1398/10/25 11:56

چند صباحی دیگر

توسط مدیر / 0 نظر

تضمینی برای فردا وجود ندارد

سال‌ها قبل شعری خواندم که تا به امروز روی من اثر گذاشته است. «اگر می‌دانستم که چند صباحی از زندگیم باقی نمانده است، آرام می‌گرفتم... مسائل را تا این حد جدی نمی‌گرفتم... بیشتر به کوه می‌رفتم... بیشتر در ردوخانه‌ها شنا می‌کردم... بیشتر به گوه می‌رفتم... بیشتر بستنی می‌خوردم، گل‌های مینا بیشتری را بو می‌کردم.»

این شعری است که نادین ستایر آن را سروده است، زن هشتاد و پنج ساله‌ای که حرف‌هایش دیگران را تشویق کرد نا زندگی را با دیدگانی جدید نگاه کنند.

اگر تنها ده روز از زندگیتان باقی بود چه می‌کردید؟

جدی می‌گویم. اگر پزشک معالجتان به تاکید می‌گفتن که چند روز از عمرتان بیشتر باقی نمانده، با این چند روزی که برایتان باقی مانده بود چه می‌کردید؟ شاید بگویید: «به سر وقت دکتری دیگر می‌رفتم و از او درباره زندگی‌ام نظرخواهی می‌کردم.» بسیار خوب، هر کاری که می‌خواهید بکنید. اما با هر اقدامی از این قبیا، مدتی از زندگی‌تان را تلف می‌کردید.

من به شما می‌کویم که اگر به جای شما بودم چه می‌کردم. تلفن را برمی‌داشتم و به هر اسمی که یادم می‌آمد زنگ می‌زدم. از وقتی که برایم باقی مانده بود استفاده می‌کردم. به موسیقی مورد علاقه‌ام گوش می‌دادم. اتاق‌های خانه‌ام را با گل و رنگ‌های زیبا تزیین می‌کردم. برای افراد خانواده و دوستانم خرید می‌کردم. برایشان هدیه می‌خریدم تا شگفت‌زده شوند. سعی می‌کردم زندگیشان را کمی روشن‌تر و بانشاط‌تر کنم. شاید چند مهمانی می‌دادم تا دوستان و آشنایانم را درآغوش بکشم. سعی می‌کردم لحظه‌ای را زندگیم را تباه نکنم. نمی‌خوابیدم. به جای آن کمی چرت می‌زدم. به تماشای طلوع و غروب خورشید می‌نشستم. با خدای خودم صلح می‌کردم و از اینکه به من فرصتی داد تا در این زندگی حضور داشته باشم از او تشکر می‌کردم.

دنیای خوشبختی شما برای شما جه معنا و مفهومی دارد؟ چه باید کنید که احساس کنید سعادتمند شده‌اید؟ تماشای غروب آفتاب چقدر هزینه دارد؟ احساس کردن نور خورشید به روی پوست چه هزینه‌ای دارد؟ شنیدن صدای موج بر ساحل دریا چقدر گران تمام می‌شود؟ گرفتن دست کسی که او را دوست دارید و درآغوش کشیدن او چقدر گران است؟ جقدر وقت می‌گیرد که دید بدبینانه را کنار بگذارید؟

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 

همه ما می‌توانیم خوشبخت باشیم

شخصا به این نتیجه رسیده‌ام که همه ما به راحتی می‌توانیم خوشبخت باشیم. مهم نیست که چند ساله هستیم و چه جنسیتی داریم. مهم نیست که چه مذهبی داریم. مهم نیست چه گذشته‌ای داشتیم. مهم نیست که چقدر داریم و چقدر نداریم.

چندی پیش به سراغ یکی از دوستانم رفتم که به تازگی از سفر آمده بود. بسار بانشاط بود. تبسمی بر لبانش داشت. گفت که در تمام مدتی که روی کشتی بوده خورده و نوشیده است. گفت تمام مدت روز کنار استخر بودیم و شب‌ها می‌رقصیدیم. به تماشای غروب می‌نشستیم و ساعت‌ها با هم صحبت می‌کردیم. جلوی همه به صدای بلند می‌خندیدیم. مثل بچه‌های کمسال بازی می‌کردیم. می‌گفت این بهترین پولی بوده که تا کنون خرج کرده است. وقتی دوستم حرف‌هایش را زد، به او گفتم:«می‌توانستی همه این کارها را در منزل نت به نصف قیمتی که پرداختی انجام دهی.»

البته با او شوخی می‌کردن. او یکی از سخت‌کوش‌ترین اشخاصی است که می‌شناسم. او یکی از معمو افرادی است که قبل ای اینکه کاری برای خودش بکند، خواسته‌های دیگران را برآورده می‌سازد. او در تمام مدت عمرش می‌خواست سوار کشتی شود. اما برای من عجیب است که بعضی‌ها برای اینکه شاد شوند با از محل زندگی‌شان دور شوند. بعضی‌ها باید کسی را از دست بدهند تا بعد متوجه شوند که شخصی را از دست داده‌اند.

از خودتان بپرسید برای این‌که خوشبخت شوم به چه چیزهایی احتیاج دارم؟ پاسخ پیش‌روی شماست.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 

منبع: کتاب از خودتان پذیرایی کنید، نوشته دیو پلزر

بیشتر بخوانید:

وقتی ناراحتم چه کار کنم

ویروس طلب کاری

چرا حرف زدن درباره مشکلات و احساسات منفی حالمان را بهتر می‌کند؟