1398/10/20 19:49

چطور بفهمیم اعتماد به نفس کاذب داریم؟

توسط مدیر / 0 نظر

چطور بفهمیم اعتماد به نفس کاذب داریم؟

یقینا از این نکته اطلاع دارید که داشتن اعتماد به نفس باعث افزایش احتمال موفقیت می‌شود، چه مدیر یک شرکت باشید که می‌خواهد با اعتماد به نفس مدیریت کند، یک کارآفرین یا شخصی که فقط سعی می‌کند یاد بگیرد چطور نسبت به انتقادها واکنش نشان دهد، داشتن اعتماد به نفس مهم است.

اما نکته جالب این است که تعداد افرادی که امروزه اعتماد به نفس کاذب دارند زیاد شده است. ولی چطور بتوانیم این مشکل را در خودمان و سایرین تشخیص دهیم؟

اکثر افراد می‌توانند تفاوت بین یک فرد مغرور با کسی که شخصیت مطمئنی دارد را متوجه شوند. معمولا آن‌ها با هم فرق است. به عنوان مثال افراد مغرور اگر به چالش کشیده شوند ممکن است رفتار تهاجمی از خود نشان دهند.

اما افراد با اعتماد به نفس احتمالا ذهنی باز دارند و به حرف‌‎های طرف مقابل خود گوش می‌کنند.

با توجه به این مقدمه با دقت کردن به علایم زیر می‌توانید این مشکل را تشخیص دهید.

علایم فیزیکی اعتماد به نفس کاذب

برای شناسایی این علایم فیزیکی بهتر است به زبان بدن توجه کنید. در زبان بدن یک فرد نشانه‌هایی وجود دارد که می‌تواند به ما نشان دهد آیا یک فرد اعتماد به نفس کاذب دارد یا نه. به حرکات دست و وضعیت بدن غلو شده‌ای نگاه کنید که طبیعی نیستند. موارد زیر نمونه‌ای از آن‌ها هستند.

ایستادن

اخیرا نوع ایستادنی که توضیح می‌دهیم در بین سیاست‌مداران به ویژه اهالی دنیای سیاست بریتانیا محبوب شده است. می‌توانید اغلب ببینید این افراد به نحوی ایستاده‌اند که پاهای آن‌ها به شکل غیرطبیعی باز است و یک شکل V معکوس دارد. بنابراین چرا تعداد افرادی که این نوع ایستادن غیرطبیعی را انتخاب می‌کنند بیشتر شده است؟

سیاست‌مداران حداقل باید قدرتمند و توانمند به نظر برسند. آن‌ها برای این هدف باید صاف بایستند و فضای اطراف خود را پر کنند. رای‌دهندگان دوست ندارند افرادی به شکل گل پژمرده، رهبری آن‌ها و کشور را بر عهده گیرند. در نتیجه، این افراد اعتماد به نفس کاذب نشان می‌دهند و در حالت بدن خود غلو می‌کنند.

دهان

برخی از افراد زمانی که صحبت می‌کنند خودشان را لو می‌دهند، ولی نه به واسطه حرف‌هایی که می‌زنند، بلکه نوع صحبت کردنشان این قضیه را نشان می‌دهد. به عنوان مثال به افرادی دقت کنید که در زمان بیان کلمات خاص عمدا لب‌های خود را به سمت جلو می‌آورند.

آن‌ها عمدا کلماتشان را به شما تحمیل می‌کنند و مجبور می‌شوید به آن‌ها توجه کنید.

علاوه بر این، افرادی را در نظر بگیرید که پس از اتمام صحبت دهان خود را باز نگاه می‌دارند. به ویژه، این حرکت برای این است که شما را مجبور کنند فکر کنید حرف زدنشان تمام نشده است و جلوی جواب دادن‌تان را بگیرند.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

بازوها و دستان

یک نشانه دیگر اعتماد به نفس کاذب حرکات دست بسیار باز است به نحوی که فضای اطراف شما را در بر می‌گیرد. گرچه، اگر فرد واقعا اعتماد به نفس واقعی داشته باشد نیازی به این حرکات ندارد، رفتار و کلمات آن‌ها خودش گویای مسئله است.

فقط کافی است به یکی از بزرگ‌ترین سخنرانی‌های تاریخ یعنی «من یک رویا دارم» مارتین لوتر کینگ جونیور دقت کنید. این سخنران ماهر از حرکات دست بیش از حد باز برای رساندن پیام خود استفاده نکرد. نیازی به این کار نبود. کلمات و شور او نسبت به موضوع کافی بودند.

نشانه‌های روانی اعتماد به نفس کاذب

حق همیشه با آن‌ها است

حق همیشه با کسی نیست. حتی آلبرت انیشتین همه چیز را نمی‌دانست. بنابراین اگر فردی دائما ادعا کند که فقط باید دیدگاه و نظر او را بشنوید، با یک فرد با اعتماد به نفس کاذب روبه‌رو هستید.

چنین افرادی از این موضوع برای مخفی کردن اشتباهات خود یا حتی دروغ گفتن در مورد خودشان استفاده می‌کنند. تنها این نیست بلکه حتی تقصیر را به گردن سایرین می‌اندازند، به جای این که مسئولیت را خودشان قبول کنند.

علاوه بر این، آن‌ها به افرادی که با آن‌ها موافق نباشند یا ایده‌ متفاوتی داشته باشند حمله می‌کنند. افرادی که اعتماد به نفس واقعی دارند می‌دانند که برای یادگیری از طرف مقابل، باید بپذیرند که اشتباه کردند و مسئول این اشتباه هستند.

آن‌ها مرکز توجه هستند

چنین افرادی سعی می‌کنند جلوتر از سایرین باشند، هر جا که می‌روند طرفدار برای خود داشته باشند و دوست دارند ستاره جمع نام گیرند. این موارد از جمله علایم متعدد خودشیفتگی است، ولی همچنین اعتماد به نفس کاذب طرف مقابل را نشان می‌دهند.

اگر به خودتان اعتماد دارید، نیازی به این همه خودنمایی و تقلید از سلبریتی‌ها ندارید.

همچنین، افراد با اعتماد به نفس واقعی اصلا نیاز به توجه سایرین را حس نمی‌کنند. آن‌ها از خودشان راضی هستند و نیازی به تایید سایرین ندارند. افراد با اعتماد به نفس کاذب عاشق این هستند اسم خود را روی تابلوهای مختلف درخشان ببینند. آن‌ها بهترین کت و شلوارها را می‌پوشند یا گران‌قیمت‌ترین کیف‌ها را به دست می‌گیرند.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

آن‌ها تصمیم خود را تغییر می‌دهند

اعتماد به نفس واقعی در گروی نظر عموم نیست. ربطی به چیزی که سایرین فکر می‌کنند و چه چیزی محبوب است ندارد. افرادی که به باورهای خود مطمئن هستند، هویتی ثابت دارند. علاوه بر این، آن‌ها می‌دانند در این دنیا چه چیزی برایشان مهم است و چه شخصیتی هستند. آن‌ها تحت تاثیر تغییر دیدگاه عموم یا عوض شدن شرایط قرار نمی‌گیرند.

افراد مطمئن به خود ارزش‌های خود را دارند و به آن پایبند هستند. در طرف مقابل، افراد با اعتماد به نفس کاذب این اعتماد به نفس اخلاقی را ندارند بنابراین ذهنیت خود را تغییر خواهند داد.

در پایان اگر خصوصیات زیر را دارید فردی با اعتماد به نفس کاذب هستید:

  • تنها ایده‌هایی برایتان مهم است که به فکر خودتان برسد.
  • احساس می‌کنید باید یک برنامه کاملا خوب را تغییر دهید.
  • بیش از حد نگران حرف دیگران در مورد خودتان هستید.
  • در پذیرفتن اشتباهات و معذرت‌خواهی به مشکل می‌افتید.
  • برایتان سخت است وظایف را به عهده دیگرانی بگذارید که ممکن است آن را بهتر انجام دهند.
  • ایده‌های عالی زیادی دارید ولی منابع واقع‌گرایانه برای اجرا کردن آن‌ها ندارید.
  • احساس می‌کنید دائما باید از سایرین برتر باشید، به جای این که آن‌ها را به خاطر شایستگی‌هایشان تحسین کنید.