1398/11/03 10:52

۹ ویژگی والدین موفق

توسط مدیر / 0 نظر

ویژگی والدین موفق چیست؟

اگر این ۹ ویژگی را دارید، پدر یا مادر خوبی هستید. دانشمندان دانشگاه‌های استنفورد، پنسیلوانیا و ... تحقیقات متعددی انجام دادند تا ویژگی‌های مشترک والدین خوب و موفق را دریابند. آن‌ها در مجموعه پژوهش‌های طولی که هزاران خانواده و کودک تا ۲۰ سالگی - از کودکی تا جوانی- را تحت مطالعه قرار دادند تا ببینند کودکانی که در بزرگسالی موفق‌تر هستند، دارای چه والدینی بوده‌اند.

 

۱- به فرزند خود فرصت انجام کارهای روزمره خانه را می‌دهند

اگر کودک خود ظرف غذایش را تمیز نکند، معنایش این است که فرد دیگری کار او را برایش انجام خواهد داد.

مشارکت در امور روزمره خانه نه تنها تمرینی عالی برای خودکفایی است بلکه به کودکان می‌آموزند که باید برای بهبود عملکردشان تلاش کنند و از دیگر افراد خانواده انتظار انجام وظایف خود را نداشته باشند.

این کودکان در آینده تبدیل به بزرگسالانی می‌شوند که در محیط کار با حداقل دشواری کنار همکاران خود فعالیت می‌کنند و به خوبی  با مفهوم مهارت های اجتماعی آشنا هستند.

 

۲- به فرزندشان مهارت های اجتماعی را آموزش می‌دهند.

مطالعات نشان می‌دهد ارتباط قابل توجهی بین مهارت‌های اجتماعی کودکان در خردسالی و موفقیت آن‌ها به عنوان یک بزرگسال پس از گذشت دو دهه از زندگی وجود دارد. طبق این مطالعه ۲۰ ساله، کودکان دارای مهارت‌های اجتماعی (مانند همکاری با همسالان و رقابت با آن‌ها) در دوران بزرگسالی در حل مشکلات زندگی بهتر عمل می‌کنند.

 

۳- سطح انتظارات بالایی از فرزند خود دارند.

نتیجه تحقیقات نشان داده است که سطح توقعات والدین از فرزندان خود تاثیر مهمی بر دستاوردهای کودکان خواهد داشت. برای مثال والدینی که رویای ورود فرزند خود به بهترین کالج کشور را در سر می‌پرورانند، تمام تلاش خود را در جهت تحقق این هدف متمرکز ساخته بودند. طبیعی است که کودک نیز با قرارگیری و زندگی در چنین فضایی، شانس بیشتری برای تحصیل در یک دانشگاه نمونه داشته باشد. بدیهی است که پدر و مادر باید انتظارات خود را مبتنی بر توانمندی فرزندان‌شان تنظیم کنند و با روش‌ها تشویقی و انرژی‌بخش به آن‌ها منتقل کنند.

 

۴- تلاش می‌کنند فضای آرام و بدون تنشی را برای فرزندان‌شان ایجاد کنند.

کودکان خانواده‌های پرتنش (چه آن‌هایی که هنوز با یکدیگر زندگی می‌کنند و چه آن‌هایی که جدا شده‌اند) در مقایسه با کودکان خانواده‌هایی که روابط خوب و توام با آرامشی دارند، عملکرد آکادمیک، اجتماعی و  عاطفی ضعیف‌تری دارند و زندگی برای آن‌ها به مراتب دشوارتر است. حتی مشخص شده است که کودکان خانواده‌های تک سرپرست که هیچ گونه تنش و اختلافی را تجربه نمی‌کنند نسبت به کودکان خانواده‌های عادی همراه با اختلافات شدید درون خانه‌ای، از شرایط روحی بهتری برخوردار هستند.

در واقع اولویت اصلی والدینی که کودکان موفق را پرورش داده‌اند، سلامت روانی فرزند بوده است.

از جمله مهم ترین عوامل تضمین کننده این سلامت نیز دوری از مشاجره و تنش های والدین در فضای تربیت کودک است. کودکانی که تنش‌‌های خانوادگی را در خردسالی تجربه کرده‌اند در بزرگسالی نیز با احساساتی نظیر خشم نهفته و پشیمانی دائمی دست و پنجه نرم می‌کنند.

 

۵- معمولا تحصیلات آکادمیک بالاتری دارند.

مطالعات نشان می دهد که سطح تحصیلات والدین و به خصوص مادر تاثیر مهمی بر عملکرد آکادمیک کودکان در آینده دارد.برای مثال کودکان مادرانی که کالج را به اتمام رسانده بودند ،احتمال بیشتری دارد که فرزندانشان نیز فارغ التحصیل دانشگاه شوند.

 

۶- دانش ریاضی را از سنین پایین‌تر به کودکان خود آموزش می‌دهند.

تحقیقی نشان داد که توسعه مهارت‌های دانش ریاضی و محاسباتی در سنین پایین می تواند تبدیل به مزیتی بزرگ برای کودکان شود.

مهارت ریاضی  نه تنها کودکان را قادر به شمارش اعداد و انجام اعمال محاسباتی توام با سهولت بیشتر می‌کند، بلکه بزرگسالانی با ذهن فعال و پویاتر را نیز تحویل جامعه می‌دهد.

 

۷- به سه سال اول زندگی فرزندشان توجه ویژه ای دارند.

نتایج مطالعات نشان می‌دهد که از ویژگی والدین موفق این است که کودک‌شان را در سه سال اول زندگی تحت مراقبت دقیق قرار می‌دهند. این کودکان نه تنها عملکرد آکادمیک بهتری را در مدرسه نشان دادند بلکه تا ۳۰ سالگی خود روابط سالم‌تر و موفق‌تری را نیز تجربه کردند.

 

۸- استرس‌های خود را مدیریت می‌کنند.

استرس والدین به ویژه مادران تاثیرات مخرب بی‌شماری بر سلامت ذهنی و حتی جسمی کودکان بر جای می‌گذارد. از این موضوع تحت عنوان «سرایت عاطفی» یاد می‌شود. تحقیقات نشان داده‌اند که حالات روحی فردی که با او  زندگی می‌کنیم، اثر مستقیم بر شادمانی و یا غمگینی ما دارد. این تاثیرپذیری در مورد کودکان بسیار بیشتر از رده سنی بزرگسالان است. بنابراین اگر والدین افسرده یا دچار اضطراب باشند این حالات عاطفی به سرعت به کودکان نیز منتقل می‌شوند.

 

۹- به «ذهنیت تکامل یابنده» کودک اهمیت  می‌دهند.

طبق مطالعات، ما در قالب یکی از دو مسیر اصلی به موفقیت فکر می‌کنیم.

ذهنیت ثابت :

در این باور، شخصیت، هوش، خلاقیت و ... کاملا بدون حرکت هستند و نمی‌توانیم آن‌ها را به طرز قابل توجهی تغییر دهیم. در این دیدگاه، موفقیت نتیجه هوش ذاتی فرد است و تلاش نیز معنی چندانی نخواهد داشت.

ذهنیت تکامل یابنده :

 طبق این دیدگاه توانمندی‌های درونی افراد قابل ارتقا است و شکست یا پیروزی‌های وی، عمدتا ناشی از میزان تلاش اوست.

 

حال اگر به فرزندتان بگویید که نتیجه موفقیت‌آمیز وی در آزمون مدرسه هوش ذاتی او بوده است، به ذهنیت ثابت بها داده‌اید. اما چنانچه کودک دلیل موفقیت‌های خود را "تلاش بیشتر" بداند، ذهنیت تکامل یابنده توسعه یافته است. والدین خوب، کسانی هستند که به تلاش کودکشان اهمیت می‌دهند و او را کودکی تلاشگر می‌نامند نه صرفا کودک باهوش.

 

برای ارتباط با نویسنده این مقاله ، شیما جعفری ، روی عکس زیر کلیک کنید:

 

بیشتر بخوانید:

تاثیرات رفتار والدین در ایجاد مشکلات غذا خوردن کودکان و نوجوانان

کودک خجالتی ۱۶ راه برای کمک به او

کودک من حسود است! ۹ روش برای کمک به او