1399/03/02 23:07

چطور در دوران قرنطینه کرونا افسرده نشویم؟

توسط مدیر / 0 نظر

با شیوع کرونا در سرتاسر دنیا، متخصصان این حوزه ماندن در خانه یا همان قرنطینه را تنها راه مبارزه با این ویروس دانستند. یعنی باید حداقل ۲ هفته همه شهر و کشور در خانه خود بمانند تا این ویروس نتواند میزبان جدیدی را پیدا کند و از بین برود. اما متأسفانه دوران قرنطینه کرونا از ۲ هفته بیشتر شده است و این اتفاق در سرتاسر دنیا مشکلات زیادی از جمله افسردگی را در پی داشته است. به همین دلیل ما در این مقاله سعی داریم تا راه‌های جلوگیری از افسردگی ناشی از دوران قرنطینه را با شما در میان بگذاریم. 

قرنطینه کرونا به چه شکل موجب افسردگی می شود؟

متأسفانه شیوع بیماری کرونا در کشور ما زمانی رخ داد که سال جدید خورشیدی در راه بود؛ مردم ایران طبق هر ساله بعد از یک سال کار در این مدت به سفر و تعطیلات می‌رفتند. همیشه نوروز برای کارمندان تعطیلی و برای کسبه، بازار شب عید را به دنبال داشته است. این تغییرات بخش کوچکی از مشکلات است که خیلی از شهروندان ما درگیر آن شده‌اند؛ اما با وجود این خیلی از افراد با مشکلات کنار آمده‌اند و منتظر بازگشت دوران قبل از قرنطینه کرونا هستند.

با شروع قرنطینه مشکلات بزرگتری موجب ایجاد اضطراب و استرس در جامعه شد که افسردگی‌ را با خود به همراه خواهد داشت؛ ترس از گرفتار شدن در دام ویروس را می‌توان اولین استرسی دانست که پیش زمینه افسردگی در خیلی از افراد را ایجاد می‌کند. در ادامه به علت نبود مراودات اجتماعی و خانوادگی همچنین مشکلات اقتصادی و از همه بدتر اطلاع نداشتن از زمان پایان دوران قرنطینه پیش زمینه افسردگی در خیلی از افراد جامعه فراهم شد.

در دوران قرنطینه کرونا برای جلوگیری از افسردگی چه باید کرد؟

با وجود مشکلات زیاد در دوران قرنطینه و به خصوص اختلاف در بین اعضاء خانواده و زوجین باید برای جلوگیری از مشکلات بیشتر اقدامی کرد. شما می‌توانید با داشتن برنامه در این دوران در کنار اعضای خانواده خود و با همکاری‌ آن‌ها از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید.

۱. برای خود و خانوده برنامه روزانه تعیین کنید

تغییر در برنامه‌های روزانه زندگی می‌تواند شما را دچار اضطراب کند. اما در صورتی که یک برنامه‌ریزی داشته باشید می‌توانید یک سری کار مشخص را انجام دهید. برنامه‌ریزی و انجام دادن کاری که آن را مفید می‌دانید در کاهش اضطراب در دوران قرنطینه کرونا بسیار مؤثر است. همچنین این کار شما موجب می‌شود تا سطح روابط خود با دیگر افراد خانواده را کاهش دهید.

۲. روزها را به چند بخش تقسیم کنید

بعد از برنامه‌ریزی برای انجام دادن یک کار مشخص بهتر است که روز را برای خود به چند بخش تقسیم کنید. این کار به کاهش استرس در دوران قرنطینه کمک زیادی می‌کند. همچنین اگر بتوانید کارهای خود را در مکان‌های مختلف منزل انجام دهید، می‌تواند از ایجاد یک‌نواختی در شما جلوگیری کند.

۳. از بدن خود به خوبی مراقبت کنید

در هنگام قرنطینه کرونا باید از بدن خود به خوبی مراقبت کنید؛ این کار با خوردن غذاهای سالم، ورزش کردن و خواب کافی و به موقع امکان‌پذیر است. شما می‌توانید با انجام نرمش و حرکات کششی در طول روز به کاهش استرس در خود کمک کنید.

۴. شرکت در امور خیریه

بدون شک در چنین شرایطی نیاز جامعه به امور خیرخواهانه بیشتر می‌شود. برخی از افراد با کمک به دیگران و شرکت در امور خیریه می‌توانند به ایجاد یک حس خوب در خود کمک کنند. ایجاد این حس خوب به سلامت روانی کمک بزرگی می‌کند.

۵. تماس و صحبت با دیگران

با وجود فناوری‌ها پیشرفته دیگر برقراری تماس تصویری سخت نیست؛ برقراری تماس تصویری با دیگر اعضای خانواده در زمان قرنطینه کرونا می‌توانند تأثیر چشمگیری در کاهش استرس و بهبود اضاع روانی افراد داشته باشد. استفاده از تماس صوتی و چت برای برقراری ارتباط با دوستان و آشنایان هم چنین تأثیر مثبتی را دارد.

۶. کمتر به اخبار توجه کنید

متأسقانه در چنین شرایطی بازار اخبار بسیار داغ است. خیلی از این خبرها کذب و یا تأیید نشده هستند، به همین دلیل فقط بر روی سلامت روان شما تأثیر منفی می‌گذارند. در زمان قرنطینه بهتر است که تا حد ممکن استفاده از رسانه‌ها را کمتر کنید.

۷. از یکنواختی جلوگیری کنید

یکی از بدترین آسیب‌های روانی بر اثر یک‌نواختی ایجاد می‌شود. به همین دلیل بهتر است در بین برنامه‌های خود به دیدن فیلم و سریال بپردازید یا این‌که به موسیقی گوش کنید. همچنین کتاب خواندن از دیگر راه‌های سرگرمی در این دوران است.

۸. به حال حاضر فکر کنید

یکی از کارهایی که می‌تواند در دوران قرنطینه کرونا موجب پیدایش افسردگی در افراد شود، فکر کردن به گذشته یا آینده است. به خصوص فکر کردن به آینده و این‌که چه چیزی پیش خواهد آمد بیشتر موجب نگرانی شما خواهد شد. در چنین شرایطی بهتر است که فقط به حال حاضر فکر کنید تا بتوانید از سلامت روان خود مراقب به عمل آورید.

۹. انجام دادن آشپزی و کارهای هنری

یکی از کارهایی که می‌تواند به خوبی از استرس دوران قرنطینه بکاهد، انجام دادن آشپزی است. آشپزی در کاهش استرس بسیار مؤثر است. انجام دادن کارهای هنری هم می‌تواند در برخی افراد به کاهش استرس بیانجامد که انجام دادن آن را به شما توصیه می‌کنیم.

فرصت‌سازی در دوران قرنطینه

جلوگیری از افسردگی و بهبود سلامت روان شما می‌تواند با فرصت سازی برای آینده همراه باشد. در دوران قرنطینه کرونا شما می‌توانید با انجام کارهایی که دوست داشتید، انجام دهید اما زمانی برای آن‌ها نداشتید به بهبود سلامت روان خود کمک کنید.

۱. فراگیری آموزش‌های مختلف

خیلی از افراد علاقه دارند تا در زمینه‌های مختلف آموزش‌های جدیدی را یاد بگیرند؛ برای مثال یادگیری زبان جزء مسائلی است که می‌تواند در حال حاضر و آینده به شما کمک فراوانی کند. در حال حاضر که وقت بیشتری دارید می‌توانید به صورت سلف استادی اقدام به یادگیری زبان مورد نظر خود کنید. به این شکل هم قرنطینه کرونا را برای خود تبدیل به یک فرصت کرده‌اید هم از سلامت روان خود محافظت به عمل آورده‌اید.

۲. برنامه ریزی برای بهبود اوضاع کاری و زندگی

خیلی از افراد علاقه دارند که در کار و زندگی خود تغییراتی را ایجاد کنند، اما هیچ وقت فرصت این کار را پیدا نمی‌کنند. دوران قرنطینه می‌تواند فرصت مناسبی باشد تا شما به تغییراتی که می‌خواهید در زندگی و کار خود ایجاد کنید بیشتر فکر کنید و برنامه‌ریزی‌های مناسبی را برای تغییر انجام دهید. با این کار شما قرنطینه کرونا را به یک فرصت برای بهبود اوضاع تبدیل کرده‌اید.

 

نظر (0)