1398/10/29 14:07

۸ بازی برای افزایش حافظه ، دقت و توجه کودک

توسط مدیر / 0 نظر

۸ بازی برای افزایش حافظه ، دقت و توجه کودک

توجه به چه معناست؟

توجه، به یک سری عملیات پیچیده ذهنی اطلاق می­‌شود که شامل تمرکز کردن یا درگیر شدن نسبت به هدف، نگه داشتن یا تحمل کردن و گوش به زنگ بودن در یک زمان طولانی، رمزگردانی ویژگی­‌های محرک و تغییر تمرکز از یک هدف به هدف دیگر است.

 

بازی‌هایی برای افزایش دقت، توجه و تمرکز

بازی‌های حرکتی

 • پرتاب توپ به داخل سبد حلقه یا نشانه
 • بولینگ
 • حرکت با گذاشتن توپ بین دو پا
 • حمل توپ پینگ پنگ در قاشقی که در دهان است یا نگه داشتن آن روی راکت
 • لی لی کردن
 • دارت مغناطیسی
 • راه رفتن به صورت مارپیچی یا زیگزاگ روی خطوط
 • راه رفتن روی یک خط صاف به طوری که پاشنه پا به پنجه پای دیگر چسبیده باشد

پیدا کردنی‌ها

 • پیدا کردن تفاوت های بین دو تصویر و تمرین شباهت ها و تفاوت‌ها.

بازی با عروسک

 • بازی با عروسک در ۲ مرحله انجام می‌شود و معمولاً درمان‌گر باید انجام دهد. کودک به عروسک نگاه می‌کند و خصوصیات عروسک را یادداشت می کند وقتی که تمام شد سپس درمانگر عروسک را پنهان می‌کند و نقاشی عروسک را از روی نوشته‌های کودک بر روی یک کاغذ A4 می‌کشد. سپس در مورد چیزهایی که کودک ننوشته سوال می‌کنیم. مرحله دوم: مجدداً همان عروسک را به کودک می‌دهیم و کودک مجدداً خصوصیات عروسک را می‌نویسد. مجدداً عروسک پنهان می‌شود و مجدداً نقاشی عروسک توسط درمانگر کشیده می‌شود. سپس دو نقاشی را جلوی کودک می‌گذاریم و می‌گوییم کدام نقاشی بهتر است او می‌گوید نقاشی دوم و به او می‌گوییم چون در این‌جا به عروسک بهتر نگاه کرده‌ای نقاشی‌ات بهتر شده و در ادامه به او می‌گوییم مثلا چون تو به فرض کتاب را خوب نگاه نمی‌کنی املا را بد می نویسی.

تمرین با کارت

 • تمرین کارت‌های توجه: کارتی را به کودک نشان داده و در مرحله اول به او می‌گوییم خوب به این کارت نگاه کن می‌خواهم از تو رنگ‌هایش را بپرسم. در پایان زمان داده شده کارت را از کودک پس گرفته و از او در مورد رنگ‌ها می‌پرسیم. حدوداً به ۷ سوال باید پاسخ درست بدهد. در مرحله بعد به او می‌گوییم باز به این کارت نگاه کن می‌خواهم جهت ها(زیر، رو، بالا، پایین، راست و چپ) را بپرسم. و سوالاتی در مورد جهت‌ها و دیگر جزئیات تصویر می‌پرسیم.

تذکر: باید مطمئن شوید که کودک جهت ها را به خوبی بشناسد در غیر این صورت ابتدا جهت را به او آموزش میدهیم.

بازی با جابه‌جایی

 • اشیایی را روی میز می‌چنینم و از کودک می‌خواهیم که خوب به آن‌ها نگاه کند. سپس جای یکی از آن‌ها را تغییر می‌دهیم و از او می‌خواهیم که تشخیص دهد که شی ء جابه‌جا شده چه بوده است. همین کار را می‌توان با اشیا اتاق یا کلاس درس نیز انجام داد. حتی در تکالیف درسی نیز می‌توان این کار را به صورت جا انداختن دندانه، تشدید، یا نقطه انجام داد و کودک باید آن را شناسایی کند.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

بازی‌هایی برای افزایش حافظه

کارت های حافظه

 • این کارت‌ها به نام کارت‌های دیدآموز در کتاب فروشی‌ها موجود است و شامل کارت‌های حیوانات، میوه‌ها، اشیا و... است. روش کار به این صورت است که ابتدا ۳ کارت را جلو کودک قرار می‌دهیم و از او می‌خواهیم نگاه کند.  می‌گوییم که بازی به این صورت است که تو خوب کارت‌ها را نگاه می‌کنی بعد من آن‌ها را قایم می‌کنم و تو باید بگویی چه کارت‌هایی بوده. در مرحله بعد به جای آن ۳ کارت، ۴ کارت جدید می‌گذاریم و به همین صورت تا آخر. بچه‌های مقطع دبستانی ۷ تا ۹ کارت را باید بتوانند بگویند. این تمرین دارای سه شرط است:
 1. ترتیب کارت‌ها مهم نیست.
 2. اگر کودک در بیان کردن کار‌ ها مشکل پیدا کرد می‌توانید به او سرنخ دهید.
 3. همیشه تمرین را از آخرین تمرینی که دفعه قبل کودک توانسته انجام بدهد، شروع می کنیم مثلاً اگر کودک ۵ کارت را درست گفته روز بعد از ۵ کارت شروع می کنیم و پیش می‌رویم.

بازی با اشیا

 • اشیایی را روی میز می چینیم و از کودک می خواهیم ۱۵ ثانیه به آن ها نگاه کند و بعد از او اسم آن ها را می پرسیم. بهتر است ابتدا با اشیا کم شروع کنیم و بعد تعداد آن ها را زیادتر کنیم.

دومینوهای حافظه

 •  شامل کارت‌هایی است که از هر تصویر یک جفت کارت دارد. روش کار به ای صورت است که ابتدا کارت‌ها را به کودک نشان می‌دهیم و به او می‌گوییم ببین از هر کارتی ۲ تا است. مثلاً ۲ کارت ماشین،‌ ۲ کارت هواپیما که شکل هم هستند. من این ها را روی میز به صورت پشت رو می چینم. بعد هر کسی می تواند ۲ کارت بردارد. هر کس بتواند کارت‌های مثل هم را پیدا کند آن کارت را برنده می‌شود و درضمن برای جایزه می‌تواند ۲ کارت دیگر هم بردارد.  حواست باشد که تو باید خوب به جای کارت‌ها توجه کنی تا ببینی جای آن‌ها کجاست که اگر شکل مشابه‌‌اش را پیدا کردی می‌توانی هر دو را برداری. برای این تمرین نیز بهتر است تعداد کارت‌ها در ابتدای کار کم باشد و به تدریج تعداد آن‌ها را زیاد کنیم.

نویسنده: روانشناس مژگان شوشتری

بیشتر بخوانید:

آماده کردن فرزند برای رفتن به مدرسه

با کودکی که مشق نمی‌نویسد چگونه برخورد کنیم؟

آموزش کنترل خشم به کودکان