1398/12/19 18:12

چگونه اسم بیماری کرونا لرزه بر اندام انسان می‌اندازد؟ با کرونا و شرایط فعلی چه کار کنیم ؟

توسط مدیر / 0 نظر

چگونه اسم بیماری کرونا لرزه بر اندام انسان می‌اندازد

از زمانی که بیماری کرونا در کشور مشاهده شد اخبار های متعدد و شایعاتی در این مورد به احتمال زیاد به گوشتان رسیده است که حاوی مطالب دردناکی است که عمدتا در مورد قرنطینه مرگ و میر و...است و شنیدن این موارد ناخودآگاه استرس و لرزه را به اندام هر فردی می اندازد اما ممکن است برایتان این سوالات پیش بیاید که آیا این واکنش ما صحیح است؟ یا اینکه چطور می‌توانیم بر این حالت روحی‌مان غلبه کنیم تا حداقل به کارهای روزمره‌ی زندگی بپردازیم؟

برای رسیدن به پاسخ این سوالات لازم است که در ابتدا در مورد قدرت کلمات اطلاعاتی در اختیار شما بگذارم:

قدرت کلمات

به طور کلی کلمات به سه دسته ی منفی و مثبت و خنثی تقسیم می‌شوند که تاثیر بسزایی در احساسات و برداشت‌های ما از وقایع دارند به طور مثال به این کلمات منفی توجه کنید:

بیماری .  نابودی   . شکست .  ناتوانی . مرگ  . زجر . جدایی . تحریم  . قحطی .

چه حسی دارید؟

حالا به این کلمات مثبت توجه کنید

سلامتی . پشتکار . خوشبختی . آرامش . زندگی . مهربانی . امنیت .

بابت این کلمات هم بگویید چه حسی دارید؟

اکنون جملات زیر را هم مطالعه کنید:

الف/  بیماری کرونا یک بیماری کشنده است که به هرحال همه ی ما به آن مبتلا می شویم و خواهیم مرد و دارویی برای آن وجود ندارد.

ب/  بیماری کرونا را می توانیم مانند سرماخوردگی در نظر بگیریم و اگر بهداشت را رعایت کنیم به آن مبتلا نخواهیم شد و میزان مرگ و میر در آن نسبت به بیماری های کشنده‌ی دیگر کمتر است.

 

هدف از مطلب گفته شده این است که بدانید کلمه‌ها و واژه‌های مختلف روی ذهن تاثیر زیادی دارند و زبان مثبت می‌تواند با تاثیر روی ذهن حتی هورمون‌های بدن را تحت تاثیر قرار دهد و انسان را افسرده و یا خوشحال کند همچنین اگر هر چقدر منفی بافی در یک فرد بیشتر باشد ، چه بخواهد و چه نخواهد هورمون‌های استرس بیشتری را در بدن خود فعال و روان می‌کند.

البته ممکن است این درست باشد که کمی استرس می‌تواند برای بدن ما خوب باشد اما مقدار بیش از حد استرس این توانایی را دارد که چه به لحاظ روحی و چه جسمی مشکلات عدیده‌ای برایمان ایجاد کند.

با کرونا و شرایط فعلی چه کار کنیم؟

توصیه بنده  این است که :

- ابتدا سعی کنید از تمام زوایا مطالب و اخبار را بررسی کنید بر روی کلمات منفی تمرکز نکنید بلکه اگر راه حل و موارد مثبتی که باعث تسکین و آرامش روحیتان می‌شود را در ذهنتان نگه دارید.

- اگر از آن دسته از افرادی هستید که همچنان کنترل ذهن و افکار از دستتان خارج شده است خودتان را مشغول کارهایی کنید که به آن علاقه دارید البته اگر این کارها ترکیبی از فکر و عمل باشد مجال فکرهای استرس آور و متفرقه را به شما نمی دهد.

- به گذشته و آینده خیلی دور تمرکز نکنید و در زمان حال زندگی کنید.

- هر جا که هستید آنجا را سرشار از عشق کنید و این عشق می تواند به گل و گیاه ، به خودتان ، به اطرافیانتان و... باشد.

- به صحبت‌های افراد منفی‌نگر در صورت امکان گوش ندهید و از آ ن‌ها تا حدی فاصله بگیرید تا روی شما تاثیر اضطرابی نگذارند.

- اگر در حال حاضر شما درباره میزان استفاده از لغات مثبت خود نسبت به منفی‌ها آگاهی‌ کامل ندارید، در صورتی که برای‌تان امکان دارد آن‌ها را یادداشت کنید.

- همچنین خودتان را در قاب‌های مثبت ذهنی قرار بدهید. هر روز سه اتفاق را که شما را خوشحال می‌کنند یادداشت کنید و این رویه را ادامه بدهید تا ببینید چطور احوالات‌تان به سمت بهتری هدایت می‌شود.

در واقع شما خوشحالی را تمرین می‌کنید و آن را برای خودتان شرطی و درونی خواهید کرد و اینگونه ذهنتان را نیز عادت می‌دهید که  نسبت به اسمی مانند بیماری کرونا یا هر بیماری دیگری منفی بافی نکند و در نهایت امیدتان نسبت به زندگی افزایش یابد.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

نویسنده: روانشناس بهنوش ده آرا

نظر (0)