1399/02/16 01:51

چه رابطه هایی را باید تمام کرد؟

توسط مدیر / 0 نظر

ر ابتدای رابطه عاطفی، به دلیل تازگی و جذابیت بالایی که بین طرفین وجود دارد،‌ همه چیز در بهترین حالت خود است. اما با مرور زمان، ممکن است نشانه‌هایی در رابطه پیدا شود که در ادامه رابطه به مشکل برخورید. شناخت دقیق وضعیت موجود می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم درستی بگیرید. 

هدف از ارتباط برقرار کردن چیست؟

رابطه‌های پیش از ازدواج به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. از جمله دلایل آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شناخت فرد مناسب برای ازدواج

سرگرمی

گذراندن وقت

رفع نیازهای عاطفی

رفع نیازهای جنسی

در ابتدا بهتر است هدف خود را از رابطه پیدا کنید، سپس نشانه‌های زیر را بخوانید تا بدانید رابطه شما نیاز به تمام شدن دارد یا خیر.

 

زمانی که رفتارهای آزاردهنده بسیار جدی‌تر می‌شود

در ابتدای رابطه عاطفی، افراد سعی می‌کنند تا رفتارهای خوبی از خودشان نشان دهند تا طرف مقابل را جذب خود کنند. با مرور زمان، جذابیت و تازگی رابطه از بین می‌رود و افراد خود واقعی‌شان را نشان می‌دهند. در صورتی که رفتارهای او برای شما آزاردهنده است، بهتر است به فکر جدا شدن باشید.

اختلاف زیادی با هم دارید

اگر شما به زندگی تجملی علاقه دارید اما شریک عاطفی‌تان از زندگی معمولی لذت می‌برد، به طور حتم به مشکلاتی برمی‌خورید.

 

هنگامی که طرف مقابل خط قرمز‌های شما را رد می‌کند

اگر به شریک خود درباره خطوط قرمز و حساسیت های‌تان توضیح داده‌اید اما او به آن‌ها توجهی نمی‌کند و حتی چندین بار از خط قرمز شما عبور کرده است، بهتر است در تصمیم تان برای ماندن در این رابطه تجدید نظر کنید.

اگر هنوز در گذشته هستید

اگر هنوز به فکر بودن با افراد دیگری هستید یا می‌خواهید، خوشی‌ها و لذت‌های دوران مجردی را تجربه کنید، بهتر است این رابطه را تمام کنید. چرا که شرط ماندگاری یک رابطه عاطفی در این است که گذشته خود را فراموش کنید و فقط روی رابطه کنونی خود تمرکز کنید.

اگر بیشتر از این که لذت ببرید، رنج می‌کشید

اگر رابطه عاطفی شما به گونه‌ای است که بیشتر اوقات با هم دعوا می‌کنید و خوشی‌های کمتری را تجربه می‌کنید، بهتر است که به فکر جدا شدن باشید.

در صورتی که شما و شریک عاطفی‌تان ارزش‌ها و باورهای متفاوتی دارید

درباره ارزش‌هایتان صحبت کنید. در صورتی که با هم اختلاف دارید، بهتر است که رابطه‌تان را ادامه ندهید. ارزش‌های یک انسان بسیار مهم هستند و اختلاف در این زمینه می‌تواند مشکلات بعدی زیادی را ایجاد کند.

اگر در رابطه عاطفی، آسیب جسمی یا روانی دیده‌اید

اگر او شما را کتک می‌زند، بهتر است هر چه زودتر از رابطه بیرون بیایید. اگر رفتارها و حرف‌های او شما را می‌رنجاند،‌ بهتر است رابطه را تمام کنید.کنایه زدن، تمسخر کردن، تحقیر کردن در رابطه عاطفی را به هیچ وجه نپذیرید.

اگر نمی‌توانید تغییر کنید

ماندن در رابطه عاطفی نیاز به تغییراتی دارد. اگر نمی‌توانید رفتارهای دوران مجردی خود را تغییر دهید، بهتر است به فکر جدایی بیافتید. نکته مهم این است که شما باید خودتان بخواهید که تغییر کنید تا به طور شریک عاطفی تغییر کنید. شریک عاطفی‌تان باید با میل خود و بدون زور و اصرار شما تغییر کند، در غیر این صورت تغییرات موقتی خواهند بود.

در صورتی که نمی‌توانید درباره اختلاف‌های پیش آمده به توافق برسید

اگر هر چه سعی می‌کنید، نمی‌توانید اختلاف های‌تان را حل کنید و به توافق برسید یا درباره موضوع‌های تکراری بحث می‌کنید، بهتر است به فکر جدایی باشید.

اگر فرد مقابل هدف و کاری ندارد

اگر شریک شما هیچ هدف و انگیزه‌ای در زندگی ندارد، بهتر است که وقت خود را با او تلف نکنید.

اگر شریک شما معتاد است

کسی که به مواد مخدر اعتیاد دارد، شریک مناسبی برای یک رابطه عاطفی نیست.

اگر متوجه شدید که از شما سوء استفاده مالی می‌کند

اگر شریک شما سعی می‌کند از امکانات مالی شما بیش از اندازه معمول استفاده کند، سعی کنید که فرد دیگری را برای خود پیدا کنید. از طرف دیگر، هزینه نکردن در رابطه عاطفی می‌تواند به رابطه صدمه بزند.

دروغ‌گویی

اگر رابطه شما بر پایه دروغ بنا شود، نمی‌تواند به جای خوبی برسد. اگر در رابطه خود زیاد دروغ می‌شنوید، بهتر است به دنبال فرد راستگوتری بگردید.

پرخاشگری

اگر فرد مقابل بد دهن و پرخاشگر است یا سریع عصبانی می‌شود، از رابطه بیرون بیایید.

اگر به فردیت شما اهمیتی نمی‌دهد

اگر با فردی در رابطه هستید که درباره همه بخش‌های زندگی شما نظر می‌دهد و دخالت می‌کند، بهتر است درباره رابطه با او تجدید نظر کنید. در رابطه عاطفی، دو طرف باید به زندگی شخصی هم احترام بگذارند تا احساس زندانی بودن در رابطه نکنند.

 

چگونه بفهمم انتخاب درستی کردم؟

به قلبتان رجوع کنید

بهتر است به جای این که از اطرافیان بپرسید، به دل‌تان رجوع کنید. قلب‌تان نمی‌تواند به شما دروغ بگوید. احساس ترس را با ندای قلبی اشتباه نگیرید. بهتر است به خودتان زمان دهید تا متوجه شوید آیا می‌خواهید با او ادامه دهید یا خیر. می‌توانید از خودتان این سوال‌ها را بپرسید: «من واقعا چه می‌خواهم؟»، «آیا واقعا می‌خواهم با او زندگی کنم؟»، «آیا به او اعتما دارم؟»، «آیا واقعا در کنار او خوشحال هستم؟»

رفتارهای او را زیر نظر بگیرید

بهتر است، رفتارهای او را در موقعیت‌های مختلف زیر نظر بگیرید. آیا فرد قابل اعتمادی است؟ آیا آن چه را که در کلام می‌گوید، اجرا می‌کند؟ اعتماد به شریک عاطفی چند جنبه دارد که در زیر به آن ها اشاره می‌کنیم:

چقدر به اخلاقیات اهمیت می‌دهد؟

چقدر به خانواده پایبند است؟

آیا می‌تواند بعد اقتصادی خانواده را مدیریت کند؟

آیا می‌تواند شما را از لحاظ عاطفی حمایت کند؟

 

اولین دعوای خود را چگونه حل کردید

آیا دعوای خود را به گونه‌ای حل کردید که احترام بین شما حفظ شود؟ آیا هر چه که از زبان‌تان درآمد گفتید و قهر کردید؟ آیا به نقطه مشترکی رسیدی و بحث را خاتمه دادید؟ آیا به راه حلی دست پیدا کردید؟

آیا شما و شریک عاطفی‌تان در زندگی هدف مشترکی دارید؟

خیلی اهمیت ندارد که چقدر او را دوست دارید. اگر یکی از شما دوست داردکه در شهر زندگی کند و دیگری زندگی در طبیعت را دوست داشته باشد، مطمئن باشید که رابطه عاطفی شما به مشکل می‌خورد.

آیا می توانید تصور کنید که یک ماه، یک سال یا ده سال آینده تان را با او بگذرانید؟

اگر تصور کردید که بعد از اتمام رابطه حال‌تان بهتر است و رضایت بیشتری دارید، بهتر است رابطه را پایان دهید. اگر فکر می‌کنید با مرور زمان احساس صمیمت و نزدیکی بین شما بیشتر می‌شود بهتر است رابطه‌تان را حفظ کنید،‌ حتی اگر در حال حاضر خیلی به این رابطه پایبند نیستید. تخیل کردن ده سال جلوتر می‌تواند به شما کمک کند، میزان علاقه و اشتیاق خود را به ادامه رابطه متوجه شوید.

 

 

 

نظر (0)