1398/10/25 14:23

چگونه دیگران را متقاعد کنیم

توسط مدیر / 0 نظر

چگونه دیگران را متقاعد کنیم

اگر مشغول بحث با پدر و مادرتان راجع به قرار گذاشتن و دستورالعمل‌های ساعت منع عبور و مرورتان هستید و یا اگر می‌خواهید فعالیتی را باه هم‌کلاسی‌هایتان برنامه‌ریزی کنید و یا اگر از همان اول با مسئله‌ای موافق نیستید یا هستید برای همکاری و این که چگونه دیگران را متقاعد کنیم راهی وجود دارد. در صفحه بعد یک دستورالعمل آسان پنج مرحله‌ای برای همکاری نوشته شده است:

 

نقشه عملی همکاری

مشکل یا قضیه را مشخص کنید

نظریات افراد

(تلاش نمایید اول عقاید دیگران را درک کنید.)

نظر خودتان

(سعی کنی با بیان عقایدتان مورد درک دیگران واقع شوید.)

فکر بکر

(افکار و نظریات جدیدی ارائه دهید.)

بهترین راه

(بهترین راه حل را پیدا کنید.)

 

مسافرت

پدر: به من هیچ ربطی ندارد، تو چه احساسی داری. چه بخواهی، چه نخواهی باید به این مسافرت بیایی. ماه‌هاست این موضوع مهم را برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا به عنوان افراد یک خانواده در کنار هم باشیم.

شما: ولی من نمی‌خواهم بیایم. می‌خواهم با دوستانم باشم. از خوش‌گذرانی‌ها عقب می‌مانم.

مادر: من نمی‌خواهم تو این‌جا تنها بمانی. تمام مدت نگرانت خواهم بود و این نگرانی مسافرتم را خراب می‌کند. باید حتما با ما باشی.

مشکل یا قضیه را مشخص کنید

در چنین وضعیتی دچار مشکل هستیم مشکل این است که:

مادر و پدرم می‌خواند تعطیلات را خانوادگی به مسافرت برویم ولی من ترجیح می‌دهم در خانه بمانم و وقتم را با دوستانم بگذرانم.

نظر آن‌ها

(تلاش نمایید اول عقاید دیگران را درک کنید.)

سعی کنید از مهارت‌هایی که برای گوش دادن کسب کرده‌اید بهره ببرید تا واقعا پدر و مادرتان را درک نمایید. یادتان باشید اگر می‌خواهید بر روی پدر و مادرتان تاثیر و نفوذ داشته باشید باید احساس کنند که توسط شما درک شده‌اند. با گوش کردن از موارد زیر آگاهی می‌یابید.

این سفر برای پدرم مهم است، او می‌خواهد با هم باشیم، مادرم از تنهایی من در خانه احساس نگرانی می‌کند و در نتیجه به او خوش نمی‌گذرد.

نظر من

(سعی کنید با بیان عقایدتان مورد درک دیگران واقع شوید.)

حالا نیمه دیگر قدم پنجم را تمرین کنید و جرات بیان احساستان را داشته باشید. اگر وقتی را صرف گوش دادن به آن‌ها کرده باشید آن‌ها هم برای گوش دادن به حرف‌های شما تمایل بیش‌تری خواهند داشت. پس پدر و مادرتان را در جریان احساساتتان بگذارید:

مادر، پدر! من می‌خواهم در خانه بمانم و با دوستانم باشم. آن‌ها خیلی برای من مهم‌اند. برنامه‌های زیادی داریم و من نمی‌خواهم از هیچ کدام عقب بمانم. تازه وقتی تمام روزم را در یک ماشین شلوغ با خواهر و برادر کوچکم می‌گذرانم دیوانه می‌شوم.

فکر بکر

(افکار و نظریات جدید ارائه دهید.)

این جاست که جادو می‌شود. از قوه تخیلتان استفاده کنید و با یکدیگر ایده‌های جدید به وجود آورید که به تنهایی قادر به طرح آن‌ها نبودید. همان طور که فکر بکر می‌کنید این نکته‌ها را در ذهن داشته باشید:

  • خلاق باشید: غیر واقع‌بینانه‌ترین نظریاتتان را مطرح کنید. بگذارید جریان یابند.
  • از عیب‌جویی پرهیز کنید: هیچ چیز جریان خلاقیت را مثل عیب‌جویی از بین نمی‌برد.
  • نظریات را به دوش گیرید: بهترین ایده‌ها را روی هم انبار کنید. یک فکر خوب، فکر خوب دیگری را به دنبال دارد و باز همین فکر، فکرهای بیش‌تر و بهتری را به دنبال خواهد داشت.

فکر بکر این ایده‌ها را به وجود می‌آورد:

  • پدر گفت که برای سفر می‌توانیم جایی برویم که برایم لذت‌بخش باشد.من به این موضوع اشاره کردم که در این مدت می‌توانم پیش اقدام نزدیکمان بمانم.
  • مادر، پیش‌نهاد کرد که می‌توانم پوستی را با خودم به سفر بیاورم.
  • من یادآور شدم که می‌توانم برای رهایی از شلوغی ماشین از پس‌اندازم استفاده کنم و با اتوبوس بعدا به آن‌ها ملحق شوم.
  • مادر حاضر شد مسافرت را کوتاه‌تر کند تا به نفعم باشد.
  • من پیش‌نهاد کردم، قسمتی از مسافرت را در خانه بمانم و بعدا به آن‌ها ملحق شوم.
  • پدر گفت اگر نرده‌ها را در این مدت رنگ بزن می‌توانم در خانه بمانم.

بهترین راه

 (بهترین راه حل را پیدا کنید.)

بعد از این که مدتی فکر کردید بهترین راه حل خودش رو می‌شود. حالا فقط باید انجامش دهید.

همه ما به توافق رسیدیم که من می‌توانم هفته اول را خانه بمانم و بعد با یکی از دوستانم با اتوبوس به آن‌ها ملحق شویم. آن‌ها حتی حاضر شدند اگر نرده‌ها را رنگ بزنم پول بلیط اتوبوس من و دوستم را نیز بپردازند و این کار سختی نیست. به همین خاطر باز هم فرصت می‌کنم با دوستانم باشم. بنابراین آن‌ها خوشحال‌اند من هم همین‌طور.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 

یک مصالحه خوب

اگر با اصل فرمول بالا پیش روید از نتایج آن شگفت زده خواهید شد. ولی برای رسیدن به یک مصالحه خوب توان زیادی لازم است. برای این که بفهمیم چگونه دیگران را متقاعد کنیم اول باید خواهان شنیدن نظریات آن‌ها باشید. بعد باید شجاعت بیان احساسات و نظریاتتان را داشته باشید و بالاخره باید بگذارید روند خلاقیتتان جاری شود. ببینید این دختر سوم دبیرستانی چگونه به توافق رسید:

 

جشن فارغ التحصیلی

جشن فارغ التحصیلی در پیش بود و من می‌خواستم لباس مخصوصی را که در یک مجله مد پیدا کرده بودم بپوشم. تنها مشکلی که داشتم کوتاهی آن بود و من جون خیلی قد بلند بودم، می‌دانستم، وقتی به مادرم بگویم لباسم کوتاه است، با عکس‌العمل شدیدی مواجه خواهم شد.

آن شب ما نشستیم و راجع به این که چه کسی می‌خواهد مرا در این جشن همراهی کند صحبت کردیم. لباس مورد نظر در یک مجله را به مادرم نشان دادم و همان طور که پیش‌بینی کرده بودم گفت :"اصلا امکان نداره، خیلی کوتاهه." گذاشتم درباره این که چه کار باید کنم و از کجا خرید کنم حرف‌هایش را بزند.

هیچ کدام از حرف‌هایی را که زد قبول نداشتم ولی مشخص بود که مصمم است. بعد شروع کردیم به فکر درباره این که چه کار می‌توانستم بکنم. یکی از نظرات این بود که خیاطی پیدا کنیم و ببینیم، آیا می‌تواند لباسی بدوزد تا هر دویمان را راضی کند یا نه.

سریعا به یکی از دوستانم زنگ زدم. خیاطی پیدا کردم و به زودی مشغول کشیدن طرح لباس و خریدن پارچه‌ای با نقش و نگاری خاص شدیم. حاصل، لباسی زیبا، تک و کاملا متفاوت از لباس‌های دیگران بود. در نهایت به اندازه‌ای که معمولا خرج لباسم می‌کردم، خرج نکردم و تمام دوستانم هم از لباسم خوششان آمد.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 

منبع: هفت قدم در راه موفقیت، نوشته شان کاوی

بیشتر بخوانید:

ویروس طلب کاری

هیچ وقت اجازه ندهید ترس هایتان تصمیم بگیرند

شنونده خوب نظرات گوینده را تغییر خواهد داد