1398/11/14 15:06

چگونه بر پرخوری عصبی غلبه کنیم؟

توسط مدیر / 0 نظر

پرخوری عصبی چیست؟

پرخوری عصبی در پاسخ به احساسات شما است، به ویژه هنگامی که شما گرسنه نیستید.  بدان معنی است که احساسات شما - نه بدن شما - دیکته می کنند که چه زمانی و چه مقدار از غذا بخورید.

علل پرخوری عصبی

وقتی که شروع به خوردن غذا می کنند، استرس و ناراحتی آن ها کاهش می یابد.

غذا خوردن می تواند راهی برای اجتناب از تفکر در مورد مشکلات و یا اقدامات مورد نیاز برای حل آنها باشد.

به زبانی دیگر، برای اکثر ما غذا خوردن حس راحتی  و آرامش را تداعی می کند، که متاسفانه، خوردن غذاهایی که کمتر سالم هستند مانند فست فود و... حس راحتی بیشتری دارند. (چرا؟)

تا به حال کسی را دیده اید در موقع اضطراب و تنش تمایل به خوردن سبزیجات داشته باشد؟ اکثرا هوس غذاهایی با چربی بالا و کالری بالا می کنند. هر چه غذا، چربی بیشتر و شیرین تر داشته باشد حس خوش آیند تری را در مواقع تنش به ما می دهد.

نشانه های پرخوری عصبی

از کجا باید بفهمیم که ما دچار پرخوری عصبی هستیم؟ علائم واضحی برای این امر وجود دارد. اگر شما به هر یك از سؤالات زیر پاسخ مثبت بدهید، احتمالا شما دچار پرخوری عصبی هستید:

  • اغلب بعد از یک تجربه ناخوشایند مثل بحث با فردی دیگر  شروع به خوردن غذا می کنید حتی اگر احساس گرسنگی هم نداشته باشید ؟
  • آیا اغلب بعد از خوردن غذا  احساس گناه یا شرمندگی می کنید؟
  • آیا اغلب وقتی تنها هستید یا از خانه خارج می شوید شروع به خوردن غذا می کنید؟
  • آیا شما زمانی که ناراحت هستید، غذاهای خاصی را دوست دارید، مثل خوردن شیرینی جات ؟
  • آیا احساس نیاز به خوردن در پاسخ به نشانه های بیرونی مانند دیدن مواد غذایی که در تلویزیون تبلیغ می شود احساس می کنید؟
  • آیا می خورید چون احساس می کنید هیچ چیز دیگری برای انجام دادن وجود ندارد؟

اگر نشانه های بالا را داشتید، احتمال شما به داشتن پرخوری عصبی وجود دارد که برای مطمئن شدن خود حتما باید نزد یک مشاور و متخصص بروید.

4 راه برای جلوگیری از پرخوری عصبی

راه های مختلفی برای کنترل پرخوری وجود دارد.

  1. یافتن منبع استرس:  کشف کنید که چه چیزی در زندگی شما هست که باعث وجود تنش و اضطراب در شما می شود؟ مثلا ممکن است  درگیر رابطه عاطفی شده باشید که چالش ها و تنش های آن رابطه باعث استرس در شما می شود. یا مشکلات خانوادگی و یا محل کارتان و... سعی کنید این عوامل را شناسایی و راهی برای کنترل کردن آن ها پیدا کنید.
  2. یافتن راه های جدید برای کاهش استرس: چگونه؟ کاری را انجام دهید که به شما آرامش می دهد مثلا به مدت 10 دقیقه برای کاهش استرس و دست یافتن به آرامش پیاده روی کنید یا دوش بگیرید  مدیتیشن انجام دهید، در گروه ها و فعالیت های اجتماعی شرکت کنید. و...
  3. یک دفتر خاطرات غذایی داشته باشید: بنویسید چه چیزی می خورید، چقدر غذا می خورید، بعد از خوردن غذا چه حسی دارید؟ و بعد از خوردن غذا هنوز احساس گرسنگی می کنید یا خیر؟ یا حتی اگر احساس سیری هم داشته باشید باز به خوردن خود ادامه می دهید؟
  4. از یک مشاور و متخصص کمک بگیرید.