید که دنیا بر شما حق زندگی را طلب دارد. دنیا به شما هیچ قرضی ندارد. دنیا اول این‌جا بوده است."

 

افرادی که دید طلب کاری دارند

من در دانشگاه با کسی فوتبال، بازی می‌کردم که متاسفانه به این بیماری مبتلا بود. این قبیل نظرات او مرا به جوش می‌آورد:

"اگر این مربی‌ها با من لج نبودند، من تا حال بازی در تیم فوتبال را شروع کرده بودم."

"نزدیک بود، راه توپ را ببندم که یکی جلویم را گرفت."

"اگر بند کفش‌هایم شل نمی‌شد می‌توانستم دوی چهارصد متر را بهتر طی کنم."

همیشه دوست داشتم به او بگویم: "آره، می‌دانم، اگر پدرم کچل بنود من رئیس جمهور بودم." این که چرا دوستم هیچ وقت بازی نمی‌کرد، برایم عجیب بود. در نظر او منشا تمام مشکلات از آن‌جا لود که مردم با او لج بودند. او هیچ فکر نمی‌کرد که شاید افکارش پایه مشکلاتش باشد.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 

هم‌چنین آدریانا، دانش‌آموز افتخاری، در شیکاگو در یک خانه دارای ویروس طلب کاری بزرگ شده است:

من یک سیاه پوست هستم و به این مطلب افتخار می‌کنم. رنگ پوست من هیچ وقت سد راه من قرار نگرفته است. من از معلمان و مشاوران سیاه و سفید چیزهای فراوانی یاد گرفته‌ام. ولی در خانه ما این موضوع فرق می‌کند. مادرم که حاکم خانه است و پنجاه سال دارد و از جنوب آمده است، طوری رفتار می‌کند که گویی به تازگی برده‌داری از بین رفته است. خوب کار کردن مرا در مدرسه به عنوان تهدید می‌داند. انگار که من با «قوم سفید» همدست شده‌ام. او هنوز هم از این‌گونه گفتارها استفاده می‌کند که می‌گوید: "آن مرد ما را از فلان چیز و فلان کار منع کرده است. و یا او ما را زندانی کرده و نمی‌گذارد کاری انجام دهیم."

من همیشه برمی‌گشتم و می‌گفتم: "هیچ شخصی تو را از هیچ کاری منع نکرده است. فقط تو خودت عامل این مسئله هستی، چون خودت این طور فکر می‌کنی و به این تفکرت نیز ادامه می‌دهی."

حتی نامزدم هم در این فرم شخصیتی «آن شخص من را لز فلان چیز منع می‌کند.» قرار گرفته است. او تازگی‌ها می‌]واست ماشینی را بخرد ولی خرید صورت نگرفت. او با عجز گفت: "اون مرد سفیده نمی‌خواهد که ما هیچ چیز از او بخریم." و من تقریبا کنترلم را از دست دادم و به او گفتم که چه قدر این طرز تفکر احمقانه است. این جرف باعث شد، او حس کند که من از آن مرد سفید طرفداری می‌کنم.

ولی من هنوز هم معتقد هستم، تنها کسی که می‌تواند انسان را از چیزی یا کاری منع کند خود آدم است.

 

مردم تند مزاج و طلب کار چه افکار و احساساتی دارند؟

مردم تند مزاج احساس قربانی شدن می‌کنند علاوه بر آن نیز:

  • به زودی به غیرتشان برمی‌خورد.
  • دیگران را مقصر می‌دانند.
  • عصبانی می‌شوند و چیزهایی می‌گویند که از گفتن آن پشیمان می‌شوند.
  • غر می‌زنند و همیشه شاکی هستند.
  • منتظر هستند اتفاقی برایشان بیفتد.
  • فقط وقتی مجبورند تغییر می‌کنند.

 

مسئول باشید

مسئول بودن به عنوان کلیدی است که به وسیله آن می‌توانید قدم‌های دیگر را بردارید. تا موقعی که شما در زندگی‌تان احساس رئیس بودن نکنید چیزی ممکن نخواهد بود. آیا این‌طور نیست؟

 

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 

منبع: هفت قدم در را موفقیت، شان کاوی

 

بیشتر بخوانید:

مقایسه کردن خود با دیگران

رقابت کردن