1398/10/30 16:37

چطور مواظب باشیم کودک پرخاشگر نشود

توسط مدیر / 0 نظر

پرخاشگری از دوران کودکی شکل می‌گیرد

پرخاشگری همانند سایر شکل‌های پیچیده‌ی رفتار اجتماعی تا حد زیادی از طریق تجربه‌ی مستقیم با مشاهده‌ی رفتار دیگران آموخته می‌شود.‌ نمونه‌ یادگیری در کودکی دیده می‌شود که برای به دست آوردن چیزی پا برزمین می‌کوبد و داد و فریاد می‌کند تا چیزی که می‌خواهد به دست آورد. اگر این کودک چندین بار با استفاده از این روش به مقصود خود برسد یعنی از پرخاشگری پاداش می‌بیند. اگر یک بزرگسال نیز چندین بار بر اثر خشونت و تهدید و خواستن حق السکوت  و نظایر آن با پرخاشگری مقصود خود را حاصل نماید این صفت در او تقویت خواهد شد.

 

راهکارهای مداخله‌ای در کاهش پرخاشگری

  •  پدر مادرها بهتر است در تربیت کودکان تضاد نداشته باشند.
  • از تنبیه بدنی خودداری شود (برای تنبیه از اعمالی مانند محروم کردن کودکان از فعالیت‌های اجتماعی برای مدتی کوتاه استفاده کنید).
  • محدودیت‌هایی برای کنترل پرخاشگری وضع کنیم و آن‌ها را به اطلاع کودک برسانیم.
  • رفتاری را که مغایر با رفتار پرخاشگرانه است تقویت نماییم.  سعی کنیم رفتارهای مثبت را ازطریق تقویت به کودک بیاموزیم رفتارهایی نظیر همکاری، خویشتن داری، مهربانی و....را می‌توانیم با روش الگوسازی به کودکان بیاموزیم.

 

کودک شما چه تصاویری را بیشتر می‌بیند؟

مدل‌های پرخاشگرانه را باید به حداقل برسانیم زیرا کودکانی که مدل‌های پرخاشگرانه را به طور مرتب مشاهده می‌کنند پرخاشگر می‌شوند. برای جلوگیری از این مشکل می‌توان از راهکارهای زیر استفاده نمود:

  1.  ساعتی را که کودک فیلم‌های خشونت آمیز تلویزیونی می‌بیند محدود کنیم.
  2. فیلم‌ها و تصاویر و روزنامه‌های کودک را به دقت انتخاب کنیم.
  3. الگوهایی را در اختیار کودک بگذاریم که غیرپرخاشگرانه است.
  4. همراه با کودک برنامه‌های تلویزیونی را ببینیم و صحنه‌های پرخاشگرانه آن را تفسیر کنیم.

همدلی را افزایش دهیم

آگاهی کودک را نسبت به رنجی که بر اثر پرخاشگری او در افراد یا حیوانات به وجود می آید افزایش دهیم تا از پرخاشگری او کاسته شود.

کودکان را از هیجانات‌عاطفی‌شان نجات دهیم

مثلاً رفتارهای آرام آن‌ها را ازفعالیت‌های فیزیکی مکرر آن‌ها ممتاز سازیم. حرکات جسمانی خلاق آن‌ها را مورد تشویق قرار دهیم (مانند دویدن، توپ بازی، دوچرخه سواری، نویسندگی،موسیقی و هنر) گفتگو می‌تواند کمک کننده باشد.

بازی‌های کودک

حواسمان باشد که کودک بازی‌های خشن انجام ندهد. او را منع نکنید بلکه حواس او را با دعوت به بازی‌های دیگری که مناسب می‌دانید پرت کنید.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره کودک و فرزندپروری تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

همکاری

در خانواده با هم همکاری کنیم و درباره این که چقدر خوشحال هستیم که با هم کار می‌کنیم حرف بزینیم و با صدای بلند از هم قدردانی کنیم.

همکاری،مسئولیت و پی‌گیری مسائل مورد علاقه و دادن مسئولیت به کودکان را تشویق کنیم. این عمل آن‌ها را قادر خواهد ساخت که طعم موفقیت را بچشند.

توجه و مهربانی

به کودک توجه کنیم و صمیمیت و مهربانی را در خانواده زیاد کنیم.

نقایص کودک را مخصوصا در جمع بیان نکنیم.

به کودک توجه افراطی نکنیم و هنگام عصبانیت با او جروبحث نکنیم.

پرخاشگری کودک باید از همان سالهای اول زندگی کنترل می‌شود تا در سال‌های بعد به صورت عادت در نیاید.

برای رفتارهای مطلوبی که کودک دارد به او جایزه بدهیم حتی در حد توجه لبخند و تشکر. همچنین مطمئن شویم که کودک نتیجه اعمال مطلوب را می‌بیند و رفتارهای پسندیده و ناپسند را به طور واضح تشریح کنیم چرا که کودکی میل به خشونت، نیاز به عشق، نیاز به توجه، پذیرش، تشویق ،صبوری ، گوش دادن دارد و ما باید به او کمک کنیم.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره کودک و فرزندپروری تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

برگرفته از کتاب پرخاشگری و ناکامی، محمد مهدی خدیوی زند

گردآورنده: روانشناس مژگان شوشتری