1398/10/25 12:11

یکی از موثرترین راه‌ها برای صحبت با فرزند

توسط مدیر / 0 نظر

اگر می‌خواهید رابطه سالم‌تری با کودک خود داشته باشید باید بدانید که نحوه صحبت با فرزند شما مهم است و تاثیری بسزایی در رابطه شما می‌گذارد. این مقاله را بخوانید.

 

چطور به نحوه مکالمه و صحبت با فرزند خود را بهتر کنیم؟

پیام‌هایی با فاعل «من»

پیام‌هایی با فاعل «من» در تاثیرگذاری بر فرزندان به منظور اصلاح رفتاری که برای پدر و مادر قابل قبول نیست موثرتر است و در ضمن رابطه والد و کودک را سالم‌تر می‌کند.

پیام‌های با فاعل «تو» تولید مقاومت و سرکشی بیشتری می‌کند. وقتی صادقانه به کودک می‌گویید که رفتارش روی شما چه تاثیری بر جای کی‌گذارد، بسیار مقبول‌تر از آن است که بگویید او به خاطر رفتارش کودک بدی شده است. به واکنش بسیار متفاوت کودک به دو پیام زیر توجه کنید.

این کودک وقتی با لگد به پای مادرش می‌زند مورد انتقاد قرار می‌گیرد:

«آه پایم درد گرفت. دوست ندارم که کسی به من لگد بزند.»

«تو دختر بسیار بدی هستی. دیگه نبینم به کسی لگد بزنی.»

پیام اول تنها به فرزند شما گفت که لگد زدن او چه احساسی به شما داده است و این حقیقتی است که او به راحتی نمی‌تواند علیه آن حرفی بزند.

اما پیام دوم به فرزند شما می‌گوید که بچه بدی است و بعد از گوشزد می‌کند که رفتارش را دیگر تکرار نکند.

 

چطور مسئولیت اصلاح رفتار را بر دوش فرزند خود بگذاریم؟

پیام‌های با فاعل «من» به شدت موثرتر هستند زیرا مسئولیت را بر اصلاح رفتار بر دوش فرزند می‌گذارد. وقتی پدر یا مادر می‌گویند «آه دردم گرفت. دوست ندارم کسی به من لگد بزند.» به فرزندانشان می‌گویند که چه احساسی دارند و با این حال مسئولیت این که چه باید انجام شود را روی فرزندان می‌گذارند.

در نتیجه، پیام‌های با فاعل «من» به کودک امکان رشد می‌دهند، به او امکان می‌دهند که مسئولیتی در قبال رفتار خود اتخاذ کند. پیام با فاعل «من» به فرزندان اطلاع می‌دهد که به آن‌ها اعتماد می‌کنید و متقابلا از آن‌ها انتظار  دارید که خواسته‌ها و نیازهای شما را رعایت کنند.

از آن جایی که پیام‌های با فاعل من صادقانه هستند روی بچه‌ها این تاثیر را می‌گذارند که آن‌ها هم متقابلا با پدر و مادر رفتار صادقانه‌ای را به نمایش بگذارند. به همین دلیل است که در خانواده‌هایی که روابط ناخوشایندی حاکم هستند هر گونه بحث و گفت‌وگو به بدزبانی و سرزنش کردن متقابل می‌انجامد. به نمونه زیر توجه کنید:

والد: تو در زمینه شستن ظرف‌های صبحانه رفتار به شدت غیرمسئولانه‌ای را به نمایش می‌گذاری. (پیام تو)

فرزند: شما هم بشقاب‌های خودتان را بعد از صبحانه نمی‌شویید. (پیام تو)

والد: این موضوع متفاوتی است. من کارهای زیادی دارم که باید انجام دهم. وقتی صبحانه می‌خوری کلی باید وقت صرف کنم و روی میز آشپزخانه را تمیز کنم. (پیام تو)

فرزند: من روی میز را کثیف نمی‌کنم. (پیام تدافعی)

والد: تو هم به اندازه بقیه بد هستی. خودت هم این را می‌دانی. (پیام تو)

فرزند: شما انتظار دارید که همه کامل و صددرصد بی‌عیب و نقص اشند. (پیام تو)

والد: بله اما تو در زمینه تمیز کردن میزت بعد از صبحانه، هنوز تا مامل بودن خیلی فاصله دارد. (پیام تو)

فرزند: شما بیش از اندازه ایراد می‌گیرید. (پیام تو)

این نمونه بسیاری از صحبت‌هایی است که میان والدین و فرزندانشان با پیام‌های تو صورت خارجی پیدا می‌کند که نتیجه آن منازعه و جنگ و جدال است.

 

برای گرفتن مشاوره روانشناسی مادر کودک و فرزندپروری اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

چرا سختی شفاف صحبت کردن را به جان بخریم؟

مخابره پیام‌های با فاعل «من» انرژی خاصی می‌خواهد اما نتایج کار معمولا به زحمتی که در این میان کشیده می‌شود می‌ارزد. بیان احساس شخصی در جریان صحبت شجاعت و احساس ایمنی خاص می‌خواهد.

کسی که پیام با فاعل «من» را مخابره می‌کند، در اصل، دست به خطر می‌زند زیرا این واقعیات مربوط به خودش را به اطلاع شما می‌رساند. او خودش را ابراز می‌کند، از انسان بودن خودش حرف می‌زند. او به طرف دیگر می‌گوید که حاضر است مشکلاتی را متقبل شود و غیره و غیره.

کسی که احساسات درونی خود را با دیگری در میان می‌گذارد در واقع مکنونت وجودی خود را مطرح می‌سازد تا دیگران یا دیگری در جریان آن قرار بگیرند. در این جا سوالات مختلفی پیش می‌آید: او درباره من چه فکر می‌کند؟ آیا من را رد می‌کنند؟ آیا وقتی احساسم را در میان گذاشتم در نزد دیگری کوچک می‌شوم؟ برای والدین، به خصوص، دشوار است که با فرزندانشان شفاف صحبت کنند. بسیاری از والدین می‌خواهند طوری وانمود کنند که کامل و بی‌عیب و نقص هستند، نقطه ضعفی ندارند، آسیب‌پذیر نیستند.

احتمالا بهترین فایده شفاف صحبت کردن با بچه‌ها این است که رابطه میان پدر و مادر با فرزند بهبود پیدا می‌کند. وقتی پدر و مادر و فرزندان می‌کوشند با هم رفتاری باز و صمیمانه داشته باشند دیگر زیر یک سقف به صورت غریبه‌ها زندگی نمی‌کنند.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی مادر کودک و فرزندپروری اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

 

منبع: کتاب آموزش موثر والدین با روشی دمکراتیم برای تربیت فرزندانی مسئول، نوشته دکتر توماس گوردن

بیشتر بخوانید:

۹ ویژگی والدین موفق

۴ روش فرزند پروری

تاثیرات رفتار والدین در ایجاد مشکلات غذا خوردن کودکان و نوجوانان