1398/12/16 16:53

کرونا ویروس و تاثیر آن بر سلامت روان

توسط مدیر / 0 نظر

"برای خوب زندگی کردن باید خوب مردن را یاد گرفت"

موهبت درمان،اروین یالوم

***

کرونا ویروس و تاثیر آن بر سلامت روان

 

چرا اتفاقاتی مثل وقوع یک بیماری، بلایای طبیعی و ... می‌تواند انقدر ارامش ما را برهم زند ؟ چه چیزی باعث می شود که ما انقدر در مورد هستی و بودن خود نگران شویم ؟ آیا بیماری ای مثل کرونا خطرناک‌تر است یا تاثیر روانی‌ای که نگرانی حاصل از این بیماری در ما به جای می گذارد ؟شاید بتوان جواب همه ی این سوالات را در یک دو کلمه پیدا کرد: اضطراب مرگ !

 

اضطراب مرگ چیست ؟

 

از زمان های قدیم اتفاقاتی نظیر بلایای طبیعی ،بیماری های ناشناخته و ... وجود داشته و هربار افراد زیادی جان خود را در این راه از دست داده اند اما همچنان با بحرانی شدن شرایط، شاهد دوباره ی ترس و دلهره ناشی از مرگ و مردن ان هستیم. از جملــه عوامــل مهــم تأثيرگذار بر سلامت روان مقولـه مرگ است. مواجهه با مرگ و اضطراب ناشـي از آن به عنوان يكي از مهمترين مؤلفه هاي سـلامت رواني افـراد بـه شـمار مـي‌رود. اضـطراب مرگ به معني ترس مداوم، غيرطبيعي و مرضـي از مرگ يا مـردن اسـت. طبـق تعريـف سـازمان خـدمات بهداشـت ملـي بريتانيـا اضـطراب مـرگ عبارت است از: «نوعي احساس وحشـت، هـراس يا نگراني زياد هنگام فكر كردن در مـورد فرآينـد مردن يا قطع ارتباط خود با دنيـا و يـا آنچـه كـه بعد از مرگ رخ ميدهد». درواقع زمانی که همچین مسائلی اتفاق می افتد یکی از بزرگترین اضطراب زندگی انسان ها یعنی اضطراب مرگ رخ می دهد.

 

"هرچند مرگ به صورت مادی می تواند انسان را نابود کند اما اندیشه ی مرگ او را نجات می دهد."

 

ارتباط شرایط بحرانی( کرونا ) با اضطراب مرگ

 

در این روزها که شاهد افزایش همه روزه ی اضطراب ناشی از ابتلا به یک بیماری جسمانی همچون کرونا ویروس هستیم وقتی این ترس و اضطراب را دنبال می کنیم متوجه خواهیم شد که باافزایش امار جان باختگان این حادثه اضطراب مرگ هم افزایش خواهد  یافت و در واقع مرگ دیگر ی جز مواجه  ی هریک از انسان ها به گونه ای صریح و گزنده با مرگ خودش نیست.

 

 

چه کار کنیم تا اضطراب مرگ در ما از بین برود ؟

 

گام اول پذیرفتن این اصل به عنوان اصلی انکار ناپذیر است. در پذیرش این مسئله می توان از یک درمانگر کمک گرفت تا با گفت و گو درباره ی ابعاد مختلف مرگ مسئله را برای ما تسهیل کند. در واقع مرگ و نیستی می‌تواند شکل دهنده ی همه ی مباحث مربوط به سالخوردگی، تغییرات جسمانی ،مراحل زندگی و نشانه های مهم انها مانند مواجهه با اشیانه ی خالی، رفتن فرزندان به دانشگاه و تولد نوادگان باشد.

 

گام دوم تمرکز روی زمان حال و اهداف و برنامه ریزی برای ان است.طبق گفته ی اروین یالوم، آنهاایی که بیش از بقیه از مرگ میترسند، کسانی اند که با حجم زیادی از زندگی نزیسته به مرگ نزدیک می شوند.

 

گام سوم پیدا کردن معنای زندگی در فعالیت هایی مثل نوع دوستی، لذت پرستی، فداکاری برای دستیابی به هدف، زایایی خلاقیت و خودشکوفایی.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 

نویسنده: روانشناس بالینی مهسا السادات میرمحمدی

 

نظر (0)